Žádný učený z nebe nespadl, a proto přinášíme seznam nejčastějších chyb při výběru barev do bytu. Nedopouštíte se některé z nich?
Jedna barva, deset odstínů
Nejčastěji tento hřích pácháme s použitím hnědé. Hnědá je přece skvělá neutrální barva, je snadno k dostání a hodí se ke všemu, nebo ne? Problém vězí v tom, že existuje snad tisíc různých odstínů hnědé, a zdaleka ne všechny jsou navzájem kompatibilní. Měli bychom si například uvědomit, že hnědá může mít jak studený, tak teplý podtón, a tyto dvě základní skupiny spolu navzájem příliš neladí. Totéž platí o zelené, žluté, červené a dalších barvách. A to není vše. Přehnané použití jedné barvy může prostor zahltit, případně působit dojmem, že se až příliš úzkostlivě snažíte.
Pozor na textury
Nezáleží jen na tom, jaký odstín zvolíte, ale také o jakou plochu nebo předmět se jedná a jaký má povrch. Když například kupujete polštáře nebo křeslo s textilním potahem, není lhostejné, z jakého materiálu látka je, zda je lesklá, matná, zdá má hrubší nebo naopak velmi hladký povrch. To všechno má vliv. Stejný odstín bude vypadat jinak na plastovém, dřevěném nebo skleněném předmětu. Pamatujte na materiál i při hledání ladících barev do kombinací - plastová židle u dřevěného stolu bude vždycky trochu riskantní kontrast, i když se k sobě budou barevně hodit. Měli byste dobře vědět, co děláte, nebo se raději do odvážnějších experimentů nepouštět.
Žádné místo k odpočinku
I vaše oči potřebují trochu relaxovat. Proto by v každém pokoji měla být místa, kde může zrak klidně spočinout a nebude neustále těkat od jedné barvy ke druhé, od jednoho detailu k jinému. Stalo se vám, že jste přišli na návštěvu a necítili jste se například v obývacím pokoji pohodlně, přestože hostitelé byli příjemní a v bytě nebyl hrozný nepořádek ani jiná nepříjemnost? Je možné, že důvodem byla právě přezdobenost a příliš mnoho detailů.
Světlo je důležité
Podobně jako textura hraje důležitou roli také světlo, které dopadá (případně nedopadá) na barevnou plochu. Často máme tendenci zapomínat na to, že světlo má barvu a tím ovlivňuje i barevnost ostatních předmětů. Například typické umělé světlo v obývacích místnostech mívá často lehce nažloutlý odstín, protože v chladnějším světle by prostor vypadal příliš studeně. To ale samozřejmě ovlivní, jak vnímáme například barvy nábytku nebo textilií.
Přílišná opatrnost
Tento prohřešek bývá snad nejčastější. V obavě, že uděláme něco špatně, se držíme toho, na co jsme zvyklí, případně téměř kopírujeme stránky z nábytkářských katalogů. Výsledkem je domov zařízený bez nápadu, bez osobnosti. Zbavte se přesvědčení, že když k sobě poskládáte kusy levného, základního nábytku, "nějak to zkrátka dopadne". Bydlení se dá hezky zařídit i s menším rozpočtem a béžová dřevotřísková komoda z druhé ruky opravdu moc parády nenadělá.