Kategorie

Jarní úklid bez chemie: 5 pomocníků, kteří vyčistí celý byt

Jarní úklid bez chemie: 5 pomocníků, kteří vyčistí celý byt
Chystáte se na velký jarní úklid, ale nechcete ho zamořit chemikáliemi? Poradíme vám, jak vyčistíte celý byt jen s pomocí pětice přírodních produktů.

Jedlá soda: zatočí se zápachy

Začneme rovnou jedním z nejsilnějších domácích pomocníků vůbec. Jedlá soda má skoro zázračnou moc. Krásně vyčistí znečištěné prádlo, pračku, myčku, dlaždice i spáry mezi nimi. Skvěle také absorbuje pachy. Můžete s ní třeba vydrhnout koš, odstranit zápach v lednici, použít ji k čištění koberců nebo nasypat do mističky a umístit mezi regály ve spíži.

Náš tip: Vyrobte si univerzální čisticí prostředek – stačí, když smícháte jedlou sodu a vodu v poměru 1:1. Vyčistíte s ním pak mnoho povrchů i hrnky zašpiněné od černého čaje.

Citron: odstraní mastnotu a vyčistí mikrovlnku

S obyčejným citronem snadno vyčistíte třeba kuchyňská prkénka, okna nebo zažloutlé povlečení. A využijete ho i při čištění vany nebo umyvadla. Citronová šťáva totiž účinně rozpouští vodní kámen. Navíc se vyhnete typicky chemické vůni, která se po použití saponátů v koupelně ráda drží. Citron si také hravě poradí s mastnotou v mikrovlnné troubě. Stačí, když do mikrovlnky vložíte polovinu citronu a necháte ho 3 až 5 minut zahřívat. Poté všechny nečistoty lehce setřete suchým hadříkem. No, a po uklízení se můžete osvěžit parádní domácí citronádou J

Sůl: vyčistí troubu i odtoky

Sůl vám doma nahradí hrubší čisticí prostředek. Odstraní mastnotu z nádobí, oživí zašlý koberec, odstraní nažloutlé skvrny pod vodovodními kohoutky a vyčistí vnitřek trouby. Stačí, když ji nasypete na její dno, zapnete a necháte hřát tak dlouho, dokud sůl nezhnědne. Poté vše jen setřete hadříkem. Kromě toho vám sůl ve spojení s vařící vodou pomůže vyčistit odtok.

Nebo sůl použijte k odstranění povlaku od zubní pasty, který se drží ve skleněném držáku na kartáčky. Stačí, když ho zalijete horkou vodou a do ní zamícháte lžičku soli. Po 15 minutách držák vypláchněte a otřete hadříkem.

Olivový olej: opraví koženou sedačku a vyleští nerez

Olivový olej rozpouští špínu a skvěle zbavuje mastnoty. Vyčistíte s ním litinové pánve, vyleštíte vysušené dřevěné povrchy, zrenovujete poškrábané kožené boty, ochráníte proutěný nábytek a perfektně ošetříte nerez. Můžete ho přitom použít jak na nádobí, tak i na nábytek – třeba na nerezové regály. Nejprve je očistěte lehce navlhčeným hadříkem a následně použijte druhý, napuštěný olivovým olejem.

Ocet: zničí vodní kámen a vycídí podlahu

Ocet bojuje proti množení plísní i bakterií a perfektně vám doma vyčistí takřka každý kout. Jen s ním musíte pracovat citlivě, abyste si jeho výrazným odérem nezamořili celý byt. Ocet vám spolehlivě vyčistí rychlovarnou konvici, odstraní nánosy mýdla v koupelně a vyleští zrcadlo. Kromě toho zvládne vyčistit i myčku a protáhnout ucpané trubky. Hodí se také pro čištění takřka všech druhů podlahových krytin (kromě dřevěných). Stačí, když si do kyblíku s teplou vodou přilijete čtvrt hrníčku octa.

Tak ať vám jde to jarní gruntování pěkně od ruky a úklid máte brzy hotový!

 

ab
ab
ab
ab
ab