Kategorie

Jedlé dřeviny aneb co všechno se dá jíst?

Lapidárně řečeno, záleží na tom, co má kdo rád. Na zahradě můžeme "zobat" od rána do večera, aniž bychom byli nuceni zakládat rozlehlý sad.
Pro radost, potěšení a krásu vystačíme i s několika keříky, které nás dostatečně zásobí přírodními dobrotami.

Mandloňový keř je jedním z prvních, které na jaře kvetou

Keř s vůní Středomoří

Trochou exotiky zavoní ozdobná mandloň, která je v našich končinách vzácností a pěstuje se spíš jako okrasná dřevina. Častěji se s ní setkáme  ve volné přírodě na toulkách Asií a v evropském subtropickém pásmu. Daří se jí na výsluní, miluje vápencové podloží a dobře snáší sucho. V našich podmínkách obstojí jen tam, kde nevymrzá vinná réva. Mandloň je nízký rozložitý stromek, proto pěkně vynikne jako solitéra na chráněných místech. Brzy na jaře, ještě před rašením listů, je keř obalen něžnými růžovými kvítky, z nichž se vyvinou jedlé peckovice. U nás se pěstuje jediná povolená odrůda mandloně -  Nikol. Velké světle hnědé jádro je ukryto v zeleném silně ochmýřeném oplodí, které je odolné proti praskání ve stadiu konzumní zralosti. Mandle dozrávají během října.

Podlouhlé plody zimolezu jedlého jsou, na rozdíl od planého zimolezu, osvěžující a zdravé

Zdravé bobulky

Odolnější dřevinou, která snese slunce i polostín a prospívá téměř všude, je dřišťál. Nízký stálezelený keřík se hodí na skalky, k osázení svahů, slunných ploch, nebo jako náhrada trávníku. Pro pěstování drobných modrých bobulek, známých dřišťálek, je vhodný dřišťál zimostrázový (Buxus buxifolia). Kvete i plodí poměrně málo, proto počítejme s dřišťálkami jen jako zpestřujícím zákuskem. Bobulky se nejčastěji za studena lisují na dřišťálovou šťávu,  která obsahuje velké množství vitamínu C.

Ovoce amerických Indiánů

Muchovník (Amelanchier lamarckii) jako okrasný a zároveň "ovocný" keř stojí také za zmínku. Vzrůstem je podobný lísce, vzhled listů se dá přirovnat k jabloňovým. Jeho krása spočívá v hroznech voňavých květů, načervenalých výhoncích, a později, na podzim v červeném vybarvení listů. Vzdušný keř je působivým doplňkem tmavých jehličnanů, uplatní se ve skupině nebo jako solitéra. Tvarem i velikostí připomínají jeho kaštanově červené plody borůvky. Na keři dozrává toto "indiánské ovoce" koncem srpna. A proč indiánské? Muchovník je dřevinou amerického kontinentu, keřem divokých kaňonů a coloradských říček. Co myslíte, kdo si pochutnával na prvních bobulích?

Z muchovníku si můžeme vysadit pěkný živý plot nebo pro něj na zahradě vyhradit čestné místo jako pro solitéru

 Tip pro malé zahrádkyKdyž už je zahrada vzrostlá, a není místo na další stromky, je k dostání zakrslá švestka (Prunus domestica). Stromek se může vysadit do velkého květináče a snadno umístit na slunné stanoviště. První sklizně se dočkáme až za dva roky, odměnou nám však budou švestky běžné velikosti.

Oživte svůj balkon

Nektarinka Balkonella, sotva metrový stromek s velkými broskvičkami, se stala letošním pěstitelským hitem. Na jaře je stromek obsypán tmavě růžovými, plnými květy, později pak vyraší až třicet centimetrů dlouhé listy. Ministromek se hodí jako kbelíková dřevina na terasu nebo balkón. Letos už to ale asi nestihnete. Je vyprodáno a není se co divit. Jestli se vám zakrslá nektarinka líbí, pak ji příští rok nezmeškejte.
ab
ab
ab
ab
ab