Kategorie

Jaký bude váš vánoční stromek?

Přibližně po jeden měsíc v roce tvoří neodmyslitelný doplněk bydlení většiny domácností v Česku, ale i v mnoha jiných zemích, krásně vyzdobený vánoční strom. Jejich nabídka je na předvánočním trhu nepřeberná, můžeme si vybrat ze všech možných velikostí, druhů a v neposlední řadě i materiálů.
Při volbě vánočního stromku máme v podstatě na výběr ze tří alternativ. Každá z nich má svoje pro a proti, každý druh stromku má také rozdílné nároky – ať už mluvíme o pravidelné péči, či nárocích finančních.

Pravý domácí vánoční stromek ozdobí Ježíšek, děti čí prarodiče a bude nás těšit v mrazivých dnech, kdy se brzy stmívá Foto: archiv autorky

Umělý stromek – dokonalá napodobenina bez starostí

K nesporným výhodám této ozdoby patří dlouhá životnost, dokonale symetrický tvar a téměř nerozeznatelná podoba se stromkem přírodním. Bydlí s vámi zcela bez potřeb, není nutné jej zalévat, odstraňovat opadané jehličí, vypadá stále krásně. V lednu jej uložíte do krabice a do dalšího roku vyčká skromně uskladněný na půdě, ve sklepě, v komoře, či pod postelí. Pořídíte jej v každém hypermarketu, velkém obchodním domě s nábytkem a potřebami pro byt, dům a zahradu (bauMax, OBI atd..) v cenových relacích od 500 Kč do několika tisíců, v závislosti na tom, jaký luxus si chcete dopřát.

Pokud na stromek v zahradě nasněží, je zdobení bez práce... Foto: archiv autorky

Stromek přírodní – prchavá vůně jehličí

Jeho přítomnost v bytě je cítit na první vdechnutí. Voní lesem a vykouzlí atmosféru Vánoc stejně dokonale, jako to umí vůně právě upečených vanilkových rohlíčků. Většinou nebývá symetrický, vždyť o své místo na slunci bojuje v lese s mnoha dalšími stromky. Pokud jej zapomenete zalít, nebo umístíte příliš blízko zdroji tepla, odvděčí se sprškou jehliček pěkně zapíchaných do huňatého koberce. Milovníci pravých vánočních svíček pozor! Přírodní stromek je náchylný k hoření. Při představě tisíců a tisíců opadaných a uschlých stromků kolem kontejnerů na odpadky v lednu se ekologicky smýšlejícím spotřebitelům stáhne hrdlo úzkostí. Mohou být ale klidní. Les řízenou sklizní vánočních stromků nijak netrpí, mnohem horší je, když chytrolíni vyrazí s pilkou na dřevo do lesa či blízkého parku nadivoko… Pravý stromek koupíte od 100 Kč do několika tisíců. Cena je stanovena za metr délky a milovníky luxusu jistě uspokojí nestandardní, překrásné a předrahé dřeviny dovezené z Kanady či Skandinávie.

"Hi-tech" stromek vybavený optickými vlákny, které rozzáří 6 468 drobných světelných jehliček Foto: archiv autorky

Stromek v květináči

Vyžaduje opatrné zacházení. Po zakoupení jej otužujte v chladnější místnosti - garáži či chodbě, kde se netopí, a teprve poté jej přeneste do místnosti. Stejný proces opakujte po Vánocích směrem ven z bytu. No a protože chcete mít podél cesty stromořadí, nebo malý smrkový hájek, každý rok v předjaří si vysadíte jeden stromek…Ceny stromků v kontejnerech začínají zhruba na 800 Kč, různí se opět dle velikosti a druhu dřevin. A možná se nakonec rozhodnete svůj vánoční smrk či jedličku ozdobit venku a těšit se, až Vám a Vašim milým pod něj na zahradě nebo na chalupě v mrazivé vánoční noci Ježíšek nadělí…
ab
ab
ab
ab
ab