Kategorie

Kalendárium zahradních prací- ZÁŘÍ

Se sluníčkem nad hlavou a s rukama v relativně teplé půdě máme asi poslední příležitost využít pěkných dní. Inu, co se v září neuvaří, říjen nedopeče. Co naplat, podzim je tu a s ním i spousta práce se sklizní ovoce, chystáním nových výsadeb a úklidem záhonů.
Je až s podivem, že má zahrádkář stále jen dvě ruce, když by potřeboval ještě jednu s hráběmi a další s rýčem. Kromě práce se také těšme z pěkné úrody a pestrobarevné palety jiřinek a aster.

Pokojovky a květiny v nádobách stěhujeme v září zpět do bytu

Pokojové rostliny

Dlouhé letnění si letos pokojové květiny neužily. Jen málo druhů snáší teploty pod 10°C, proto pokojovky a květiny v nádobách stěhujeme zpět domů. Předtím je dobře prohlédneme, abychom mezi ostatní květiny nezanesli nějakého škůdce nebo chorobu (červce, svilušky, padlí). Při napadení rostliny ošetříme. V polovině měsíce začínáme s omezováním zálivky u kaktusů, sukulentů, juky a ibišků. S vodou šetříme také u citrusů. Naopak, zvláště ve vytápěných bytech, začínáme všechny bromeliovité rosit. A při větrání dejme pozor na průvan! Ani léta pěstovaný fíkus si na něj nikdy nezvykne a shodí listy.

Balkónové rostliny

Letničkami osázené balkóny už pomalu dokvétají. V truhlících a nádobách nemusí „strašit“ nevzhledná torza, ale můžeme je ještě nahradit některou z nízkých chryzantém, které pokvetou až do zámrazu. Větší nádoby osázíme minijehličnany, vřesovci nebo vřesy. Pro váhavé nabízíme dva „horké“ tipy: Beoley Gold se zlatavým olistěním je letošní novinka voňavého vřesu právě tak, jako Crimson Sunset s nádherným fialovým květenstvím.

Na záhony bychom měli v září sázet drobné cibuloviny, tulipány a narcisy

Zeleninové záhony

Ze srpnových výsevů jednotíme polníček a zimní salát. Nachystáme si záhony pro výsadbu česneku, který sázíme koncem měsíce. Pro jarní sklizeň přiséváme špenát. Sklízíme polopozdní košťáloviny, plodové a tykvovité zeleniny, sušíme cibuli, kukuřici, z keřů obereme poslední lusky fazolí. Pozornost věnujeme škůdcům. Když na pozdním zelí najdeme housenky běláska zelného nebo dokonce vyžrané chodbičky housenkami můry zelné, mícháme postřik se smáčedlem (pár kapek Jaru). Nejúčinnější je zásah na počátku líhnutí přípravky Decis Flow 2,5 nebo Karate 2,5 WG, které jsou účinné na oba škůdce.

Nebezpečí pro dozrávající hrozny představují zejména ptáci

Na vinici

Začíná nejradostnější čas sklizně. Dozrává většina stolních odrůd, o které nás mohou připravit buď nenechaví ptáci nebo nedočkaví konzumenti. Úrodu proti ptačím vetřelcům chráníme sítěmi nebo síťovanými sáčky.

Ovocné stromy a jahody

Je nejvyšší čas dokončit výsadbu jahodníku, aby stačil do mrazů zakořenit a neuschl na záhoně. Sklízíme podzimní jablka, hrušky a švestky a koncem měsíce i vlašské ořechy. Po sklizni ořešáky prohlédneme a odstraníme všechny suché větve. Jakmile začne mráz, bude na řez už pozdě. U všech ovocných dřevin části napadené chorobami a plody bezpečně likvidujeme. (Větve je nejlépe spálit, nahnilá jablka kompostujeme s nehašeným vápnem). Rybíz a angrešt, slivoně, třešně a višně můžeme již preventivně stříkat proti štítence zhoubné. Kdo plánuje novou výsadbu stromků, měl by si připravit jámy a podpůrné kůly.

Co se v září neupeče, říjen nedovaří, říkají zahrádkáři

Okrasná část zahrady

Nejkrásnější zahradní partií v září bývá vřesoviště. Teplé medové tóny přechází přes bronzovou až po karmínovou červeň, doplněné pestrobarevnými javory a stálezeleným Hebe. Tady potěšíme duši i oko, ale už nyní bychom měli myslet na jaro. Do hrnků vysadíme namořené cibuloviny pro zimní a jarní rychlení, které založíme venku, přikryjeme je, a za sucha zaléváme, aby zakořenily. Na záhony sázíme drobné cibuloviny (ladoňky, ladoničky, modřence a bledule), tulipány a narcisy. Podzimní vláhu využijeme k rozsazení trvalek i výsadbě nových. Stejně tak je vhodný čas k doplnění listnáčů, stálezelených dřevin, azalek a obnově trávníku. Ten bývá často z podzimních výsevů lepší než na jaře. Stávající travnaté plochy sečeme nakrátko a ošetřujeme přípravky proti mechům. Koncem měsíce můžeme již ze země vybrat hlízy mečíků a jiřinek. Odlomíme celou lodyhu, hlízy očistíme od zbytků zeminy a necháme je důkladně oschnout. Správně usušené hlízy by měly o třetinu zmenšit svůj objem.
ab
ab
ab
ab
ab