Kategorie

Kam na výlet? Navštivte 5 nejkrásnějších renesančních památek v Čechách

Kam na výlet? Navštivte 5 nejkrásnějších renesančních památek v Čechách

Renesance je umělecký sloh, který pochází z Florencie a oslavuje člověka jako ideál krásy a dobra. I v Čechách se dochovalo několik renesančních památek, které rozhodně stojí za návštěvu. Tak na jakou z nich vyrazíte? 

Zámek Kratochvíle je renesanční stavba, která nemá v Čechách druhé poloviny 16. století obdoby. Je výrazem okázalé velkorysosti předního velmože království Viléma z Rožmberka. Ve své konečné podobě představuje jeden z klenotů stavitelského a  dekoračního umění doby renesance.

 

Zámek můžete navštívit do konce srpna vždy od úterý do neděle v čase mezi 9:00 a 16:30 hodin. 

Zámek v Litomyšli je vzácnou ukázkou úpravy italského renesančního paláce pro podmínky zaalpských zemí. Byl postaven v 60.–80. letech 16. století Vratislavem Nádherným z Pernštejna jako dar pro milovanou ženu Marii Manrique de Lara. 

 

V roce 1999 byl zámek zapsán na Seznam světového dědictví UNESCO. Zámek můžete navštívit do konce srpna vždy od pondělí do neděle v čase mezi 9:00 a 17:00 hodin. 

Zámek v Moravské Třebové patří k nejvýznamnějším renesančním památkám ve střední Evropě. Na konci 15. století se zde vůbec poprvé v českých zemích objevily moderní renesanční prvky. Na nádvoří si můžete prohlédnout jedinečný soubor šesti slunečních hodin a na maketě zámku je možné vidět i nejstarší část zámku tzv. boskovický zámek, který vznikl přestavbou starého hradu Ladislavem z Boskovic na konci 15. století. 

 

Zámek můžete navštívit do konce srpna vždy od úterý do neděle v čase mezi 8:00 a 18:00 hodin. 

V zámku obklopeném přírodně krajinářským parkem jsou dochovány historické interiéry s bohatými sbírkami obrazů a zbraní. Opočenské expozice lákají především rozsáhlou sbírkou historických zbraní, obrazů a knih. Pro svoji historickou i uměleckou hodnotu byl opočenský zámek prohlášen národní kulturní památkou.

 

Zámek můžete navštívit do konce srpna vždy od úterý do neděle v čase mezi 9:00 a 16:45 hodin. 

Malebné město Slavonice vás okouzlí především řady renesančních měšťanských domů s bohatě zdobenými štíty, psaníčkovými nebo figurálními sgrafity, které lemují dvě náměstí v centru města. Slavonice se dvěma navazujícími náměstími a uceleným souborem renesančních domů tvoří jedinečný jednotný a velice působivý historický celek. Od roku 1961 jsou památkovou rezervací.

 

Za vidění zde stojí část podzemího systému ze 13. století, která je nyní zpřístupněná veřejnosti, pokud ale máte raději přírodu, můžete se vydat na 6 různých výletních okruhů. 

ab
ab
ab
ab
ab