Kategorie

Kachlová kamna nejsou archaismus

Zmíní-li se někdo o kachlových kamnech, dozajista se vám vybaví venkovská pec a možná i Hloupý Honza. Nic takového. Dnešní kachlová kamna jsou výhodnou investicí, spojující moudrost předků s moderním designem. Lze jim přičíst i aspekty ekologické a zdravotní.
O blahodárném účinku kachlových kamen na lidské zdraví se zmiňuje celá řada odborníků, zejména lékařů. Oceňují bezprašný ionizovaný a vlhký vzduch, který pomáhá astmatikům a alergikům, kamna zbavují revmatických potíží, uvolňují stres a navozují duševní pohodu.

Kachlová kamna nejsou jen zdařilým estetickým prvkem. Za pozornost stojí také jejich pozitivní zdravotní účinky

Vše pro zdraví a krásu

O zdravotních účincích hovoří i majitel firmy Biofire Josef Vaněk. Podle jeho slov je ale třeba hledat pravá kachlová kamna a pečlivě vybírat výrobce. Kamna musejí fungovat na principu akumulační pece s keramicko- šamotovými stěnami silnými 8 až 18 centimetrů, kde se vysoká teplota z vnitřního prostoru ohniště pomalu odvádí přes keramický plášť ve formě sálání tepelného záření do místnosti. „Kachlová kamna nemají žádnou kovovou topnou vložku, která by negativně ovlivňovala ionizaci vzduchu v místnosti. Nedostatek záporných iontů, které produkují kachlová kamna, a tedy vdechování kladných iontů způsobuje útlum vyšší nervové soustavy, stres a bolest hlavy,“ vysvětluje Vaněk a dodává, že některé firmy se věnují výrobě méně náročných druhů kachlových kamen s již hotovým kovovým ohništěm. Kovová pec se pak obloží keramickým materiálem, umělým pískovcem nebo kamennými dekami. „Od těchto kamen bohužel nelze očekávat tytéž funkční vlastnosti jako od pravých kachlových kamen,“ varuje Josef Vaněk.

Kam s nimi

Umístění kachlových kamen je nutné řešit už ve fázi projektu, včetně polohy komína, jeho výšky, kvality, velikosti komínových průduchů, únosnosti podlahy a stropu apod. Je třeba brát v potaz, že jsou investicí pro několik generací. Účinnost vytápění kamen je kolem 80-90%, spotřeba dřeva za den je obvykle 4 až 8 kilogramů.
Správný postup vytápění Kamna necháme 1 až 2 hodiny běžet na plný výkon. Poté vzduchotěsně uzavřeme dvířka a přerušíme topení. Těleso kamen poté předává akumulovanou energii do obytného prostoru po dobu 24 hodin i déle. Vysoká teplota spalování zabezpečí vytváření jen malého množství popela, který stačí odstranit jednou za dva měsíce.

Kvalitní kachlová kamna mají překvapivou výhřevnost

Velká výhřevnost kachlových kamen

Projektování kachlových kamen vyžaduje podle slov Jana Vaňka odborné znalosti a dlouholeté zkušenosti. Pomocí kamen lze vytopit i šest místností, poschodí nevyjímaje. Cena kachlových kamen není nijak závratná, jak by se po sečtení jejich funkčních vlastností mohlo zdát – pohybuje se od 60 tisíc korun výše. „Závisí samozřejmě na kvalitě použité keramiky, druhu glazury, velikosti a členitosti kamen a množství přídavných zařízení,“ dodává Josef Vaněk .
ab
ab
ab
ab
ab