Kategorie

Jarní zahrada! O co vše se postarat?

Jarní zahrada! O co vše se postarat?

Jaro nám téměř klepe na dveře a my se musíme postarat o naši zahradu. Jak na to?

Jaro. Období velké radosti, sluníčka a tepla. Dlouhá zima je pomalu za námi a my se můžeme začít radovat, ještě předtím ale musíme dát pozor na naši zahradu a pořádně se o ni postarat. Jenže kde začít a na co vše si dát pozor?

Teplota půdy je v období jara na většině míst nad 10 stupňů (5 cm pod povrchem), což znamená, že trávník začal aktivně žít a nastalo jeho vegetační období. Co vše tedy zařídit? Nejprve se vrhněme na tu jednoduchou část, uklizení listí z trávníku. Stejně tak shrabejme všechny větve a pokliďme napadaný nepořádek v záhonech. 

Sekání a vertikutace

Trávník je samozřejmě důležité posekat tak, aby byl rovnoměrný. Dost nám to zjednoduší práci při hrabání a prořezávání. Pak se vrhneme na to nejdůležitější - vertikutace. Ta se používá zejména na odstranění zplastnatělých zbytků trávy, plevelů, mechů a zároveň na ono prořezávání půdy. Zlepší se tak příjem vzduchu, živin i vláhy, a díky tomu probíhá hlubší prokořenění trav. Na menší zahrady stačí speciální vertikutační hrábě, na větší plochy je lepší použít mechanický nebo motorový vertikutátor.

Co můžeme začít pěstovat?

V březnu je vhodné předpěstovat si sazeničky letniček, mají totiž delší vegetační dobu. Koncem března lze pak při příznivém počasí začít s výsadbou okrasných trvalek kvetoucích v létě. Stejně tak nastává čas pro výsadbu ovocných stromů a keřů. Na jaře lze vysazovat všechny ovocné stromy - pro meruňky, broskvoně a nektarinky je jarní termín výsadby dokonce vhodnější než ten podzimní. Začátkem dubna pak lze vysadit téměř všechny druhy zeleniny, například mrkev, saláty, červenou řepu, hrášek nebo špenát. 

Svažité terény

Zdá se, že posekat trávník není nic složitého, pozor si ale dejte v případě, kdy máte svažitý terén. Byť takové zahrady mají své kouzlo, musíte počítat s potíží při sečení trávy. Až do sklonu 7 stupňů nás zatravněné pozemky obvykle nijak neomezují, akumulátorové a elektrické sekačky bez problému zvládnou sklony i okolo 15 stupňů. Pro větší sklony už si ale zaručeně pořiďte sekačku s motorovým pojezdem.

ab
ab
ab
ab
ab