Kategorie

Jakou zvolit boudu pro psa?

Jakou zvolit boudu pro psa?

Jakou boudu pro svého psího mazlíčka zvolit? Raději zateplenou nebo ne? A existuje i bouda do bytu?

Každý mazlíček by měl mít určitě svůj pelíšek, pokud ho ale necháváte venku, měl by mít svou vlastní boudu. Na co si dávat určitě pozor při zařizování? Nejvíc samozřejmě záleží na tom, jakého máte psa, dle toho se dále odvíjí především velikost boudy. Nicméně je pravidlem, že bude lepší bouda o něco větší, psychice ani zdraví psa neprospěje to, pokud se bude tísnit v malém prostoru. Zvolte ideálně velikost takovou, aby se v boudě mohl v klidu otočit, uvelebit a vešla se mu tam i nějaká hračka s dekou. 

Pokud přejdeme ale ke konkrétním rozměrům - nejlépe uděláte, když svého psa změříte. Nejprve jeho výšku a délku (nezapomínejte na ocas). Pro malá plemena s výškou do 35 centimetrů postačí bouda o rozměrech 60 x 90 x 72 cm. Ty největší plemena (výška nad 60 cm) by měla mít boudu o rozměrech 110 x 170 x 120 cm. Nejlepší samozřejmě bude, když si boudy omrknete na vlastní oči přímo v krámě a odhadnete tak, zda by vašemu psovi vyhovovala. 

Další otázkou je pak materiál. Pokud budete boudu pro psa kupovat, můžete se setkat s čímkoliv. Největší klasikou je ale dřevo (masiv), palubky, OSB desky nebo dokonce i plast (to spíše pro ty nejmenší psy a hodíte se spíše do bytu). Důležitý je vnitřek boudy, tam by mělo být především sucho a nesmí tam foukat. Proto je vhodné zvolit konstrukci boudy tak, aby měla předsíň a prostor pro spaní oddělený průchozí překážkou. Stejně tak by měla být bouda izolována od země - ideálně izolace odnímatelná, aby se na léto mohla odstranit. 

No a pokud se vám žádná z boud v obchodě nezalíbila, můžete si ji zkusit postavit sami. Ve své podstatě je konstrukce dost jednoduchá, jedná se o čtyři stěny, střechu, podlahu a onu zmíněnou překážku. Boudu po dokončení samozřejmě nezapomeňte natřít barvou nebo alespoň lakem. Stejně tak nezapomeňte na opravdu dobrou střechu, psi na ni rádi vylézají a kochají se tak výhledem po okolí nebo se vyhřívají na sluníčku. V takovém případě nejsou příliš vhodné šindele, protože rozehřáté budou pálit. A nakonec nesmí chybět nějaká dekorace, jméno vašeho psího miláčka na boudě anebo cokoli kreativního a osobitého vás napadne. 

ab
ab
ab
ab
ab