Kategorie

Jaké nářadí do bytu i na chatu? Poradíme vám!

Nemusíte být zrovna kutil Tim, abyste měli domácnost vybavenou několika sadami ručního nářadí v různých velikostech a barvách. Přesto je pár druhů nářadí, které by měl mít ve výbavě opravdu každý – od zručných všeumělů, přes nemotorné laiky až po dívky či ženy. Jaké nářadí vám dobře poslouží doma, na chatě i chalupě?

Uříznout přesahující dřevěnou lištu, přitáhnout uvolněný šroubek, zatlouct hřebík nebo jej naopak vytáhnout, změřit místo pro novou skříň nebo smontovat nábytek... Prostě domácí práce, které dříve či později čekají každého z nás a hlavně – které zvládnete i bez předchozí průpravy. Abychom však tyto činnosti zvládli jednoduše a hlavně bez úhony, musíme mít doma či na chalupě alespoň základní ruční nářadí.

Kladivo – král ručního nářadí

Zatloukat hřebíky paličkou na maso není úplně ideální řešení, menší kladivo by proto mělo být základem každé domácnosti. Budete potřebovat nejméně jedno, ideálně pak klasické s dřevěnou rukojetí a rovnou ploskou – neboli truhlářské – o hmotnosti čtvrt kila. Kladivo zámečnické má „plosku“ mírně vypouklou a bývá dvojnásobně těžší, pro křehké pohlaví proto nebývá vhodné.

Box na nářadí – mějte vše při ruce

Nakoupili jste potřebné ruční nářadí a říkáte si, kam s ním? Ideálním řešením jsou boxy na nářadí, s nimiž máte pohromadě a na jednom místě vše potřebné. Některé boxy jsou také vybaveny pěnovou vložkou, která uloží nástroje v bezpečí. Ti náročnější z vás pak ocení kufr na nářadí, který může pojmout až desítky kilogramů váhy vašich pomocníků. Dražší modely disponují kolečky a teleskopickou rukojetí. Tak vzhůru do oprav!

Šroubovák – pravá ruka krále

Pokud je kladivo králem nářadí, šroubováky jsou jeho pravou rukou. Do bytu, na chalupu či chatu budete potřebovat alespoň dva ploché a dva křížové šroubováky, nebo ideálně univerzální šroubovák s výměnnými násadami – tzv. šroubovacími bity. Ty se dodávají v boxech, které obsahují celou sadu velikostí a druhů. Přišroubujete s nimi rozviklanou sedací soupravu, poličku nebo třeba uvolněné nožičky od dioptrických brýlí… Variantou jsou také šroubováky s ráčnou a kloubem, se kterými se dostane i do nepřístupných prostor.

Kleště – udatní princové

Přecházíme o generaci níže, která je však nedílnou součástí královského rodu. Na chalupě či chatě bezesporu oceníte kleště – především pak kombinační, lidově kombinačky. Hodí se téměř při kterékoliv situaci v dílně, garáži i domácnosti – povolit či utáhnout šrouby a matice, přidržet kus materiálu či přeštípnout drát? Žádný problém.
Nesmíte však zapomenout na francouzák neboli nastavitelný maticový klíč s posuvnými čelistmi! Ten vám bude věrným pomocníkem při vašem „boji“ s maticemi – oceníte ho, pokud budete chtít nakouknout do rachtající pračky, ohnout plechy nebo při opravě jízdního kola. Možná vám připadají tyto nástroje – spadající do kategorie instalatérských potřeb – přebytečné. Nenechte se však ošálit, budete je potřebovat častěji, než si myslíte. Na chatě i doma by vám neměla chybět ani malá pilka na dřevo či železo, kterou upravíte přebytečnou laťku nebo trubku; dále imbusové L-klíče na smontování nábytku, samozřejmostí je pak svinovací metr o délce 5 metrů nebo vodováha – třeba i na pouhopouhé zavěšení obrazu a poličky.
ab
ab
ab
ab
ab