Kategorie

Kalendář zahradních prací na Září

Jak známo, lidstvo se ještě nedopracovalo k zázraku jak zastavit čas. Babí léto se kvapem blíží a s ním i doba sklizně na ovocné a zeleninové zahradě, konec letnění pokojových květin a spousta práce s výsadbou jarních cibulovin.

Pokojové rostliny

V září bývá v ranních hodinách již poměrně chladno, proto domů uklízíme letněné pokojové rostliny. Pokud jsme si uchovali“vánoční hvězdu” z loňského roku, umístíme ji na světlé okno s teplotami okolo 16 až 18 oC. Vybíhající výhonek však musíme přikrýt kornoutem, nejlépe z černého papíru, jinak zůstane zelený. Rostlinu odkryjeme až koncem listopadu, aby se na rostlině dobře probarvily horní listeny, které tvoří takzvaný „květ”.

Balkónové rostliny

Již nyní pomalu provádíme zazimování kbelíkových rostlin. Do osiřelýchbalkónových truhlíků vysadíme vděčné chryzantémy, které pokvetou až do zámrazu. Dopřejeme jim dostatečnou výživu v podobě substrátu určeného pro pěstování chryzantém, který je dostatečně kyprý, propustný a přitom rychle nevysychá. Pěstitelé pro letošní podzim připravili nové odrůdy drobnokvětých chryzantém. Například Brannuget se zlatožlutými květy, červenou Brankick a odrůdu Brandeep Red, čistě bílou Bransnow nebo odrůdu s teplými tóny květů – žlutou Brangrape nebo oranžovou Branlake Orange.

Zeleninové záhony

Jestli po letošních útocích nenasytných plžů na zeleninových záhonech něco zbylo začneme sklízet mrkev a petržel, dokončíme sklizeň plodových a tykvovitých zelenin a nachystáme záhony pro výsadbu česneku, který sázíme koncem září. Pro jarní sklizeň vysejeme špenát a kadeřávek. Před sklizní vyčistíme, vyvětráme a vybílíme sklep.

Na vinici

Září je měsícem vinařů – tedy budoucích. Podle oblastí začíná sklizeň hroznů, a chceme-li mít opravdu velké hrozny, odstraníme ty malé, aby réva soustředila energii do těch zbylých. Doufejme, že sluníčko se ještě dostatečně postará a budeme sklízet sladké plody celoroční práce. Ptákům nedejme šanci a hrozny chraňme sítěmi.

 

Ovocné stromy a jahody

Pokud jsem nestihli vysadit nový jahodník, uděláme to co nejdříve. Výsadbu často zaléváme, aby jahodník do mrazů zakořenil.

Letošní počasí poněkud uspíšilo zrání podzimních odrůd jablek. Začneme tedy se sklizní a co nestačíme zkonzumovat usušíme nebo zmrazíme. Věnujeme čas přípravě prostor pro uskladnění zimních jablek a hrušek. Některé odrůdy jsou náchylné na houbové choroby, které se projeví při špatných skladovacích podmínkách. Patří k nim šedá, modrá či hnědá hniloba plodů, pihovitost či strupovitost. Choroby mohou být v latentním stavu a čekat na příhodné podmínky. Ideální teplota k uskladnění jádrovin je 1 až 3oC a vzdušná vlhkost alespoň 85%. Před uskladněním jablka přebereme a ukládáme jen nepoškozené a zdravé plody.

Okrasná část zahrady

Nejvyšší čas je na výsadbu těch cibulovin, které mají vykvést další rok na jaře. Půda pro tulipány i narcisy by měla být lehčí hlinitopísčitá až hlinitá, humózní, mírně zásadité reakce. Nevhodné jsou půdy zásadité a těžké. Cibule sázejte včas, aby do příchodu mrazů dobře zakořenily. Česneky a krokusy mají rádi slunná stanoviště, s lehčí půdou obsahující vápník. Ocúny dají přednost těžší živné půdě s dostatkem vláhy. Nejméně náročné jsou modřence, které snesou každý druh půdy. Můžeme je sázet jak na slunné stanoviště tak i do polostínu.

Měsíc září je obecně nejpříhodnějším obdobím pro výsadbu stromů a keřů. Vysazujeme především jehličnany, stálezelené listnáče a vřesy. Přesazovat můžeme pěnišníky. V suchých obdobích důkladně zaléváme nové i starší výsadby dřevin. U růží zkrátíme výhony do stejné výšky, asi o jednu třetinu, odstraníme plané neočkované výhony a ještě je naposledy před přihnojíme Cereritem.

Sklízíme mečíky i s listy a necháme je dobře uschnout v teplé a suché místnosti. Na trvalá stanoviště vysazujeme předpěstované dvouletky.Odkvetlé trvalky nyní odstřihujeme těsně nad zemí. Stále ještě pravidelně plejeme záhony, aby se plevel nemohl vysemenit. I v zimě některá semena plevelů přečkají bez úhony a na jaře se jim pak ve vlhké půdě dobře daří.

Trávník přihnojujeme sečeme na krátko, pečlivě vyhrabujeme a koncem měsíce můžeme rozhodit kompost, který se do jara pěkně rozloží a vstřebá. Do poloviny září je čas vhodný i na založení nového trávníku.

Zbude-li čas, můžeme se pustit do stavby jezírka nebo čištění stávajícího. Při stavbě jezírka zohledníme některé zásady: vodní nádrž umístíme v polostínu, protože na plném slunci je pak plné zelených řas. Pro pestrou výsadbu vodních rostlin je ideální jezírko „rozdělit“ do tří zón. U kraje, do bahenní zóny vysadíme později vlhkomilné druhy, mělká zóna je určena drobným vodním rostlinám a hluboká pro lekníny a ryby, které v ní přezimují. Minimální hloubka je osmdesát centimetrů a máme-li v úmyslu chovat koi kapry pak počítejme s hloubkou alespoň 1,80cm. Osázení jezírka si raději necháme až na jaro příštího roku.

ab
ab
ab
ab
ab