Kategorie

Jde to i bez čistírny?

Chemické čištění v čistírnách není ani úsporné, ani ekologické. Proto je lepší nejprve zkusit jiné možnosti.

Čím dál více oblečení, které si kupujeme, má na sobě cedulku s nápisem "dry clean only", případně odpovídající symbol nebo upozornění v jiném jazyce. Výrobci se jednoduše pojišťují proti reklamacím - když se vám oděv poškodí při čištění, obvykle to řešíte s čistírnou, ne s obchodem. Jak je to ve skutečnosti? Opravdu potřebujeme s každým svetrem nebo společenskými šaty běhat do čistírny? A jak často?

Rozmýšlejte už při nákupu

V první řadě se dobře rozhodněte, do čeho svoje peníze investujete. "Čistírnových" kousků byste měli mít v šatníku minimum, jinak se vám hygiena prodraží a některých nečistot se vůbec nezbavíte. Nemá žádný smysl kupovat si například trička nebo podobné kusy oděvu, pokud je na nich napsáno, že se nesmějí prát. Tričko nosíte ve všední den přímo na těle a potíte se do něj. Nosit je pokaždé do čistírny by bylo nejen nepraktické a drahé, ale také neúčinné, protože celodenní pot není právě typ znečištění, se kterým by si obyčejná čistírna uměla poradit.

Doma a šetrně

Se značkou chemického praní má tedy smysl kupovat především svrchní oděvy, jako jsou kabáty nebo bundy, a společenské oblečení z choulostivějších textilií. To ale pořád neznamená, že je nemůžete vyčistit doma. Například vlna se ve skutečnosti dá prát, za předpokladu, že dodržíte určitou opatrnost. Zásadně by měla přijít jenom do studené až vlažné vody, v teplé se srazí. Perte ji jemně, ideálně v ruce a s šetrným přípravkem na vlnu. Nepoužívejte sušičku a raději ani ždímačku, oděv opatrně vyždímejte stiskem mezi dlaněmi a nechte jej uschnout vodorovně rozložený na osušce, aby se nevytáhl.

Co musí přijít do čistírny

Bez služeb čistírny se pravděpodobně neobejdete, pokud vlastníte například péřovou bundu. Doma byste se také raději neměli pouštět do hedvábného saténu a vůbec všech luxusnějších látek, které si žádají nejen šetrné čištění, ale také pečlivé sušení nebo žehlení. To všechno bude samozřejmě vyžadovat kvalitní čistírnu. Takových u nás není právě mnoho - většina je schopna vyčistit například běžný kabát z bavlněné směsi, ale zanést tam velkou večerní róbu už bývá riziko.

Jak tedy vybrat dobrou čistírnu?

Zjistěte si reference, nejlépe od někoho, kdo má k čištění náročnější kousky. Dobrým znamením například bývá, pokud danou čistírnu používají garderobiéři profesionálního divadla, kteří se potýkají s mnoha různými materiály a velmi namáhaným oblečením. Rozhodně nejprve do čistírny zaneste běžnější a ne příliš drahý kus oděvu a sledujte varovná znamení. Ochota personálu bývá prvním z nich, kdo nejedná dobře s vámi, pravděpodobně nebude dobře jednat ani s vaším kabátem. Všímejte si také toho, jestli vaše oblečení po vyčištění bude nebo nebude cítit. Pokud chytne zřetelný chemický zápach, ruce pryč, v tomhle zařízení se nečistí filtry a použité chemické směsi tak často, jak by měly, a vaše oblečení tak vlastně plave v rozpuštěné špíně cizích lidí.

ab
ab
ab
ab
ab