Zajímá Vás, jaká jsou svítidla Artemide? Čím jsou tak výjimečná a v čem spočívá jejich originalita? Svět bydlení se za Vás zeptal Hynka Medřického ze společnosti Artemide Praha, která provádí kompletní řešení osvětlení interiérů i exteriérů – a to od projektu přes přípravu až po konečnou instalaci.
Jsou svítidla Artemide něčím typická, specifická?
Artemide společně s dalšími dvěma značkami Flos a FontanaArte jsou tři nejuznávanější značky na světě. Nad těmito značkami pak ještě stojí Ingo Maurer. Jeho svítidla však nejsou čistá svítidla, jsou to objekty. Jeho výtvory nelze s žádnými jinými svítidly srovnávat. Ingo Maurer je takový guru v oboru svítidel.
Svítidla Block Lamp od Artemide; foto: Artemide.cz
V čem spočívá výjimečnost svítidel Artemide?
Svítidla Artemide drží několik prvenství. V roce 1968 v Artemide vyrobili první stmívací mechanickou stolní lampu. V roce 1972 použili první halogenovou 12V žárovku. V roce 1996 vyrobili první svítidlo, které míchalo barvy – neslo název Metamorfosi - Proměna. Princip míchání barev přitom všichni znali již dávno předtím. Barevná televize fungovala na tomto principu již od počátku padesátých let minulého století. Základem byl fakt, že červená, zelená a modrá v různých kombinacích vytvářejí různé barvy. Artemide oslovilo 12 designérů. Každý z nich navrhnul svítidlo, které míchalo barvy. Jen ta nejlepší přetrvala a vyrábějí se do dneška. Dodnes se vyrábí osm svítidel z první kolekce a další, která byla designována později.
V roce 2001 v Artemide vyrobili první stolní lampu, která jako první používala jako zdroj světla LED diody. V roce 2002 vytvořili první sérii a.l.s.o. air-light-sound-object. Světlo, které svítí, hraje a čistí vzduch. V prodeji je verze, která svítí a čistí vzduch. Zatím bez zvuku, projekt ještě není dokončen. V roce 2006 byla vyvinuta svítidla My White Light – moje bílé světlo. S těmito svítidly si může každý nastavit teplotu chromatičnosti, tj. odstín světla, od teplé žluté po chladnou modrou stejně tak, jak se mění v průběhu dne v přírodě. V roce 2008 vznikl zatím poslední unikátní projekt Luxerion a další se připravují.
Mohlo by Vás zajímat! |
Rozhovor o nevšedních svítidlech Artemide s Hynkem Medřickým 1. díl |
Čím to je, že Artemide drží tolik prvenství?
Hnacím motorem je vždycky nápad. Michele De Lucchi v roce 1987 vymyslel geniální stolní lampu, která se jmenuje Tolomeo. Asi by musely dojít světové zásoby hliníku, aby se tato lampa přestala vyrábět. Ta lampa nebyla celých těch 22 let překonaná. Myslím si, že ani nikdy překonaná nebude. Představte si, kolik lidí už ji používá. Tato lampa se stává předmětem dědictví. U nás v showroomu máme lampu Tolomeo, která byla vyrobena v první sérii. Získali jsme ji asi před 4 lety od jednoho španělského režiséra. Pro nás je to velice vzácný kousek.
Legendární lampa Tolomeo od Artemide; foto: Artemide.cz
Poprvé, když jsem sem k Vám přišla, tak jsem viděla něco, co jsem nikde jinde neviděla.
Ano, Artemide používá nápady, které ještě nikdo předtím nepoužil. Jedna starší paní u nás dokonce plakala. Říkala: „Až teprve nyní vidím tolik hezkých světel, tak krásná jsem ještě nikdy neviděla.“ Plakala štěstím. Artemide patří mezi nejuznávanější výrobce světel oprávněně. Artemide používá nejlepší technologie, nejlepší materiály. Proto jsou jejich svítidla jiná než ostatní, protože vydrží mnohem více než ostatní. Svítidlo, které nebude používat kvalitní materiál, nebude mít dobrou objímku na žárovku, nemůže být menší kvůli chlazení. Rozměry většiny svítidel určují velikost a místo pro chlazení světelného zdroje. Např. k zrcadlu do koupelny by si každý přál světlo co nejmenší.
Technologicky ale není možné takové svítidlo vyrobit, protože by nezvládlo teplotu světelného zdroje. Předřadník, který pracuje při teplotě do 70 stupňů, musí mít prostor pro chlazení. Artemide takováto světla nevyrábí, protože ví, že by vydržela velice krátce. Artemide má stálou nabídku svítidel, u kterých se Vám nemůže stát, že na ně po pár letech neseženete náhradní díl a musíte tak celé svítidlo vyhodit. Právě v tomto se ony tři zmíněné značky odlišují od ostatních – používají ty nejlepší technologie pro výrobu a ty nejlepší materiály. Je to stejné jako s vařením. Čím lepší ingredience, tím lepší je potom výsledek.
Svítidla Block Lamp od Artemide; foto: Artemide.cz
Jak je to s cenou?
Myslím si, že nelze vyrobit levné kvalitní svítidlo, protože by se nezaplatila práce designéra a nezaplatily by se ty nejlepší materiály a technologie pro výrobu. Kvalitní světlo lze pořídit od 4 tisíc Kč výše. Je jedno, jestli jde o stolní lampu nebo stropní svítidlo. Pokud svítidlo stojí méně, vždycky se musí někde něco ošidit. Někteří lidé jsou schopni si každý druhý rok kupovat novou lampu místo toho, aby si pořídili jednu kvalitní.
Máte Vy sám nějaké nejoblíbenější svítidlo?
Je to světlo Deifobo určené nad jídelní stůl. Mám ho sám doma. Kvůli tomuto světlu jsme se dokonce přestěhovali s rodinou z domu do bytu. Abychom mohli svítidlo do domu umístit, museli bychom udělat velice nákladné úpravy. Bylo tak jednodušší se přestěhovat. Po přestěhování jsme si konečně mohli dát Deifobo nad jídelní stůl.
Lustr Deifobo od Artemide; foto: Artemide.cz
Jak vznikl Váš vztah k tomuto svítidlu?
Úplně náhodou. Deifobo bylo vyvinuto v roce 2000. V roce 2002 jsme toto světlo poprvé vystavili. Do té doby se neprodalo ani jedno. Podle obrázku se toto světlo prodat nedá. Pokud si zákazník sám nevyzkouší, jak funguje, nikdy si takové svítidlo nepořídí. Deifobo nyní stojí 36 tis Kč, ale umí to, co si většina lidí nedokáže ani představit. Je neuvěřitelné, kolik světelných scén a jakou atmosféru dokáže tato lampa vytvořit. Jen v naší Sázavské ulici je nainstalováno pět kusů, což je největší koncentrace v České republice, celkem jich svítí asi třista.
Jací jsou Vaši zákazníci?
Chodí k nám velice zajímaví lidé. Každý z nich nás něčím obohatí. Jsou to lidé, kteří mají rádi svůj domov. Domov s velkým „D“! Domov dělají dvě věci – vztahy a atmosféra. Vztahy se členy rodiny a atmosféra, kterou lze vytvořit po setmění. Snažíme se pomocí našich svítidel vnášet lidem onu atmosféru do jejich domovů. Každý zákazník nás něčím posune. Máme jeden lustr, který má na sobě 80 lístečků s 39 texty, většinou básněmi. Jednou k nám přišel jeden Číňan a upozornil nás, že máme jeden lísteček na lustru zavěšen obráceně. Věděl jsem, že jsou to čínské znaky, ale že jsou obráceně, to jsem nepoznal. Zeptal jsem se ho, zda ví, co je na lístečcích napsáno. Říkal, že ano. Text si přečetl a říkal: „To, co je tam napsáno, je moc hezké, je to o životě.“ A začal číst:
“Ten, kdo se směje, je šťastný a zdravý,
ten kdo se mračí, není šťastný a není zdravý.
Takže se smějte a budete šťastní a zdraví.“
Světlo Zettel´z od Artemide; foto: Artemide.cz
Hluboká myšlenka na jednom lísku o velikosti A6. Takovýchto textů je tam 38, plus je tam jeden recept na italské gnochi. Japonský text nám přeložila jedna Japonka. Byla nadšená, že se jedná o text japonského známého básníka - mistra Macuo Basho. Ta báseň zní:
„Jen když vyjdou mraky a překryjí měsíc,
můžeme vyjít ven,
jinak bychom mohli ztratit sami sebe v jeho kráse.“
Každý zákazník nás něčím obohatí a posune zase o krok dál. Rád si se zákazníky povídám, každý mi něco dá. A já jim to oplácím. Snažím se jim pomocí našich světel vytvářet doma krásnou atmosféru.
Světlo Zettel´z od Artemide; foto: Artemide.cz
Přinášíte lidem světlo do domovů. Co pro Vás osobně světlo znamená?
Světlo znamená posunutí dne. Takový den v noci. 750 tisíc let dokáže člověk používat oheň ke svícení. Jenom posledních 50 tisíc let dokáže umístit oheň výš, nad úroveň země. Mám teorii ohně, kterou používám pro prostory, kde se relaxuje. Například v obývacím pokoji nemusí být vůbec umístěné svítidlo na stropě. Stačí světlo nástěnné a nějaké svítidlo, které bude napodobovat světlo, na které jsme těch 700 tisíc let zvyklí. Těch 700 tisíc let je člověk zvyklý, že světlo přichází odspodu. Máme pár svítidel, která leží na zemi a vytvářejí úžasnou atmosféru. Ať si čtenáři sami večer vyzkoušejí jednoduchou věc. Když dají obyčejnou stolní lampu ze stolu na zem a všechno ostatní zhasnou, sami uvidí, jak se atmosféra změní. V prostoru, kde svítí hlavní světlo ze shora, působí atmosféra jako by bylo pravé poledne. Proto pro relaxaci taková světla nedoporučujeme.
Svítidlo Dioscuri od Artemide; foto: Artemide.cz
Jak je to s barvou světel?
Velice příjemné je světlo, které je podobné světlu přírodnímu. Paprsky slunce, které zapadá, procházejí přes oblačnost. Teplota chromatičnosti neboli odstín teploty bílého světla, klesá v tom okamžiku na 2700 Kelvina. 6500 Kelvina se považuje za denní světlo, to je téměř modrá barva, jako sluneční svit v poledne. Dopoledne je bílé světlo 4000K a odpoledne opět 4000K. Svíčka má 1700K. Světlo svíčky je hodně žluté a vytváří romantickou atmosféru. Když si člověk večer doma rozsvítí umělý zdroj světla, který navozuje denní světlo, tělo je zmatené. Pokud člověk zrovna nechce pracovat, ale chce relaxovat, biorytmus jeho těla je z takové barvy světla zmatený. Další půl hodinu nebude člověk schopen dobře usnout. Ideální je, když umělé světlo kopíruje přirozený vývoj denního světla. Proto mám večer rád světlo, které vydává halogenová žárovka se stmívačem.
Zaujala Vás svítidla Artemide? Potřebujete poradit s výběrem či rozmístěním svítidel? Více na www.artemide.cz
Nenechte si ujít další díl rozhovoru, ve kterém Vám Hynek Medřický prozradí, jaké jsou zásady pro rozmístění svítidel v interiéru.