Kategorie

Japonské stěny místo záclon a závěsů

Klasické okenní záclony a závěsy se stávají přežitkem a na jejich místo se zvolna dostávají elegantní japonské stěny.
Nařasené záclonky nebo závěsy s ozdobnými sponami lze spatřit ve většině oken, a to i přesto, že módní trend udává zcela jiný směr. Nahrazují je však dobře padnoucí textilní rolety a v poslední době rovněž japonské posuvné stěny. Dostupné jsou s potiskem nebo v různých barvách a lze s nimi přepažit celou místnost. Jsou moderní, jednoduché, decentní a v oblasti zastínění oken i velice efektivní.

Vyberte si materiál, rozměry a barvu

Japonské stěny je na rozdíl od tradičních záclon možné pořídit v několika materiálech. Nejoblíbenější je textil, náročnější mohou sáhnout po stěnách z rýžového papíru, bambusu, ratanu nebo rákosu. Originální alternativou však může být i barevný plast, který se hodí třeba do studentských pokojů. Stěny také nabízejí širokou paletu barev včetně stylu provedení (průsvitné, různě vzorované) a volitelný je i rozměr jednotlivých panelů a počet drážek v nosné liště. Japonské stěny dodají interiéru nádech elegance. Údržba japonských stěn se odvíjí od použitého materiálu. Textilní panely lze prát v pračce podle návodu výrobce, plastové panely snesou jemné čisticí prostředky, na bambusové a rákosové stěny postačí běžný vysavač. Textilní stěny jsou navíc opatřeny závažím ve spodní části, aby se panel nekroutil. Před vypráním je samozřejmě třeba toto závaží odstranit. Výhodou ovšem je, že nemusíte čekat, až stěna uschne – jednoduše ji pověsíte ještě mokrou zpět na lištu.

Kam můžete japonské stěny umístit?

Stěny můžete upevnit prakticky kdekoliv, kde je právě potřebujete nebo chcete mít. Běžně se umisťují na okna místo záclon, lze s nimi ale přepažit i místnost nebo jimi zakrýt tu část místnosti, kterou nehodláte veřejně vystavovat (například botník v předsíni nebo odkládací police). Velice pěkně se budou vyjímat na francouzských oknech nebo v místech klenby mezi dvěma pokoji. Textilní panely mohou být i průsvitné. Princip ovládání je velmi prostý, roztahují se a zatahují pomocí tyčky, tahem ruky jako u běžného závěsu, nebo je možné ke stěnám přikoupit motor a manipulovat jimi pomocí dálkového ovládání. Japonské stěny se montují na zeď, na strop nebo do výklenků pomocí nenápadných lišt, které nejsou téměř vidět. Lišta může mít 1-5 drážek a ke každé z nich je suchým zipem připevněn jeden panel. Náročnější mohou zvoli bambusovou stěnu.

Japonské stěny si můžete vyrobit i doma

Třebaže se na výrobu japonských stěn specializují určité firmy, vy si jednodušší textilní variantu můžete vyrobit doma bez zbytečných a nákladných přirážek výrobce. Panely z vámi vybraného textilu si zhotovíte sami, zakoupíte pouze lišty s úchyty a suchým zipem a závaží, které ukryjete v připraveném tunýlku panelu. Ceny japonských stěn se liší podle použitého materiálu a počtu panelů, v zásadě jsou ale k dostání zhruba za cenu 1500 korun za metr čtvereční. Výhod mají japonské stěny nespočet, je však nezbytné myslet na dostatečný prostor pro jednotlivé panely. Po shrnutí či posunutí do stran je nutné počítat s jejich šířkou. Hodí se do interiéru prakticky každému, snad jen s výjimkou majitelů volně se pohybujících domácích mazlíčků – v takovém prostředí by jemný půvab Orientu mohl rychle vzít za své.
ab
ab
ab
ab
ab