Kategorie

Je nejvyšší čas se odstěhovat?

Na proces stěhování se asi málokdo těší. Někdy bychom se do něj raději vůbec nepouštěli. Pokud si nejste jisti, jestli vaše dosavadní bydlení stačí, nebo se máte pohnout o dům dál, přečtěte si naše rady.

Následujících pět bodů vám pomůže zjistit, jestli je nejvyšší čas na stěhování.

Úmorná cesta do práce

Máte stálé zaměstnání, do kterého se potřebujete pravidelně dostat, ale z vašeho současného bydliště je to dlouhá a komplikovaná cesta. Nedávno jste navíc byli povýšeni, takže jinou práci asi jen tak hledat nebudete. Co s tím? Obětovat několik hodin denně na přepravu své osoby do zaměstnání a zase zpátky je možná realistické, pokud žijete sami, jste mladí a trochu únavy zvládáte. Ale nebývá to právě obvyklé. Většinou nás komplikované cestování postupem času zmáhá, kazí chuť do práce i do života a narušuje vztahy. Nemluvě o tom, když cestujete autem, denně se plížíte hustou dopravou a zamořujete přitom vzduch kolem.

Špatný domácí - špatné bydlení

Důležitý problém jsou i neutěšené vztahy s majitelem domu nebo bytu. Vaše zájmy jsou do jisté míry protichůdné - domácí chce vydělat, aniž by jeho nemovitost doznala zásahů, vy byste si rádi svoje bydlení přizpůsobili a zvýšení nájmu se vám pochopitelně nelíbí. Prvním krokem je samozřejmě snaha o domluvu, ale ta někdy jednoduše selže. Pokud je vaše bydlení jinak příjemné, téměř ideální, bude určitě náročné udělat rázný krok a odstěhovat se. Špatné vztahy ale nikdy dlouhodobě nevedou k dobrému konci. Totéž platí, pokud domácí jednoduše nedělá, co by měl, o nemovitost se nestará, všechny technické problémy nechává na vás a podobně.

Neodstranitelná vada

Zvykli jsme si, že nic v životě není dokonalé, jenomže s některými chybami se prostě nedá dlouho žít. Alespoň ne šťastně a spokojeně. Sebelepší byt dokáží zkazit nesnesitelní sousedi, ruch z ulice, který neodfiltrují ani dobrá okna, nebo fakt, že z oken zíráte na balkony protějšího paneláku, kam lidé chodí znuděně kouřit. S některými problémy jednoduše nepohnete, budete se muset pohnout sami.

Příliš malé hnízdo

Může se také stát, že jste svému bydlení odrostli. Například jste si pořídili nezbytnosti, které se vám domů prostě nevejdou. Nebo je vás víc než původně. Případně děti povyrostly a najednou by chtěly desetkrát tolik prostoru. Tento bod patří k indikátorům, které často přehlédnete. Zoufale se snažíme najít uskladnění pro tu spoustu předmětů v bytě, opakovaně vyhazujeme staré nebo nepotřebné věci, snažíme se uklidnit a vychovávat děti, aby si chvilku hrály tiše na jednom místě... a nic tak úplně nepomáhá. Někdy se prostě musíme smířit s tím, že nám domov začal být těsný.

Dobrý byt ve špatném sousedství

Tenhle problémy mívají jak byty ve staré zástavbě, tak novostavby. Je okolí vašeho bytu plné tmavých zákoutí a podivných míst, kde se bojíte po setmění? Nelíbí se vám, že vaše děti musejí chodit kolem heren a nonstop barů? Nebo jste se naopak přestěhovali do nově postaveného komplexu a v blízkosti vašeho bydlení je leda tak večerka a kadeřnictví, které má otevřeno v úterý a ve čtvrtek? Pokud máte svůj byt opravdu rádi, můžete se samozřejmě zapojit do občanských aktivit, pokusit se apelovat na město, domluvit se s podobně naladěnými sousedy a zkusit v okolí něco změnit. Když to nepomůže a ani čas nic nezmění, je opravdu lepší přestat se trápit a přesídlit jinam.

ab
ab
ab
ab
ab