Zdá se to jako chvilka. Ještě nedávno jste uklízeli před Vánocemi a teď už na vás všechno to čištění, praní a leštění čeká znovu, navíc v mnohem důkladnější formě. Nezoufejte. I když tomu zatím ještě nevěříte, také jarní úklid se dá zvládnout bez nervů a vyčerpání. Při správné organizaci pro vás úklid bude hračka.
Rozhodněte se, jak budete důkladní
Známe to všichni. Pořádné vyvětrání, vyprášení a vyčištění bytu je po zimě potřeba, zároveň se jím ale nechceme zničit a často na ně ani nemáme dost času. Pocit viny, že není čas a síla vysmýčit vše tak, jako to dělávaly naše babičky, není na místě – dnešní úklid, kde se v zájmu rychlosti a minima námahy uplatňuje kromě řady nových materiálů i jiný přístup, už s onou klasickou dřinou nemá příliš společného. Potřebné čisticí prostředky si sepište do přehledného seznamu. Jistě, kbelík, mop a prachovku ze scény jen tak něco nevytlačí. Největší změny ale prodělává vlastní pojetí úklidu. Můžete si vybrat. Možná vše pojmete tradičně a nezastavíte se, dokud nebude všechno otřené, vyprané a vy nevytřídíte poslední šuplík. Druhou variantou může být důkladnější obnova běžného pořádku, doplněná úvahou, jak si pro příště úklidový maratón ještě více zjednodušit, a přitom stále udržovat byt v čistotě. Dodržováním několika jednoduchých zásad si později ušetříte spoustu času a námahy.
Sestavte si plán
Ať se rozhodnete tak nebo tak, před vlastní akcí se na chvíli zastavte a ujasněte nebo rovnou sepište plán všeho, co chcete během úklidu v jednotlivých místnostech zvládnout. Poznačte si problémová místa (např. stolek v kuchyni zavalený horou časopisů nebo botník v předsíni s chaoticky naskládanou zimní obuví), vzpomeňte si na vše, co máte dát do čistírny. Od věci nebude ani seznam všech pomůcek a přípravků, které před započetím prací musíte dokoupit. Zkuste nejprve šetrnější prostředky, dnes už mají často vysoký účinek. Uvědomte si, že vás tentokrát kromě vlastního čištění čeká i střídání sezón. Všechno zimní, ať je to ložní prádlo, přikrývky, tlusté přehozy a potahy nebo obuv, je potřeba vyprat a očistit. Dejte si práci s pečlivým a systematickým uložením – jistě si ještě vzpomínáte, jak jste na podzim pár minut před odjezdem do práce běželi pro zimní boty a proklatě dlouho je nemohli najít.
Podlahu jako poslední
Jste-li zastánci důkladnosti, může přibližný scénář vašeho jarního úklidu vypadat takto: 1) praní záclon, 2) umytí oken, 3) vyvětrání a uložení zimního oblečení a obuvi, 4) vymetení a otření i míst, která normálně vynecháváme, 5) utření nebo osprchování pokojových květin, 6) vytřídění zbytečností, 7) leštění a napuštění nábytku, čištění potahů, 8) vytření a luxování, pastování podlah. Zejména při oprašování se držte pravidla "shora dolů". Začněte nejméně obývanými místnostmi, například ložnicí nebo komorou, a pak se přesuňte na nejfrekventovanější místa – kuchyň, záchod a koupelnu. Pamatujte na praktické pravidlo „odshora dolů", tedy že se s utíráním prachu a čištěním vždy začíná co nejvýše (u stropu). Utěrkou nebo prachovkou nedělejte kruhové nebo svislé pohyby, vodorovnými tahy postupujte směrem dolů. Zvířený prach se tak usadí na podlaze, jež se vždy vysává nebo zametá jako poslední.
Všechno potřebné mějte po ruce
Nejdříve vždy vyzkoušejte nejslabší čisticí prostředky, poté přecházejte k účinnějším, vyhnete se tím poškození čištěných povrchů nevhodnou chemikálií. Ani s jejich koncentrací to nepřehánějte a vždy postupujte podle doporučení na obalu. Před akcí se ujistěte, že máte všechno potřebné při ruce. Čisticí potřeby mějte stále u sebe. Oceníte opasek na jejich zavěšení nebo velkou zástěru s kapsami, do nichž ukryjete všechno potřebné. Když si k tomu přehodíte utěrky a prachovky přes rameno, zjistíte, kolik času jste dříve ztráceli jejich hledáním po celém bytě. Pusťte se také do úložných prostor a ještě lépe je uspořádejte – získáte další spoustu místa.
Zapojte do jarního úklidu celou rodinu
Spolupráce ostatních členů rodiny je dalším způsobem, jak si výrazně ulehčit práci, rychle se ale může stát i zdrojem problémů a napětí. Abyste po celou sobotu nemuseli být drábem, který všechny jen sekýruje a nutí do práce, hodí se znát pár strategií. Především rodině v předstihu oznamte, že se bude uklízet a že potřebujete jejich pomoc. I malým pomocníkům přidělte podle věku a schopností úklid v jednotlivých místnostech, nejlépe ve vlastních pokojích. Náročnější prostory, jako je koupelna nebo kuchyň, budou vyžadovat více pracantů. Děti mohou s úklidem pomoci úměrně svému věku. Teenagery vyhlídka rodinného úklidu pořádně otráví. Řešení? Přidělte jim důležité úkoly, jako je úklid v garáži, čištění koberce nebo uspořádání velkých skříní, a nechte je, aby pracovali zcela samostatně. Nevšímejte si jejich poznámek a místo toho je chvalte. Většinou nezklamou. Aby nedocházelo k hádkám o jednotlivé činnosti, je dobré všechny požadované úkony sepsat a jasně rozdělit. Oblíbená hudba nebo nahrávka knihy také přispěje k lepší náladě, zábavnější práci a čas bude díky ní ubíhat mnohem rychleji. Po skončení nezapomeňte všechny pochválit a vymyslet odměnu.
Vyhazujte, usnadníte si život
Vezmete-li výše zmíněný nový koncept uklízení za své, budete muset pozměnit svůj přístup k vlastnění věcí a najít odvahu k tomu, abyste se zbavili všeho nepotřebného, porouchaného a nepoužívaného. Nevěřte tomu, že ještě někdy opravíte budík, na nějž jste si nevzpomněli dva roky, nebo přilepíte ucho k hrnečku, uloženému v polici úplně vzadu. Zbytečnosti vyhoďte nebo rozdejte a zároveň si do domácnosti postupně pořizujte věci, které se dobře omývají, perou a udržují a nepřidělávají vám tak práci. To se týká oblečení, ale i obkladových a podlahových materiálů, automobilů, nábytku, spotřebičů a dalšího. Dávejte přednost snadno udržovatelným materiálům. Nekupujte si příliš drahé věci, jež vás budou nutit ke zbytečným činnostem (čištění, voskování, leštění), nebo o které se budete neustále bát (delikátní značkový textil). I když byste si mohli dovolit velmi drahé zboží, dávejte přednost praktickým a lehce udržovatelným věcem. V bytě se také vždy najde něco, co přes veškerou snahu nikdy nevrátíte do původního bezchybného stavu - rohožky, grilovací rošty, sprchové závěsy nebo plechy na pečení. Jakmile se jejich čas naplní, vyměňte je za nové. Postupně zjistíte, že vám na udržení pořádku stačí méně času a sil, a úklid už pro vás nebude synonymem stresu.
Finty pro lenochy
Pokud stále ještě marně hledáte motivaci k nenáviděné jarnímu činnosti, vyzkoušejte pár tipů, jež by vás měly zrychlit: 1) pozvěte si důležitou návštěvu, 2) vyzkoušejte novinku, třeba nový mop nebo speciální utěrku, 3) ukliďte alespoň menší plochu, může vás nabudit k dalšímu postupu, 4) přesuňte nábytek v pokoji, nová sestava vás může více motivovat k udržování pořádku. Na celém úklidu někdy bývá nejtěžší sebemotivace. Nezapomeňte, vždy je lepší uklízet pravidelně během celého roku a námahu si rozdělit na menší části, než vše vygruntovat jen jednou a pak se dlouho vzpamatovávat z drhnutí zašlých koutů. Abyste se obešli bez stresů a nekazili si jaro, neberte si na sebe více úkolů, než v klidu zvládnete. Nenechte se svazovat vnucenou představou jarního úklidu – jen na vás záleží, jak ho nakonec pojmete. Jde to přece i v klidu.