Jak ošetřit bazén po zimě? Jak se zbavíme usazenin, nečistot a vodního kamene? Svět bydlení vám poradí, co je potřeba udělat pro správnou hodnotu pH v bazénu a jaké prostředky používat, abyste měli bazén bez usazenin a s čistou vodou.
Příprava ušetří práci
Pečlivé vyčištění bazénu zjednodušuje další údržbu vody. Pokud jste bazén před zazimováním vyčistili, ošetřili vodu a dobře ho zakryli, pak stačí očistit stěny nad úrovní hladiny a dopustit vodu do plného stavu.
Zazimovali jste narychlo?
Jestliže byl bazén zazimován narychlo, potřebuje očistu, při které je nutné odstranit všechny nečistoty včetně vodního kamene. Přípravek na usazeniny, což je čistič na povrch bazénu s algicidním účinkem ve formě gelu, naneste v koncentrované podobě, nechte 15 minut působit, případně můžete plochy ještě mechanicky dočistit a poté spláchněte čistou vodou. Pokud je na povrchu bazénu jen běžná nečistota, postačí vám k jeho očištění přípravek na mytí povrhů bazénů ve formě roztoku. Pokud je voda tvrdá, vylučují se z ní vápenaté usazeniny, na něž se potom nabalují další nečistoty a vzniká prostředí vhodné pro růst bakterií, řas a virů. V takovém případě je vhodné aplikovat ihned po napuštění bazénu přípravek k maskování iontů solí, které způsobují usazeniny a zákaly. Používá se preventivně při napuštění bazénu a při každém doplnění čerstvé vody do bazénu. Přípravek sníží tvrdost vody, zabrání vzniku usazenin a zároveň na sebe váže ionty vápníku a kovů, které jsou obsaženy ve vodě a způsobují zákaly. Po naplnění bazénu zkontrolujte filtrační zařízení a můžete přistoupit k ošetření vody, tj. k úpravě pH a k dezinfekci.
Hodnota pH je určující
Ideální hodnota pH bazénové vody je 7,2-7,6. Pokud je pH vody ve vašem bazénu mimo tuto vymezenou oblast, většinou vám začínají problémy. Na hodnotě pH je přímo závislá účinnost většiny dezinfekčních prostředků. V případě, že je pH příliš nízké, korodují kovové části a zvyšuje se rychlost blednutí barev plastů a fólií, pokud je pH příliš vysoké, vylučuje se vápník z vody a dochází k jejímu zakalení. Ve vzduchu v okolí bazénu dojde ke zvýšené koncentraci chloru, která může způsobit podráždění očních spojivek.
Při běžném používání bazénu se pH vody pomalu mění podle místního složení a tvrdosti vody. U měkkých vod pH klesá, u tvrdých stoupá. Správnou hodnotu pH jednoduše upravíte přidáním prostředku pH plus, což je přípravek, který zvyšuje pH bazénové vody nebo přípravku pH minus, který naopak pH bazénové vody sníží. Nutné je však mít zapnuté filtrační zařízení, které zajistí potřebnou cirkulaci vody.
Příprava bazénu na novou sezónu
Při přípravě bazénu na novou sezónu je důležitá také důkladná dezinfekce, protože i když se vám voda po prvním napuštění bude zdát čistá, je v ní obsaženo velké množství mikroorganizmů, které by mohly mít negativní vliv na vaše zdraví. Na prvotní ošetření se používá přípravek, který se používá k šokové úpravě vody a má okamžitý účinek.
Optimální hodnota chlóru v bazénu
Hodnota chloru v bazénu by se měla pohybovat v oblasti 0,3-0,6 mg/l. Po dosáhnutí optimální úrovně chloru ve vodě se koncentrace udržuje pomocí pomalu rozpustných tablet. Používání multifunkčních tablet je výhodnější, protože obsahují i látky, které působí proti řasám, napomáhají vyvločkování nečistot a stabilizují chlor ve vodě.
Pokud máte na jaře vypuštěný bazén, tak po jeho očištění výše uvedenými čistícími přípravky naneste na čisté plochy před napuštěním bazénu ředěný přípravekna řasy, který působí proti tvorbě a růstu řas a také jako projasňovač vody v poměru 1:1. Zničíte tak zárodky řas, které zde ještě mohly zůstat.