Kategorie

Jaké kombinace barev k sobě ladí?

Jaké kombinace barev k sobě ladí?

Přemýšlíte o tom, že si vymalujete byt anebo koupíte nové povlečení, ale nevíte, jaké zvolit barvy?

Přemýšlíte-li o barvě vašeho nového bytu anebo jen jednoduše chcete vyměnit povlečení a dekorace v pokoji, je nutné se seznámit se základy užívání barev a brát v úvahu to, že ne každá barva ladí s každou a ne vždy to má ten výsledek, který jsme původně očekávali. K tomu je samozřejmě nejlepší používat vzorky materiálů například na podlahu, na tapety, ne vždy to je ale možné. 

Skvělým trikem je, když se budete řídit barevným schématem. Existují zde tři pravidla. Harmonii získáte zvolením tří barev, které mohou být na barevném kole spojeny rovnostranným trojúhelníkem. Kontrastu pak docílíte tak, že zkombinujete barvy ležící proti sobě. Ty spolu totiž ladí a zároveň jsou výrazné. Souladu dosáhnete zvolením barev ležících vedle sebe nebo alespoň blízko sebe - tedy jednoduše řečeno například různé odstíny jedné barvy nebo například kombinace žluté s oranžovou, světle modré se světle zelenou a tak dále. 

Pokud bychom měli být konkrétní, skvěle k sobě například ladí oranžová, šedá a černá. Oranžová se hodí do moderních interiérů, kde se používá beton. Barva je příjemná a vnáší pocit tepla. Stejně tak se k sobě skvěle hodí azurová s bílou, černou a světle zelenou. Tato kombinace barev pak vnáší do interiéru svěžest a pocit blízkosti moře. Nadšasovým odstínem je například tmavě hnědá, tmavě šedá, tmavě zelená. V takové místnosti se budete cítit vždy velmi příjemně. 

Ideální je, když zkombinujete například polštářky na gauči s nějakou dekorací - s květinou, s vázou, s hodinami. Barvy většinou tvoří náladu, tak na to při tvoření vašeho bytu nezapomeňte.

 

Obecně platí, že teplé tóny žluté nebo rudé nabádají k aktivitě a kreativnímu tvoření, působí zároveň optimisticky a energeticky. Naopak studená modrá, zelená nebo fialová mají spíše uklidňující účinek a jsou vhodnější k relaxaci. Hnědá či béžová jsou pak neutrální barvy, kterými však můžete vhodně doplnit dekorace.

 

Nejsou to ale jen barvy, co dotváří atmosféru a náladu ve vašem obydlí. Neméně důležité je mít i dostatek světla. Více se dočtete v našem dalším článku

 

ab
ab
ab
ab
ab