Kategorie

Kámen do zahrady patří

Výběr vhodného druhu kamene závisí na stylu zahrady a přilehlém okolí. To znamená, že pravidelně řešené zahradní úpravy nejlépe doplní štípaný kámen a naproti tomu, romantickému pojetí zahrady budou slušet kameny oválnéh
Výběr vhodného druhu kamene závisí na stylu zahrady a přilehlém okolí. To znamená, že pravidelně řešené zahradní úpravy nejlépe doplní štípaný kámen a naproti tomu, romantickému pojetí zahrady budou slušet kameny oválného uhlazeného tvaru. Těchto zásad bychom se měli držet nejen při stavbě skalek, zídek a odpočívadel, které jsou doplňkovými prvky zahrady, ale zejména při projektování a stavbě cest.

Kámen pro jednu nohu

Šlapáky mají široké použití: na chodníky, vjezdy, vstupy, terasy, k altánkům, venkovnímu posezení, k jezírku, nebo jen tak pár kamenů vsazených do trávníku. Bez zajímavosti není ani velká deska položená jako stylový můstek přes vodu. Vynikajícím kamenem na šlapáky je neobyčejně pevná břidlice nebo andezit, který vyniká hrubou strukturou desek. I opracované žulové kostky vypadají na zahradě velmi hezky a v kombinaci s cihlou nebo šlapáky lze vytvořit podivuhodná zákoutí.

Oblé kameny

Valouny jsou okrouhlé kameny, které vznikly činností ledovců, působením moře či vodních toků. Prodávají se  roztříděné do několika velikostních skupin. Jejich využití je široké: valouny středních velikostí až po malé k jezírkům či jako obsypy kolem domů. Pevné granitové valounky jsou bílých barev nebo si můžete zvolit krásné barevné červené a žluté křemeny. Z valounů vkládaných do betonového lože získáte také velice působivou dlažbu. Volně sypané  v kombinaci s rostlinami v nádobách či korytech navozují dojem japonské zahrady.

Pár slov o kamenech

Žula patří mezi velmi trvanlivý a odolný materiál a její použití je vcelku univerzální. Je dobře zpracovatelná do různých tvarů od kostek, přes desky, dlaždice až po obrubníky cest. V pravidelném geometrickém uspořádání zahrady černobílá barva i hrubá struktura žuly působí nejlépe. Používá se hlavně tam, kde je kladen důraz na vyšší zátěž cesty a její dlouhou trvanlivost. Břidlice je měkká až středně tvrdá hornina, štěpitelná podle přirozených puklin na tenké desky, různých tvarů a velikostí. Široká paleta barev - černá, zelená a modrá – umožňuje četné barevné kombinace. Přírodní pískovec je kamenem založeným na křemenné bázi,ale s nejmenší pevností. Má pórovitý povrch, proto není na stavbu cest vhodným materiálem.
ab
ab
ab
ab
ab