Kategorie

Jaké pomocníky zvolit na jarní úklid bez agresivní chemie?

Jaké pomocníky zvolit na jarní úklid bez agresivní chemie?

Chcete mít doma uklizeno, ale raději byste se vyhnuli chemickým čističům? Jde to! A možná vás překvapí, kolik pomocníků máme doma, aniž bychom jejich sílu využívali. Použijte je při jarním úklidu!

1. Ocet

 

Lihový ocet umí mnohé: odstraňuje mastnotu, špínu i vodní kámen a má dezinfekční účinky. Navíc s ním naleštíte nerez a okna. Stačí ho smíchat s vodou v poměru 1:1 a roztok nalít do rozprašovače. Pak už je použití naprosto snadné: nastříkáte a setřete hadříkem.

 

Ocet oceníte také, když se vám na dně rychlovarné konvice usazuje vodní kámen. V takovém případě do ní nalijte asi dva hrnky octa, otevřete okno a zapněte vaření. Po bytě se vám sice rozline octový pach, ale konvice bude jako nová. Pro dokonalé umytí ji ještě naplňte vodou a dejte znovu převařit.

2. Jedlá soda

 

Stojí pár korun, ale dokáže divy, to je jedlá soda, z níž si smícháním s vodou (1:1) vyrobíte podobnou pastu, jako je čisticí písek. S ní pak zatočíte s připáleninami, mastnotou i odolnou špínou. Přidat ji můžete také do vody (na 1 litr cca 5 lžic), s níž otřete větší povrchy, které po omytí ještě znovu přejeďte hadříkem vymáchaným v čisté vodě.

 

Sodu můžete také přidat do roztoku s octem, díky čemuž vznikne dvojitá síla, která si kromě špíny poradí i s vodním kamenem.

3. Citron

 

Citron má dezinfekční účinky, protože obsahuje kyselinu citronovou. Kromě toho se hodí také jako odmašťovač a stejně jako ocet umí odstraňovat vodní kámen a pomůže vybělit spáry mezi dlaždičkami. Citrus ani nemusíte vymačkávat, klidně vezměte půlku citronu a přejeďte s ním koupelnové povrchy nebo mastný obklad za sporákem, nechte chvíli působit a následně otřete hadříkem. Vše se bude lesknout a vonět.

 

Citronová šťáva vám mimo jiné pomůže zbavit se plísní. Vymačkejte citron, přidejte trošku jedlé sody a plesnivá místa touto směsí potřete. Nechte čtvrt hodiny a pak vydrhněte kartáčem. Plíseň nedostane šanci.

 

 

Podívejte se také, jak si připravit domácí čisticí směsi a roztoky pro čisté, vydezinfikované povrchy, odmaštění, vyčištění odpadu i praní, a to do článku  Uklízejte bez chemického koktejlu. Stačí si vyrobit svoje prostředky.

ab
ab
ab
ab
ab