Kategorie

Kam s oblečením? Výhody šatny a skříně

V prvním díle našeho seriálu o úložných prostorách jsme se věnovali především předsíním. Dalším častým problémem, se kterým se mnohdy složitě potýkáme, je ukládání šatstva. Pojďme se tedy nyní zaměřit na to, jak lze prakticky řešit ukládání našich oděvů.
Především dámská část čtenářů jistě zná ono lákadlo, jaké pro nás představují nejrůznější butiky s oblečením. Mnohdy jejich vábení podlehneme, ovšem šaty se nám pak hromadí ve skříních, které jsou potom příliš přeplněné, než aby se do nich nové kousky oděvu vešly. Stará dobrá rada zní, že se máme šatstva, které již dlouho nenosíme, zbavovat. Kdo z nás ji však dodržuje a dokáže se starých věcí lehce vzdát?

Šatna versus skříň

U nově projektovaných domů již architekti většinou počítají se samostatnou šatnou. Šatny mají oproti klasickým šatním skříním velkou výhodu v tom, že jsou prostorné a praktické. Na rozdíl od klasických skříní lépe řeší otázku uspořádání prostoru a díky dokonalejšímu vnitřnímu uspořádání nám zajišťují lepší přehled o uložených věcech, a tím i větší pořádek. Současný trend preferuje vzdušnost a klasická šatní skříň představuje spíše robustní kus nábytku. Dobře vyřešená šatna může v bytě ušetřit až čtyři čtvereční metry prostoru.
 
 
V rodinných domech dnes bývají malé šatny situovány hned v předsíni. Ty jsou určeny především k odkládání svrchních částí oděvů, klobouků, deštníků, tašek či kabelek. Velké šatny nacházející se vedle ložnic nebo koupelen slouží k ukládání veškerého šatstva a jsou proto o poznání rozměrnější. Při zřizování šaten bychom měli dbát na dobré osvětlení prostoru. Chybět by nemělo ani velké, kvalitně osvětlené zrcadlo. Výrobci šatních skříní a vybavení šaten dnes nabízejí rozličné policové systémy, zásuvky, ale i teleskopické tyče. Hlavním požadavkem na šatnu je, aby byla přehledná a poskytovala tak svému majiteli co nejdokonalejší komfort.
 

Moderní šatní skříň

Moderní šatní skříně jsou většinou opatřeny posuvnými dveřmi, čímž se v dané místnosti šetří místo. Snadné a především bezhlučné otevírání nám zajistí výběr kvalitních posuvných systémů a vodicích lišt. Šatní skříně jsou většinou vybaveny policemi ze dřeva.
 
Jeho alternativou je však třeba také drátěný program se širokou nabídkou různých drátěných košů, výsuvných nebo sklopných věšáků, stojanů na ukládání bot apod. Pokud to dispozice bytu dovolí, je samozřejmě výhodnější volit skříně vestavné. Jejich největší výhodou je fakt, že šetří místo a v interiéru nepůsobí rušivě. Vestavné skříně je možno pořídit i bez zadní stěny.

Šatna celá na míru

V případě, že si ve svém bytě nemůžeme dovolit zřídit šatnu, doporučuje se pořídit si na zakázku vyrobenou skříň větších rozměrů s prakticky koncipovaným interiérem. Takováto skříň, která obvykle sahá až ke stropu, nám poskytne rozhodně více úložného prostoru než několik malých, nízkých, byť třeba módních skříněk.
 
 
Pokud si pořizujeme velkou skříň, je nutné si předem dobře promyslet uspořádání jejího vnitřního prostoru. Zde platí především zásada, že do střední a spodní části skříně umisťujeme předměty denní potřeby. Věci, které používáme jen občas, nebo věci sezónní pak můžeme uložit do horní části skříně. Průměrně vysoký člověk dosáhne asi do výšky 220 cm.
 
Pokud do skříně věšíme šaty či kabáty, měla by být tyč na zavěšení umístěna minimálně ve výšce 150 cm, aby se tyto kusy oděvu dole nemačkaly. Police by měly být umístěny alespoň v 30cm odstupech. To platí pro běžné ukládání svetrů či kabelek. Pro ukládání rozměrnějších předmětů se doporučují odstupy 40-60 cm.
ab
ab
ab
ab
ab