Kategorie

Kaktusy - pěstování a množení

Tyto zvláštní rostliny, které vydrží týdny bez vody, si zaslouží naši pozornost. V dnešním článku se podíváme na zoubek problematice jejich pěstování a množení.
 

Kaktusy jsou zvláštní skupinou xerofytních rostlin zařazeny do jedné čeledi Cactaceae. Jejich jedinou domovinou je Severní a Jižní Amerika, ze které se za přispění člověka rozšířili na jih Evropy, do Afriky, Asie a Austrálie.

Boj o přežití

Na suché a horké prostředí se kaktusy velice dobře adaptovaly. Vlivem tohoto nehostinného prostředí se u nich vyvinula tlustá vosková pokožka zvaná kutikula. Menší výpar a ztráty vody jsou zajištěny menším počtem průduchů. Kořeny kaktusů mají schopnost velice rychle načerpat vodu a po dlouhou dobu ji dokážou uchovat v pletivech. Po deštivém období mohou jejich pletiva obsahovat až 85% vody, kdežto v období sucha jen 60%.

Dva druhy kořenů

U kaktusu se vytvořily dva druhy kořenů v závislosti na podmínkách, ve kterých se vyskytují. Druhy, které se vyskytují v místech s častým výskytem srážek, si vyvinuly kořenovou soustavu mělce pod povrchem, která je rozprostřená co nejvíce do šířky. Růst druhého typy kořenů směřuje hluboko pod povrch půdy, kde se snaží najít podzemní vody.

Zelený stonek

Místo listů kaktusy fotosyntézují zeleným povrchem stonků. Listy se kvůli zmenšení plochy listů a tím i zmenšením počtu průduchů, skrz které by se vypařovala voda, amortizovaly na trny. To ovšem neplatí u všech druhů, některým listy zůstanou po celý život, jako například u druhu Pereshia aculeata z Barbadosu, jiné druhy si zase listy drží do té doby, než si vytvoří trny, a pak je shodí – opuncie.

Nároky a pěstování

Pěstování kaktusů je pro jejich nenáročnost na zálivku docela snadná záležitost. Přes zimu by se neměly zalévat vůbec. V podstatě je musíme pouze umístit na světlé místo, kde bude mí dostatek slunečního svitu.
Čtěte také:Chcete oživit interiér? Zkuste kaktus!

Zálivka

Pro zálivku kaktusů je ideální dešťová voda kvůli její měkkosti. Pokud zaléváme příliš tvrdou vodou, budou se v substrátu usazovat soli a bude nám stoupat pH. Pokud to dosáhne hodnot kolem 8, kaktusy přestanou růst. Rostliny zaléváme teprve tehdy, když substrát úplně vyschne. Neměl by být ovšem vyschlý na troud. Nikdy nezalévejte, když je substrát ještě mokrý. Zalévat můžeme buď konvičkou na povrch, nebo podmokem. Nelze tedy zalévat podle nějakého schématu, protože se nám počasí během roku mění.

Letní stagnace

V létě, v období velkých veder, mnoho kaktusů zastavuje růst. V tomto období nezaléváme vůbec a rostliny bychom měli přistínit. Je vhodné využít toto období k přesazování.

Složení substrátů

Skladba substrátu vychází ze složení zeminy v přirozeném prostředí. Substrát musí být vzdušný, lehký a propustný. Smíchává se zahradnický substrát, písek nebo drcená cihla (antuka) a obyčejná zahradní půda v poměru 1:2:1.

Hnojení

V přírodě se kaktusům přirozeně moc živin nedostane, takže rostou velice pomalu. V umělých domácích podmínkách si pravidelným přihnojením zajistíme kvalitní růst rostlin a krásně vybarvených květů, přesto ale hnojíme opatrně. Pokud své kaktusy přesazujete každý rok, není třeba je hnojit vůbec. Při výsadbě se do substrátu může přimíchat zásobní hnojivo. Existují také speciální hnojiva pro kaktusy. Je lepší kaktusy nehnojit vůbec, než přehnojit. Hnojit bychom měli přestat v srpnu.

Rozmnožování výsevem

Kaktusy se množí čtyřmi možnými způsoby. Semenem, roubováním, řízkováním nebo odnožemi. Semena pro výsev si můžeme sehnat z mnoha internetových obchodů, nebo je můžeme získat opylením rostlin. K tomu potřebujeme dva kaktusy stejného druhu a v době květu musíme štětečkem přenést z prašníku jednoho kaktusu na bliznu druhého. Semena dozrávají velice rychle, a buď samovolně vypadnou, nebo zůstávají v lepkavém obalu a je třeba je uvolnit a umýt ručně.
Čtěte také: Krása s trny

Výsev

Vyséváme do nádob cca 5 cm hlubokých, naplněných 2cm vrstvou směsi z antuky:písku (1:1)a přesáté rašeliny1(15%). Substrát je nutné hodinu dezinfikovat horkou parou pro zničení zárodků mechů a plísní. Na urovnaný povrch vyséváme naširoko. Krom opuncií semena nikdy nezasypáváme substrátem, pouze je k substrátu přitlačíme. Zalévat je ideální podmokem, nebo rosit rozprašovačem vodou s přídavkem živné soli jako zdroj živin. Malé semenáčky se dvakrát pikýrují do stejné směsi jako pro výsev. Teprve poté se mohou sázet do květináčů s klasickou směsí substrátu, nebo použít hydroponii.
Foto: Archiv redakce Světa bydlení
ab
ab
ab
ab
ab