Kategorie

Kalendárium zahradních prací - BŘEZEN

Tak, milí zahrádkáři, žádné zalézání za kamna a hajdy do skleníku. Předjaří už vystrkuje růžky, i když příroda občas ještě v nížinách laškuje se sněhem. Sněženky už kvetou a to je neklamnou známkou toho, že jaro je tu!

Pokojové rostliny

Většina pokojových rostlin bude vděčná za přesazení do čerstvé zeminy. Substrátů je na trhu dostatečný výběr, a když nevíme po kterém sáhnout, zahradním univerzálním substrátem nic nezkazíme. Při přesázení očistíme kořenový bal od starých a poškozených kořenů, zeminu vytřepeme a rostlinu vsadíme do většího květináče. Některé pokojovky přesazujeme každoročně, jiné až za delší čas. Mezi ně patří i fíkusy (dracény, klívie), které přesadíme až tehdy, když je původní květináč zcela vyplněn kořeny. Pro velkolisté fíkusy je k dostání speciální substrát; drobnolistým benjamínům k němu přidáme trochu rašeliny. A pozor při zakořenění – v žádném případě nepřelévat a opatrně větrat. Fíkusy nesnášejí průvan a pak ve velké míře začnou žloutnout a opadávat.

Rostliny v nádobách

Přezimované balkónové rostliny seřízneme, přesadíme a po zakořenění přihnojíme. Přeneseme je na světlé místo, aby si zvykaly na sluníčko. Bonsaje a jehličnany, které jsou venku, pořádně zalijeme a naopak je před sluncem chráníme, aby se "nepřipálily". K tomu úplně stačí stříška z novin.

... a ve skleníku

Nejvíc práce nás čeká s výsevy  a předpěstováním letniček – hledíků, aster, slaměnek, cínií, jednoletých karafiátů a řady dalších, které budeme vysazovat ven až po půlce května. Také vyséváme květák, rané zelí a kedlubny k předpěstování a pozdějšímu přesázení na venkovní záhony. A do skleníku už rovnou sejeme ředkvičku a salát. Často za poledne větráme, aby klíčící rostlinky nepostihla choroba zvaná padlí, kdy semenáčky začnou hnědnout u kořenového krčku, pak zvadnou a je konec. (Před setím lze ošetřit zeminu granulovaným přípravkem Merpan 80 WG). Kromě větrání pomáhá proti vzniku a šíření houbových chorob, vyrovnaná teplota uvnitř skleníku a desinfikovaná zemina.

Na vinici

V teplých oblastech bychom měli mít již v únoru dokončen řez vinné révy. Kdo ještě nestihl řez provést, stihne jej na poslední chvíli, ale jen do půlky března. Pak réva po řezu překotně "slzí" a tím se vyčerpává. Odrůdy s vysokou plodností seřezáváme na 4 až 6 oček, středně plodným necháváme 6 až 8 oček a odrůdy s menšími hrozny sestřiháváme na 8 až 10 oček. Po řezu je potřeba provést okopávku a révu pohnojit: slabě rostoucí odrůdy hnojíme dávkou 3 kg ledku vápenatého a 2 kg síranu amonného, odrůdám bujně rostoucím dávku snížíme na 2 kg ledku a 1 kg síranu na každý ar plochy.

Zeleninové záhony

Upravíme zryté záhony a vyséváme otužilé druhy zelenin: mrkev a petržel, černý kořen, salát, kopr na zeleno, špenát a ředkvičky. Abychom ušetřili co nejvíc půdní vláhy, nastýláme záhony mulčem nebo je pokrýváme fóliemi (PE nebo textilií).

Ovocné stromy a drobné ovoce

Při procházce sadem zkontrolujeme, zda nejsou stromy poškozeny mrazem či hlodavci. Postiženým stromkům se věnujeme ze všech nejdříve, rány ošetříme a zatřeme štěpařským voskem. Při dobrém počasí si naplánujeme postřik proti přezimujícím škůdcům (merám, sviluškám). Od začátku rašení do objevení špiček růžového poupěte je na ovocné dřeviny možné použít přípravek Talstar 10 EC. Březen je nevhodnější čas pro výsadbu maliníků a zahradních borůvek. Maliníky při sázení silně seřízneme. U stávající výsadby se krátké a nedorostlé výhony odstřihnou u země, ostatní zkrátí asi na 120 až 140 cm.

Okrasná část zahrady

Hodně práce nás čeká s vyčistěním trvalkových záhonů, popínavých rostlin a jarních cibulovin. Pokud ještě klesají noční teploty pod nulu, přikrýváme rašící rostliny chvojím. Trvalkám určitě prospěje zarytí uleženého kompostu a hnoje. Pokud to počasí dovolí, můžeme také rozdělit trsy bylinných a dřevitých pivoněk. Musíme to však stihnout ještě před rašením pupenů. Při přesazování na jiné místo je u pivoněk důležité důkladné odplevelení půdy. Hlavně kořeny a oddenky vytrvalých a odolných plevelů (bršlice, pýr či svlačec) pečlivě vybereme z půdy, protože později se jich těžko zbavíme. Mimo to se na obtížné plevele dá použít i herbicid Casoron. A co nás ještě v březnu čeká? Důkladně zalijeme jehličnany, začínáme s jarním řezem růží a koncem měsíce je začínáme přihnojovat. A výživu dopřejeme rovněž trávníku.
ab
ab
ab
ab
ab