Kategorie

Jaké zvolit obklady do koupelny? Inspirace, trendy, tipy!

Jaké zvolit obklady do koupelny? Inspirace, trendy, tipy!

V dnešní době existuje nespočet možností, jak vyřešit obklady a dlažbu v koupelně. Lepší poznání jednotlivých řešení vám pomůže ve správném výběru. A vy si přece zasloužíte krásnou koupelnu bez kompromisů.

Jakou barvu a styl zvolit? 

Výběr barvy dlaždic by měl odpovídat vašim preferencím, stavebnímu řešení a velikosti koupelny i stylu, jakého se snažíte dosáhnout. Nezapomeňte, že při použití světlých barev bude malá koupelna působit větším dojmem. Tmavší barvy mají naopak tendenci prostor opticky zmenšovat, což může přispět k zútulnění velké koupelny, zejména jsou-li použity teplé tóny.

Máte rádi výrazné barvy? Zkuste je použít v menším množství například pro obložení soklu, jedné stěny za sprchovým koutem nebo vytvořte v obkladech barevný pruh.

Pro moderní minimalistický styl volte barvy jako šedá, bílá nebo černá, případně imitaci betonu nebo cementové stěrky. Mezi trendy posledních let patří také dlaždice ve tvaru polygonů, styl patchwork nebo dlaždice se vzhledem přírodních materiálů jako je kámen, mramor nebo dřevo.

Velikost dlaždic

Velkoformátové dlaždice (nad 60 x 60 či 20 x 50 cm) patří k hitům posledních let. Jsou obvykle doporučovány především do větších koupelen, kde lépe vynikne jejich design. Nemusíte se jich ovšem vzdát ani v malé koupelně. Můžete navíc zvolit obdélníkový formát, který položíte na šířku a dosáhnete tím optického rozšíření místnosti. Nevýhodou při použití velkoformátových obkladů v malých koupelnách je nutnost hodně ořezávat. Počítejte, že budete mít až 20 % odpadu. U velkoformátových obkladů jsou zároveň vyšší nároky na rovnost podkladu.

Nebojte se kombinovat

Zajímavého designového efektu dosáhnete v koupelně nejrůznějším kombinováním dlaždic. Je možné střídat velké a malé formáty, horizontální a vertikální položení obdélníkových dlaždic i různé barvy. Pomocí tohoto kouzlení můžete opticky oddělit či zdůraznit jednotlivé části koupelny.

Myslete také na to, že v koupelně máte i další nezbytnosti, jako jsou například vodní baterie. I ty by měly být chytře zakomponovány a sladěny s designem celé koupelny, aby celkový dojem nijak nerušily. A to aniž by vás vyšly na šílené sumy. 

Důraz a funkčnost při výběru koupelnových obkladů a dlažby 

Dlaždice do koupelny by měly být také funkční, odolné a bezpečné. Prakticky nutností je protiskluzová úprava dlažby, ta bývá dosažena speciální impregnací, hrubým povrchem či drážkami. U prodejců dlažeb a obkladů se můžete nejčastěji setkat se dvěma stupnicemi A až C (pro chůzi na boso), kde nejlepší protiskluzovost má dlaždice označená jako C, pro koupelny se ovšem hodí i B. Druhá stupnice nese označení R9 až R13 (dlažba vhodná pro chůzi v obuvi), přičemž pro podlahy s vysokým rizikem uklouznutí je vhodné volit stupeň R10 a vyšší.

Při výběru dbejte také na odolnost vůči vlhkosti a otěruvzdornost obkladů, která vypovídá o odolnosti vůči povrchovému opotřebení.

Výběr materiálů dobře zvažte 

Keramické obklady patří již léta k nejoblíbenějšímu řešení povrchů v koupelnách. A není divu. Nabízejí skvělé funkční vlastnosti pro použití ve vlhkém prostředí. Navíc digitální technologie dokáží obkladům vtisknout nejrůznější podoby včetně vzhledu dřeva, kovu, kamene či betonu. Z dalších materiálů volí lidé k obložení koupelny dřevo, kámen nebo mramor. V takovém případě je ovšem třeba počítat s vyššími nároky na údržbu i s vyšší cenou. I proto se tyto materiály často používají třeba jen jednu stěnu, či menší část koupelny. Naopak k levnějším, ale také méně odolnějším materiálům, patří obkladové panely z PVC.

Pozor na rušivé prvky 

Nechcete, aby krásně obložené stěny ve vaší koupelně rozbily rušivé prvky jako třeba revizní dvířka nezbytná pro přístup do stoupaček či k měřičům? Potom se zajímejte o jejich výběr dříve, než zadáte práci obkladači. Už před započetím prací upozorněte řemeslníky, že si přejete použít neviditelná revizní dvířka. Pokud navíc potřebujte dvířka umístit ve sprchovém koutu zvolte variantu voděodolných revizních dvířek.

Fotogalerie

ab
ab
ab
ab
ab