Kategorie

Jaká má být podlaha v kuchyni

Stejně jako v celém bytě je i v kuchyni důležitý výběr podlahy. Ladíme ji se vzhledem celé místnosti, vůči bezpečnosti a hlavně s přihlédnutím k praktické stránce. Je-li kuchyň spojena s obývacím prostorem, je estetické sladění opravdu důležité. Mnohdy řešíme dilema, jakou krytinu použít.
Podívejme se nyní na podlahu v kuchyni z estetické stránky. Pokusíme se odpovědět na otázku, jakou podlahu zvolit, aby kuchyň vypadala dobře jako celek.

Již na první pohled je zřejmé, že sladění odstínů podlahy a nábytku se podařilo Foto: Hanák kuchyně – Hanák Loreta

Podlaha do kuchyně i obýváku

Stejně jako barva malby je i podlaha jako velká plocha velice výrazná a důležitá pro vzhled budoucí kuchyně. Pokud kuchyň není samostatná místnost, je nutné se rozhodnout, zda v ní použijeme stejnou podlahu jako je v obývací části a opticky tak celou místnost propojíme a zvětšíme, nebo zda použijeme podlahu jinou. Obě řešení jsou správná a obě mohou vypadat dobře. Jestliže v obývací části zvolíme zajímavou podlahu například ze dřeva a v kuchyni vhodnou dlažbu, výsledný efekt bude zajímavější. Samozřejmě vždy záleží na tvaru a stylu místnosti. Rozhodnout se můžete sami, na základně svého estetického cítění. Netroufáte-li si na to, nechejte si poradit od designéra, který má přeci jen více zkušeností a cit pro sladění barev. Dlažba je v kuchyni vhodná zvláště tehdy, použijeme-li podlahové vytápění – podlaha nebude studená, dobře se udržuje a je velice odolná.

Kombinovat různé druhy dřeva bychom měli s velkým citem. Je třeba dbát na podobnou strukturu i barevné odstíny Foto: Hanák kuchyně – Hanák Compact

Dřevěná podlaha

Když zvolíme dřevěnou podlahu, například buk v kombinaci s bukovou kuchyňskou linkou, může se snadno stát, že kuchyň bude s podlahou splývat. Kombinace různých dřevin je navíc záležitost velice ošemetná a vyžaduje cit pro sladění. V takovémto případě si můžeme pomoci třeba soklem z nerezu, který kuchyň od podlahy opticky oddělí. Nebo lze zvolit kuchyň v jiné povrchové úpravě, například lakovanou s korpusem ze stejného materiálu jako je podlaha. Musíme však volit kvalitní povrchovou úpravu, jelikož v kuchyni je podlaha velice namáhána a znečišťována.

Splývavost nábytku s podlahou lze oddělit použitím nerezového soklu Foto: Hanák active kuchyně – Adria

Dlažba v kuchyni

Při výběru dlažby do kuchyně vybíráme tak, aby buď tvořila výrazný kontrast s navazující podlahou, nebo ladila. Řiďme se podle toho, jaký je zbytek celého interiéru. Zda je plný výrazných a třeba i extravagantních nápadů, nebo ladí a působí poklidným dojmem. Například bílá lakovaná kuchyň na antracitově černé břidlicové podlaze bude vypadat impozantně, stejně hezky ale bude vypadat i třešňová kuchyň na béžové dlažbě. Pokud vybíráte novou dlažbu, nebojte se vybírat z netradičních, nebo spíše ne tak zažitých rozměrů – uvidíte, že například dlažba v rozměru 30x60cm bude stát za to.
ab
ab
ab
ab
ab