Janovec a čilimník jsou keře, které si lidé často pletou. Jejich podoba je totiž tak nápadná, že nezasvěcenec je od sebe rozezná jen těžko.
Barvou květů a typickými tenkými větévkami vypadají na první pohled stejně, ale liší se tím, že janovce rostou na půdách kyselých zatímco čilimníky jsou vápnomilné.
Janovci se daří na kyselých půdách
Zdobí i v zimě
Podobu obou keřů zařídila sama příroda a o jejich zařazení do čeledě motýlokvětých se postarali botanici. Jediným zástupcem janovců zůstal původní druh janovec metlatý (Cytisus scoparius), který u nás planě roste na skalách, na okrajích lesů, podél polních cest i náspech, zkrátka tam, kde je písčitá, propustná půda. Janovec je opadavý keř s prutovitými větvemi, které jsou v květnu až červnu obaleny zlatožlutými květy. Pro svou křehkost a vzdušnost se hodí do přírodních zahradních partií. Dobrými společníky janovců jsou dřišťály (Berberis) a vřesovištní rostliny. V zimě janovec oživí, jinak smutnou skalku, zajímavými plody – jeho černé lusky zdobí bezlisté zelené větvičky. V zahradách se pěstuje jak janovec metlatý tak i vyšlechtěné kultivary a někdy i kříženci s čilimníkem mnohokvětým.
Janovec je na pěstování nenáročný, roste pouze na kyselých, dobře propustných půdách, vyžaduje slunné stanoviště a dobře snáší sucho. Jediné co potřebuje, je spolehlivá zimní pokrývka, protože při holomrazech často vymrzá.
Janovec metlatý je jediným zástupcem janovců, který u nás roste planě
Nenáročný krasavec
Čilimníky jsou trochu otužilejší keře. Spokojí se i s chudšími půdami, slunečnou polohu po odkvětu můžeme jejich tvar upravit řezem; stačí větve zkrátit o dvě třetiny. V zahradách se čilimníky vysazují jako solitéra nebo do skupin a k osázení teplých strmých svahů. Uplatní se i ve skalkách, nebo záhonech osázených nízkými polštářovými trvalkami. Křehké tenké větvičky čilimníku vyniknou ve společnosti s červenofialovou tařičkou, modrými phloxy a jinými druhy vápnomilných skalniček, jako jsou například některé druhy ostřic (Carex humilis) nebo zvonků (Campanula). Dobře se shodnou s podsadbou rožce (Cerastium), který vbrzku pod keřem vytvoří stříbřitý koberec. Téměř kobercovitým čilimníkem je čilimník rozložený (Cytisus decumbens). Zakrslý, jen 20 cm vysoký keřík je, jako zajímavá skalnička, zvlášť ceněn pro bohaté zlatožluté květenství. Téměř dvoumetrový keř čilimník raný (Cytisus x praecox) rozkvétá smetanově bílými květy na konci převislých větví. Je vhodný do větších zahrad jako solitéra nebo skupinová výsadba. Řada odrůd čilimníků dává na výběr pestrou barevnou paletu: počínaje žlutou, růžovou a červenou po odrůdy s květy zlatožlutými a červenými, s úzkým žlutým lemem či velkokvěté kultivary. kombinací různě kvetoucích kultivarů lze dosáhnout působivého pestrobarevného efektu.