Kategorie

Kam se svítidly v interiéru?

Nevíte si rady s výběrem a rozmístěním svítidel ve vašem bytě či domě?

Jaké typy svítidel se hodí?

Nenechte se zmást lesklými katalogy a fotografiemi modelových bytů. Například tolik oblíbené "bodovky" často vůbec nejsou vhodné. Mnozí lidé jsou přesvědčeni, že bodovka patří do koupelny, chodby, kuchyně, obýváku, zkrátka že bodovka vyřeší osvětlení jejich bytu. Bodovky, neboli dichroidické halogenové žárovky, byly vyvinuté k nasvícení objektů, nikoliv pro vytváření atmosféry. Vlákno , kterým bodovka svítí, je umístěné ve stropě, svítí pod malým úhlem (max. 60 stupňů) a svítí vlastně nejvíc na podlahu. Strop vždycky zůstává tmavý a světlo míří dolů. Například v koupelně, kde je potřeba světlo od pasu nahoru, takováto bodovka svítí na podlahu a člověk vidí každý vlas. To samé platí pro kuchyni, kde je vidět každý drobek. Navíc bodovka opticky snižuje strop, který tak vypadá nižší. Zkoušejte, jak svítidla svítí, jakou dokáží vytvořit atmosféru a jak se chovají v různých výškách stropů. To je opravdu důležité. Každé světlo totiž svítí jinak, když je zavěšené u stropu vysokého 2,5 metru nebo u stropu vysokého 3,5 metru.

Jaké jsou zásady pro rozmisťování svítidel?

Nejlepší model je vlastně už vypracovaný. Ten už máme po 16 letech vypilovaný k dokonalosti. Posledním úkolem je přesvědčit zákazníky, aby nám důvěřovali, že to co jim navrhujeme je pro jejich prostor to nejlepší. Je to model, který kopíruje přirozený biorytmus přírody a měl by vyhovovat každému člověku. Základem je rovnoměrnost světla. Ve světelném plánu určete místa, kde mají být světla umístěna, a sílu žárovky nebo zářivky, která má být použita. Když se světelný plán naplní, už v interiéru nebudou potřeba žádná jiná světla. Je jedno, jestli si svítidla navržená ve světelném plánu pořídíte naráz nebo postupně. Je samozřejmě důležité, aby byl zachován původní účel prostor, pro který byla svítidla navržena.

Které světlo do které místnosti?

V kuchyni je pro přípravu jídel důležité světlo, které nevytváří stíny. V kuchyních se používají lesklé povrchy – např. nože, hrnce. Pokud by zde bylo užito přímé světlo, tyto lesklé povrchy by vytvářely nepříjemné odlesky. V kuchyních by tak mělo být použito nepřímé světlo, které rovnoměrně nasvítí celý prostor a které nedělá stíny. Osvícená by neměla být pouze pracovní plocha, ale také úložné prostory. Nad jídelní stůl je potom nutné umístit světlo, které lze libovolně stmívat. U jídelního stolu se odehrává mnoho rodinných událostí. Je důležité, aby bylo možné se světlem vytvářet různé atmosféry, podle toho jak je potřeba. Pro koupelny je základem dobré světlo u zrcadla. Ideální jsou dvě svítidla umístěná vertikálně podél zrcadla. U zrcadla potřebujeme světlo, které svítí na obličej a na krk. Hlavní světlo v koupelně by mělo mít možnost stmívání. Když rozespalý člověk ráno vstoupí do koupelny, může si rozsvítit pouze na 10 procent a postupně, jak se rozkoukává, si může přidávat na intenzitě. Do dětského pokoje patří dobré světlo na strop, nejlépe se zářivkovým zdrojem, který dává měkké světlo, které je nejlepší pro malé děti, které nejvíce času stráví hraním na podlaze. Často bojujeme s představou lidí, že malému dítěti stačí na stole malá lampa. Naopak, stolní lampa s dostatečně dlouhým funkčním ramenem a se zdrojem světla, které nevydává nepříjemné tepelné záření je ta, kterou bude používat po celou dobu studií a pokud bude dobrá, vezme si ji s sebou až bude v dospělosti z domova odcházet. Ta lampa je sice dražší, ale když se její cena rozpočítá na celý lidský život, vychází to velice levně. Do obývacího pokoje patří přirozené světlo, které má zdroj světla položený níže. Vůbec zde nemusí být centrální světlo. Dobré je světlo nástěnné, nebo stojací lampy. Mám k tomu celou teorii, říkám jí „teorie ohně“, nejlépe se dá navodit u nás na showroomu, je to opravdový zážitek. Zákazníci by si měli dávat pozor na jednu věc. Dříve se tvrdilo, že pokud zapnutá televize, měl by být rozsvícený ještě další zdroj světla, a to nejlépe za obrazovkou. Pozor! Pokud je za obrazovkou rozsvícené světlo, oko přechází pohledem ze zářící obrazovky na osvětlenou plochu za TV přes tmavý rám televizoru. Lidské oko tyto rychlé kontrastní přechody velice špatně snáší. Další zdroj světla je dobrý, ale určitě ne za obrazovku televizoru, ale před ní. Do obývacího pokoje by samozřejmě měla také patřit lampa na čtení. Do ložnice se opět hodí nástěnné světlo a samozřejmě také svítidla k nočním stolkům.

Jak je to se světly venkovními?

Je důležité, aby tato světla byla zejména funkční. Například světly olemovaná příjezdová cesta je spíše podívanou pro sousedy. Když večer přijíždíte ke své garáži, stejně máte rozsvícená světla u auta a příjezdovou cestu tedy nasvícenou mít nepotřebujete. Stejné je to se světlem před garáží. Pokud něco nakládáte před garáží, svítí vám do kufru auta světlo z garáže a další venkovní světlo je zbytečné. Důležité je však vnitřní světlo v garáži. Je důležité, aby fungovalo na pohybové čidlo. Když ráno za tmy vstoupíte do garáže, čidlo zareaguje, vy nastoupíte do auta aniž musíte rozsvítit vypínačem na zdi, ovladačem otevřete vrata garáže odjíždíte a nemusíte vystoupit a zhasínat po sobě světlo, to za vás vykoná čidlo. Další věcí, na kterou lidé zapomínají, je umístění zvláštní zásuvky před vchodem do domu. Často hned při prvních Vánocích zjistíme, že kvůli nasvícenému stromku před domem, musí mít celé svátky pootevřené okno a protažený kabel do zásuvky v domě.

ab
ab
ab
ab
ab