Kategorie

Kam uložit hosty ke spaní?

Jistě to znáte. Nečekaná návštěva může být milým překvapením i komplikací v chodu domácnosti. Abyste dokázali své hosty příjemně překvapit a zároveň si jejich nečekaný příchod řádně užili, stačí se jen malinko připravit.

Návštěvy v rodinném domě nebývají problematické. Dům obvykle disponuje pokojem pro hosty, který je okamžitě použitelný. V bytě ale nečekaní hosté vyžadují notnou dávku improvizace.

Rozkládací nábytek

Tato alternativa je vhodná především v malých bytech, které samy o sobě řeší problémy s nedostatkem místa. Rozkládací gauče se za poslední roky obrátily k lepšímu. Designéři jsou schopni navrhovat takové kusy, které jsou nejen pěkné na pohled, ale zůstávají i funkční po mnoha rozloženích a následných složeních. V interiéru pak složená pohovka vyznívá přirozeně a v případě návštěvy se dá velice jednoduše změnit v komfortní místo pro spánek. Důležité je se před koupí rozkládacího nábytku rozhodnout, co od něj ve skutečnosti čekáme. Chceme nenáročný rozkládací mechanismus? Chceme kvalitní plochu na spaní? Problém u podobného typu nábytku spočívá hlavně v tom, že jej zatěžujeme (na rozdíl od běžné postele) nepřetržitě. Původní sedáková část, která se přes noc změní v místo pro spánek, tedy musí být vyrobena z vysoce odolných materiálů. Nebojte se proto do rozkládací pohovky vložit větší sumu peněz.

Jak budeme rozkládat?

Konstrukce rozkládacích gaučů předpokládají vznik lůžka třemi možnými způsoby. První spočívá v rozložení sedáku na dvě části, čímž nám vzniká pohodlná spací plocha pro dva, široká jako celá pohovka. Ve druhém případě se může jednat o pohovku s takzvaným klasickým řešením, kdy dochází ke sklopení opěradla do roviny sedáku. Takové spaní nebývá příliš pohodlné, jelikož uléháme na opotřebovanou sedákovou část. Nejideálnější je způsob třetí, ale (jak se dalo čekat) konstrukčně nejnáročnější. V tomto případě je rošt vznikajícího lůžka složen pod sedákovou částí a je tudíž neopotřebován. Je nutné jej vysunout a rozložit, což zabírá spoustu času i energie. Výhodou je ale ergonomicky vyhovující lůžko a zdravý spánek. V posledních měsících se na trhu objevuje i další varianta, kdy je lůžko tvořeno dvěma matracemi, oddělenými překližkou či jiným materiálem. Jedna matrace slouží k sezení a po otočení vzniká stejná, ale nedotčená plocha vhodná pro spaní.

Levná varianta

Pokud u sebe necháváte hosty přespávat jen výjimečně, může být jistou a levnou alternativou i samostatná matrace, která se dá jednoduše uskladnit. Matrace by měla být dostatečně vysoká (cca 80 mm) a dlouhá (alespoň 200 cm). O kvalitu se bát nemusíte. Tyto matrace dnes již bývají pevné natolik, že se do nich lidské tělo neboří jako tomu bývalo u dřívějších typů.

ab
ab
ab
ab
ab