Kategorie

Kalendář zahradních prací - LISTOPAD

Paní zima už je tady a tam, kde sněhové vločky už zahrádku přikryly, moc práce nenaděláme. V nižších polohách je ještě čas dohnat co se dá, aby se zahrada příští jaro opět probudila do krásy.

Pokojové rostliny

Topná sezóna je spolehlivým zabijákem domácích květin, které nesnášejí suchý vzduch. Pokud chcete mít pěkné květiny, které nepotřebují zvláštní péči, vyplatí se pořídit některý z odolných druhů. Mezi ně patří moderní dračinec (Dracaena fragans), u něhož je třeba dbát jen aby květináč nikdy nestál ve vodě a aby kořenový bal nikdy úplně nevyschnul. Rostlina oceňuje rosení dvakrát týdně. Oblíbená Sansevieria s dlouhými tuhými listy je rovněž ideálním společníkem bytů s ústředním topením. Daří se jí na plném slunci, stačí jí trocha vody a potřebuje přesadit pouze když jejím zbytnělým kořenům začíná být květináč malý. Posledním zástupcem květin, které vydrží nenáročnou péči je Zamioculcas. Z dálky vypadá trochu jako chomáč hrubého peří. Jeho kožovité listy jsou celé tmavě zelené a vyrůstají na tuhých stoncích. Daří se mu stejně na světle jako ve stínu, nikoliv však na přímém slunci. Zamioculcas snese spíše více sucha než vláhy a zdaleka mu nevadí, pokud jej majitel občas zapomene zalít. Přihnojovat není potřeba častěji, než jednou za dva týdny.

Balkónové rostliny

Chceme-li mít na balkóně ještě něco kvetoucího, mohou to být jedině chryzantémy. Vyžadují jen málo - kořenový bal by měl být stále vlhký. V případě, že budeme umísťovat hrnkové chryzantémy jako dušičkovou výzdobu na hrob, a to platí i pro jiné rostliny, je důležité je řádně zapustit do země, aby mohly čerpat vláhu.

Zeleninové záhony

Pokud vůbec máme ještě nějakou zeleninu na záhonech, měly by to být  pouze zimní odrůdy kapusty, kadeřávku či přezimujícího salátu a černého kořenu, případně česnek. Hrozí-li holomrazy, je dobré tyto rostliny chránit listím či chvojím. Prázdné záhony už čekají na rycí vidle, kterými půdu obracíme jen nahrubo.O ostatní se už postará mráz, který hroudy roztrhá a půda se na jaře bude pěkně drobit. Do lehkých půd  můžeme zapracovat zelené hnojivo nebo vyzrálý hnůj.

Na vinici

Vinná réva má ráda teplo i v zimě, proto keře přihrneme půdou nebo kompostem. Všechno spadané listí shrabeme a spálíme, neboť je přes zimu vítaným úkrytem škůdců a semeništěm houbových chorob.

Ovocné stromy

Sadařům začíná v listopadu další směna. Po opadu listů můžeme začít s prořezávkou, obrýt kořeny a doplnit kompost. U mělce kořenících meruněk a broskví zpracováváme půdu jen velmi opatrně, abychom nepoškodili kořeny. Proti kadeřavosti broskvoní je možné provést postřik již na podzim po opadu listí. Postřik provedeme jen za příznivých povětrnostních podmínek a to za suchého bezvětrného počasí s teplotami kolem 7 až 10 OC. Na základní ošetření použijeme přípravky na bázi mědi (Kuprikol nebo Champion 50WP). Na jádrovinách se larvy vlnatky krvavé na zimu stěhují ke kořenům stromů - proto se okolo stromů sype prachové vápno, které tyto larvy hubí.

Okrasná část zahrady

Přeje-li počasí, lze ještě vysazovat drobné cibuloviny, které rychle zakoření. Jsou to modřence, snědek či cibulovité kosatce. Hlíznaté a cibulnaté květiny, které zůstávají ve volné půdě přes zimu, přikryjeme alespoň pěticentimetrovou vrstvou kompostu. Do poloviny měsíce můžeme vysadit ještě růže. Stávající keře růží seřízneme o třetinu a nahrneme zeminou či kompostem až nad místo očkování. Hrůbek by měl tuto choulostivou část růží zakrývat alespoň 20 cm vrstvou. Proti mrazu a zimnímu slunci chráníme pokrývkou z chvojí skalničky, a dvouletky. Shrabané listí využijeme na zakrytí okrasných trav proti vlhkosti, k rododendronům a japonským azalkám. Listí nasypeme doprostřed trsu a trávu nahoře svážeme. Trávy seřezáváme až na jaře. U keřů listí nahrneme okolo, a aby je neodfoukl vítr, pohodíme na něj lopatku kompostu. Než přijde mráz důkladně zalijeme nově vysazené dřeviny, postaráme se o vypuštění závlahových systémů, jezírek a nádrží a lekníny přeneseme k přezimování do sklepa.
ab
ab
ab
ab
ab