Kategorie

Kam nechodí slunce, tam hledejte žaluzie

Kam nechodí slunce, tam hledejte žaluzie. Ale nejen žaluzie. Představa těžkých kovových lamel, které hyzdí mnohdy útulný pokoj, už patří do minulosti. Naskýtá se totiž spousta řešení, aby i tak na první pohled ryze funkční věc plnila také estetickou úlohu.
 
Můžeme samozřejmě volit mezi různými barvami žaluzií, ale rovněž se nemusíme omezit pouze na stínění slunečních paprsků touto cestou. Pokud netrváme na úplném zatemňování, stačí mnohdy pořídit do oken roletu, která může být buď ze dřeva, nebo z textilní látky.
 

Co dnes trh nabízí

Základní nabídky firem se však už neomezují pouze na žaluzie. V sortimentu můžeme najít kromě vertikálních a horizontálních, vnitřních a vnějších žaluzií i různé typy rolet (okenní a garážové), ale i markýzy na terasy, skládací dveře a sítě proti hmyzu. Každé dveře a hlavně okna mohou tedy být vybaveny nejen nejúčinnějším stíněním, ale rovněž se dají kombinovat materiály, barvy a způsoby ovládání.
 

Praktické tipy

Žaluzie jsou podle svého typu a funkce ovládány řetízky, plastovými tyčkami a šňůrami. Mohou být plastové, kovové, dřevěné nebo látkové. Kromě pravidelných obdélníkových nebo čtvercových tvarů se vyrábějí i speciální žaluzie, které mají atypický tvar (například do vikýřů). Ty však vyžadují, aby je zaměřil odborný pracovník.
 
Rolety se vyrábějí z textilní látky či ze dřeva a nabízejí celou škálu odstínů a použití. Dřevěné žaluzie se hodí k různým jiným dřevěným bytovým doplňkům, obzvláště pak výrobkům exotičtějšího rázu. Člověk si může i doma v bytě vyvolat iluzi chatrče v buši.
 
Látkové rolety skýtají kromě barevných kombinací i možnost zvolit takový materiál, který bude buď více či méně propouštět světlo. Tato varianta navíc skýtá i tu výhodu, že se dají tyto rolety doslova nalepit téměř na okno, díky čemuž opticky nevyplňují tolik prostoru. Tyto jednoduché, ale účinné doplňky mohou často nahradit zbytečně těžké a dlouhé závěsy a robustně působící žaluzie.
 

Pomohou i proti hmyzu

Světlo vás sice už trápit nebude, ale v letních měsících může často dojít na nevítanou návštěvu hmyzu. Proti tomu spolehlivě ochrání sítě, které patří k dalším doplňkům oken a dveří. Sítě jsou vyráběny tak, aby působením teploty a vlhkosti nekorodovaly a barevně jsou uzpůsobeny takovým způsobem, že ve většině případů je při letmém pohledu ani nepostřehnete. Mohou se připevnit přímo na rám okna nebo mají své vlastní otevírání.
ab
ab
ab
ab
ab