Kategorie

Jaké to je mít byt na horách?

Jaké to je mít byt na horách?
Nejspíš není nutné Šumavu představovat. Každý ji má zafixovanou jako pohádkovou krajinu, kterou neřízeně brázdí bílá oblaka a sem tam halí šedivé mlhy zdůrazňující tajemnost tohoto pohoří. Ať už ji máte v paměti díky vlastnímu turistickému duchu, fotkám podnikavých známých nebo Klostermannových popisů, každý ji zná jako krásnou.

Ondra, který Šumavu má jak v srdci, tak v podobě klíčů i v kapse, ji má prochozenou křížem krážem. A to nejen kvůli častým návštěvám těchto končin, ale především díky možnostem, jaké se ne každému dostanou.

Jaké to je na takovém místě skutečně žít?

Na prvním místě si člověk musí zvyknout, že jakmile udělá krok za práh, je na horách. Čili je nutno mít neustále k dispozici oblečení takřka do každého počasí, od pláštěnky po sněhule. To nejspíš může být prvním šokem, jaký člověk zažije. Ale stejně tak i ty samozřejmé a kouzelné „šoky“ jako možnost zahlédnout z okna Alpy, nebo prostě vyjít na balkon a užívat si naprosté ticho, které my z Prahy neznáme.

Co občanská vybavenost? Přeci jen, musí to být jiné kafe než ve městě.

Paradoxně zrovna tohle ne, nebo alespoň ne nijak výrazně. Samozřejmě to tu nefunguje tak, že bychom se pět minut před zavíračkou rozhodli dojít si za roh pro rohlíky. Člověk se musí dopravovat autem – nebo si dopřát dlouhou procházku, ale v dnešní době to není zas takový rozdíl. My sem jezdíme převážně za dlouhými víkendy, takže jediné, co řešíme, je dostatek šunky v lednici. A případně vína. (smích)

Jestliže tohle není ten zásadní rozdíl, v čem tedy spočívá?

Víceméně ve všem ostatním. Všichni (z rodiny, pozn. red.) si sem jezdíme víceméně oddechnout od civilizace. Je nesmírně osvobozující jít se na den projít lesem, kde nepotkáte živáčka, nebo být mimo dosah WiFi, což dnes téměř každý vnímá jako sci-fi. V domě ji tedy sice za poplatek máme, ale my službu nevyužíváme právě z tohohle důvodu.

Takže únik od civilizace je na prvním místě?

Ano, jde, jak už jsem říkal, především o samotu. V okamžiku, kdy si zvyknete na to absolutní ticho, jsou nehoráznou peckou i tak obyčejné zvuky, jako například hučení vysavače nebo venku si hrající děti.

Zato naopak prázdniny musí být poměrně rušné, nebo tomu tak není?

Jednoznačně je. Už jen o víkendech odsud téměř prcháme, to sem všichni najedou a všechno to romantické kouzlo samoty a principu „útěku do hor“ zmizí. O lyžařských sezónách je to asi nejznatelnější, to vás každé ráno budí bubnování lyžáků po chodbě, ale na druhou stranu, kde jinde by ho člověk měl poslouchat než právě tady?

Pokud jde o byt samotný, zvolili jste spíš minimalističtější vybavení, než – jak by člověk mohl čekat – něco horského a více tematického.

No, parohy nade dveřmi u nás nenajdete. (smích) Pokud bych to měl pojmout nějak poetičtěji, nejspíš není důvod ustupovat od jednoduššího zařízení. Náš byt je spíše malý než velký, takže čím minimalističtěji to tu máme vybavené, tím spíš má člověk pocit svobody a vůbec pocit, že se nemusí tísnit se spoustou věcí kolem sebe.

Fotogalerie

Štítky:

bydlení hory
ab
ab
ab
ab
ab