Kategorie

Jaká je optimální vlhkost vzduchu v bytě?

Lámete si hlavu, jaká by měla být ideální vlhkost vzduchu u vás doma? Jak se má lišit v koupelně, v ložnici nebo v kuchyni? Poradíme...

Optimální vlhkost vzduchu

Optimální vlhkost vzduchu v bytě či domu nelze bohužel jednoduše definovat. Neexistuje totiž jediná univerzální poučka. Vlhkost vzduchu v bytě by měla být v jednotlivých místnostech odlišná. Obývací pokoj, pracovna, dětský pokoj, šatna či spižírna by měly být místnostmi, kde se vzdušná vlhkost pohybuje do cca 50%. Především v šatně a spižírně je pak vyšší vlhkost vzduchu opravdu nežádoucí. Tyto místnosti zpravidla nejsou příliš větrané a zatuchlé oblečení a kazící se potraviny nepotěší nikoho z nás. Místnosti, jako jsou ložnice, kuchyně, zimní zahrada či zejména koupelna, budou mít přirozeně vzdušnou vlhkost vyšší. A je to v pořádku. Je to způsobeno vařením, mytím nádobí, přítomností květin či častým průtokem teplé vody v těchto prostorách.

Sledujte vzdušnou vlhkost

V ideálním případě můžete procento vzdušné vlhkosti sledovat na interiérovém termostatu. Pokud jej nemáte, jednoduchým vodítkem Vám bude vlhkost, která se sráží na vnitřní straně oken. Zkrátka, okna by se neměla rosit. Pokud tomu tak není, častěji větrejte, při vaření vždy používejte kuchyňský odsavač, v místnosti nesušte prádlo, snižte počet pokojových květin, které ač to není na první pohled vidět, odpařují poměrně velké množství vody.

Nízká vzdušná vlhkost není optimální

Ani nízká vzdušná vlhkost není optimální. Suchý vzduch může způsobovat dýchací problémy alergikům či astmatikům. Také pro osoby, které trpí nachlazením není suchý vzduch právě vhodný. Problémy se suchým vzduchem se objevují zejména v panelových domech a lze je poměrně snadno odstranit zvlhčovačem vzduchu.
ab
ab
ab
ab
ab