Jsou exotické, fascinující, okouzlující, nádherné, křehké, jemné, barevné, jsou prostě dokonalé. Jak už je napsáno v nadpise, řeč bude o japonských javorech.
Každý z Vás již jistě slyšel pojem japonský javor. Tyto skvosty v dekorativní zahradě na oko působí svým lehkým dojmem a pestrou škálou barev. V jejich domovině se jeví téměř jako posvátné a nesmí chybět v žádné japonské zahradě. Dnes se těmto krasavcům podíváme trochu víc na zoubek.
Co jsou vlastně zač?
Javory jako takové druhově patří mezi nejpočetnější. Japonské javory jsou vesměs dekorativní rozložitě rostoucí keřové stromky dorůstající výšky obvykle kolem pěti až osmi metrů (některé druhy až patnáct). Tvar a výška jejich vzrůstu je dána stanovištěm, podmínkami, (půda, vláha, vzdušná vlhkost, zápoj) a způsobem zapěstování. Druhů, které mají svou domovinu v Japonsku či jinde v Asii je opravdu mnoho, zmíníme například: javor dlanitolistý - Acer palmatum, j. japonský A. japonicum, j. Grosserův – A. grosseri, který vyniká svou hladkou, zelenou kůrou s bílými pruhy. Do skupiny japonských javorů dále patří i j. Sieboldův A. sieboldianum a vzácnější j. shirasavanský - A. shirasavanum. Javory mají nenápadné květy, plodem je typická dvojnážka různého tvaru a úhlu postavení proti sobě, kterou jsme si jako děti lepily na nos. Úhel postavení nažek je také důležitým určovacím znakem. Jejich největší půvab však spočívá v podzimním vybarvení listů.
Neomezená barevnost
Všechny javory jsou všeobecně známy tím, že na podzim ukážou veškerou svou krásu, jejich listy začnou hrát různými barvami. Javory svou nepřebernou paletou odstínů žluté, oranžové, červené, až fialové rozzáří a rozžhaví jinak chladnější podzimní dny. A v kombinaci se sluníčkem babího léta vzniká nádherná podívaná, která přináší uspokojení všem příznivcům a milovníkům přírody. Správně vybraná odrůdová skladba v zahradní kompozici japonských javorů, třeba u jezírka, však může vaši zahradu zaplavit barevnými odstíny po celý rok. Takový koutek vytvoří jakousi dominantu a krásné místo k odpočinku a relaxaci. Existují stovky druhů kultivarů s různým zbarvením a tvarem listů. Vyjmenujeme si alespoň několik nejvýznamnějších z japonských javorů A. japonicum ‘Aconitifolium‘ (stříhanolistý), ‘Aureum‘ (žlutolistý, pomalu rostoucí); A. palmatum ‘Atropurpureum‘ (červenolistý), ‘Aureum‘ (žlutolistý), ‘Butterfly‘ (panašovaný), stříhanolisté kultivary mají nízký, bochánkovitý vzrůst a jsou to například ‘Dissectum‘ (zelený), ‘Dissectum Atropurpureum‘, ‘Dis.‘ Ornatum‘ a ‘Dis. Garnet‘ (červenolisté), ‘Dis. Variegatum‘ (panašovaný).
Za kvalitní péči javor se odvděčí
Pokud se rozhodnete pořídit si na svou zahradu či předzahrádku jednoho z těchto krasavců, musíte pečlivě vybrat místo, kam jej zasadit. Když si uvědomíme, že pochází z horských lesů, je jasné, že bude náročnější na vláhu i vzdušnou vlhkost. Téměř nutností je umístit jej v blízkosti vodní hladiny, která dostatek vlhkosti zajistí. Dalším požadavkem je umístění v polostínu, protože nesnáší přímé slunce. Agresivní paprsky hlavně v letních měsících mohou způsobit, že se na křehkých listech objeví hnědé flíčky až ošklivé popáleniny. Vyžaduje kvalitní půdy humusovité, propustné a kyselejší. V tuhých zimách může namrzat, mladé rostliny proto na zimu přikrýváme chvojím.
Široké uplatnění
Tyto perly v okrasné zahradě se budou nejlépe vyjímat jako solitéra, která upoutá pozornost každého zvídavého oka, nebo v menší rozvolněné skupince. Podrost můžeme doplnit menšími rostlinami, pokud již máte větší a starší kus, nebo větším kamenem. Výborně se také hodí pro pěstování bonsají. Každý, kdo se tomuto koníčku věnuje, by Vám mohl o javorech vyprávět hodiny a v každé sbírce jistě nikomu nechybí.