Kategorie

Kalendárium zahradních prací - ČERVEN

Jednou sucho, podruhé kroupy a to nás čeká Medardova kápě. Meteorologové tvrdí, že pranostiky prý už dávno neplatí a počasí si stejně udělá, co bude chtít. My se tím netrapme a těšme se z rozkvetlých záhonů a dozrávajících voňavých jahod.

Pokojové rostliny

Pokojovým květinám na zahrádce dopřáváme „letní byt“. Zapustíme je do země i s květináčem pěkně do polostínu. Kdo tyto možnosti nemá, měl by alespoň často větrat.

Rostliny v nádobách

Popínavé rostliny, ať už jde o letničky anebo dřeviny, dodají zahradě půvab a nádech subtropů. Na plotě i pergole se popínavkám daří, ale kdo má třeba ibišky, Černou Zuzanu nebo růžičku v mobilním květináči, jistě uvítá nabídku firmy Teak Garden, která má v sortimentu přenosné kovové konstrukce různých tvarů a velikostí.

Ve skleníku

Okurky, papriky i rajčata zaléváme přímo k rostlinám, aby se voda nedostala na listy. Hnojíme-li, připravíme raději slabší koncentraci, aby nedošlo k popálení kořenového systému. Tyčková rajčata vyvazujeme a vedeme je na jeden výhon – zálistky a postranní výhony odstraníme. U okurek a paprik sledujeme výskyt svilušek, na které spolehlivě zabírá přípravek Omite 30 WP.

Na vinici

Půdu u keřů vinné révy udržujeme v kyprém, bezplevelném stavu pravidelnou okopávkou a vylamujeme zálistky, které keř zahušťují a odebírají ostatním výhonům živiny. Včas k opoře vyvazujeme letorosty, aby při prudkých deštích a větru nedošlo k vylomení. U révy stále sledujeme zdravotní stav a podle potřeby opakujeme postřiky proti plísni šedé a perenospoře.

Zeleninové záhony

Po sklizni hrášku, kedluben a ředkviček urovnáme záhony a pro další výsadbu je zpracujeme jen mělce. Tím šetříme potřebnou vláhu pro úspěšný výsev dalších zelenin (mrkve, kopru, hrachu nebo keříčkových fazolů). V červnu je čas vysadit pórek a podzimní košťáloviny a pro podzimní sklizeň vysévat letní hlávkový salát. Náročné zeleniny na výživu – okurky, papriky, rajčata a celer – každé dva týdny přihnojíme. Po větších deštích je dobré záhony nakypřit, aby se netvořil půdní škraloup. Nastanou-li vedra, zaléváme navečer, kdy ji rostliny lépe využijí. Letošní noční můrou všech pěstitelů bude invaze slimáků a plžů, kteří pracně vypěstovanou úrodu rychle spasou. Z chemických přípravků je na trhu Mesurol, z biopřípravků Nemaslug anebo různé pasti. K hubení těchto škůdců se osvědčila kombinace přípravku a ručního sběru. Určitého úspěchu lze dosáhnout metodou „nakrm a seber“. Na okraj záhonu se vysadí nebo zaseje salát, který plži nejraději. Chutná potrava je naláká a my je můžeme snadno sebrat a zničit, kromě toho si jiné zeleniny ani nevšimnou. Chce to ale trpělivost a malou plochu.

Ovocné stromy a drobné ovoce

V teplejších polohách už se sklízí úroda jahod. Koncem měsíce odplozený porost vyplejeme a přihnojíme. Tam, kde se na rostlinách vyskytla bílá či fialová skvrnitost, rostliny sežínáme a stříkáme přípravkem Dithane. Až se vzpamatujeme z jahodového „nadělení“, zkontrolujeme opěry u stromkových rybízů a angreštů, aby se nepolámaly pod vahou dozrávajících plodů. I když ovocné stromy samy regulují počet nasazených plodů propadem, je v případě velké násady plodů důležitá ruční probírka. Ovoce tak doroste větší velikosti, lépe se vyvine a vybarví a strom se zbytečně nevyčerpává. To platí jak o jabloních, tak i o broskvoních. Při nedostatku vláhy stromy zalijeme a zvlášť nově vysazené loni na podzim a zjara. Počátkem června je čas na ochranu proti obaleči jablečnému přípravkem Mospilan SP (nebo Zolone 35 EC).

Okrasná část zahrady

Tulipány a narcisy necháme po vyjmutí ze země zatáhnout, očistíme cibule a i s listy zavěsíme k doschnutí na suchém místě. V červnu se stříhají živé ploty z opadavých listnáčů (ptačí zob, pustoryl, zimolez). Tvarovací řez provádíme tak, aby byl plot v dolní části mírně širší než v horní. Odkvetlým rododendronům a azalkám odstraníme odkvetlá květenství, aby se keře nevyčerpávaly tvorbou semen. Také u keřových růží odstřiháváme odkvetlé výhony a včas odstraňujeme plané výhony. Růžové záhony zbavujeme plevele a kypříme. O květinové záhony s letničkami, jiřinkami pečujeme pravidelným kypřením, zálivkou a odplevelováním. Některé trvalky (floxy, tařice, tařičky, lupiny a ostrožky) můžeme po odkvětu hlouběji seříznout. Soustavnou péči vyžaduje trávník. Časté sečení, podvečerní zálivku a přihnojení speciálním hnojivem na trávník. Pokosenou trávu můžeme využít na mulčování.
ab
ab
ab
ab
ab