Kategorie

Kalendárium zahradních prací- SRPEN

Letní sezónu už rozdělila svatá Anna, která se letos s chladnými rány leckde opozdila. Jak by ne, když půda je po červencových vedrech vyhřátá. Zahrádkáři s dostatečným zdrojem vody jsou na tom lépe než ti, kterým kroupy a prudký déšť zničily úrodu.
Rozmary počasí jsou nevyzpytatelné a tak neházejme flintu do žita a dejme se do práce, aby zahrada byla opět v pořádku. Vždyť příroda je krásná a počasí se nám stejně nikdy nezavděčí.

Pozor, azalka je citlivá na poškození kořenů. Po přesazení ji umístíme do stínu než zakoření

Pokojové rostliny

Vysoké teploty posledních dnů se zavděčily snad jen sukulentům a kaktusům. Neuškodí z nich spláchnout prach, ale jedině přes den, aby stačily do večera oschnout. Suchý vzduch nesvědčí ani sleziníku (Asplenium), který jednou týdně osprchujeme. Také citrusy (citroníky, mandarinkovníky) budou vděčné za rosení listů. A jestliže opadávají poupata ibišků, má to na svědomí opět nízká vlhkost vzduchu. Nejlépe pomůže každodenní rosení listů. Koncem měsíce se můžeme pustit do přesazování azalek. Opatrně rostlinu vyklepneme z květináče a zasadíme do nové zeminy, speciálně namíchané pro azalky (dá se koupit hotový substrát).

Balkónové rostliny

Kvetoucí truhlíky a nádoby stále zaléváme, přihnojujeme a odstraňujeme odkvetlé části. Tam, kde nepřežily balkónovky dovolenou, nebo uschly od sluníčka, nezbývá než vysadit nové. Buď zakrslé jehličnany, například pomalu rostoucí borovicí kleč (Pinus mugo Humpy) nebo některou z vděčných trvalek: astry, chryzantémy, dlužichy (Heuchera) a bohyšky (Hosta).

Hranaté melouny vypěstovali v Japonsku. Nechcete to také zkusit?

Zeleninové záhony

Zelenina roste jako z vody a také jí nyní hodně potřebuje. Hlavně košťáloviny pravidelně zavlažujeme a spolu se zálivkou přihnojujeme. Stále sklízíme rajčata, hadovky, nakládačky, cukety a papriky. I cibule na uskladnění pomalu dozrává. Ta by se neměla sklízet později, než když  má asi dvě třetiny rostlin polehlou, ale ještě stále zelenou nať. Tu z cibule až po důkladném zaschnutí. Probírkou také  sklízíme kořenovou zeleninu. Rajčata je nutno podle potřeby opakovaně ošetřit proti plísni bramborové přípravky Acrobat MZ nebo Ridomil Gold. Na uvolněná místa na záhonech přiséváme špenát, polníček a zimní salát a vysadíme kedlubny a štěrbák, které ještě na podzim sklidíme. Z předpěstované zeleniny se v tuto dobu vysazuje především brokolice, pór a salát.

Na vinici

V době měknutí bobulí révu osečkujeme, což je zkrácení vrcholků letorostů - tím zabráníme jejich dalšímu růstu a podpoříme zrání. Ve druhé polovině srpna začínáme sklízet velmi rané odrůdy hroznů.

Ovocné stromy a jahody

Začínáme sklízet meruňky, broskve, rané odrůdy jablek a koncem srpna i švestky a hrušky. Přetíženým stromům ulevíme probírkou plodů a nezapomeneme na podpěry, aby se větve nepolámaly. Pravidelně sbíráme spadané plody a co nerychleji je odstraňujeme ze zahrady, aby nelákaly vosy. Letní odrůdy jádrovin můžeme ještě přihnojit draselnými nebo fosforečnými hnojivy. U jádrovin máme ještě šanci omezit moniliovou hnilobu a strupovitost, pokud použijeme fungicid Euparen Multi, který působí proti oběma chorobám. Koncem srpna je čas provést letní řez broskvoní. Také maliníku prospěje prosvětlení mladých výhonů. Ponecháme pouze 8 až 12 nejsilnějších a odplozené výhony řežeme těsně nad zemí. Během srpna dáme do pořádku záhony jahod. Trsy očistíme od starých listů, odstřihneme šlahouny, záhon okopeme a vyplejeme. Silné trsy oddělíme a máme-li připravený záhon pro nový jahodník, můžeme v polovině srpna začít s výsadbou.

Počasí růžím přeje - už dlouho tak bohatě nekvetly. Mají rády slunce, proto se jim letos daří

Okrasná část zahrady

Řezem výhonů remontantních růží podpoříme novou tvorbu květů: slabé výhony seřezáváme na 2 až 3 očka, silné na 4 až 6 oček. Růže zavlažujeme, okopáváme, přihnojujeme a odstraňujeme povadlé květy a zkontrolujeme, zda nejsou napadeny. Na růžích může na listech škodit, kromě mšic,  i houbová choroba černá skvrnitost, padlí růžové a rez růžová. Na všechny tři choroby dobře účinkuje např. Baycor 25 WP. Na padlí můžete použít např. Beaton 25 WP, Sulikol K nebo Rubigan 12 EC. Rez můžete omezit aplikací např. Dithane M 45, Novozir MN 80, případně Syllitem 65, tyto přípravky současně účinkují i na černou skvrnitost. Přesazujeme jehličnany i s kořenovým balem a dostatečně zaléváme. Pamatujeme na přistínění nově vysazených dřevin. Dělíme a přesazujeme kosatce, bílé lilie a pivoňky. Aby nám na novém stanovišti zdárně kvetly, musíme je zasadit do stejné hloubky, v jaké byly na původním místě. Vysazujeme dvouletky, zejména macešky vyseté v červnu na záhon, kde příští rok vykvetou. Všem trvalkám i letničkám pravidelně odstraňujeme uvadlé květy.
ab
ab
ab
ab
ab