Kategorie

Jak zrekonstruovat staré trámy?

Neustále přibývá lidí, kteří si rádi zpestří nový interiér něčím, co připomíná bydlení předků. Staré váhy, mlýnek na kávu, truhla po tetičce... Jedním z dekorativních prvků, které zdobí kuchyně či obývací pokoje, jsou i staré trámy. Jejich imitaci si lze samozřejmě koupit, originál ovšem nic nenahradí.
V interiérech se trámy používají v různých kombinacích. Menší kusy slouží jako poličky pro nejrůznější cetky z kuchyní našich babiček. Větší trámy se vkládají pod stropy, kde imitují nosné prvky. U starších dřevěnic, případně starších domků kombinovaných ze dřeva a klasických stavebních materiálů samozřejmě tyto trámy plní i svou konstrukční roli.

Trámy pod stropem dotvářejí vzhled interiéru ve stylu selské kuchyně

Trámy sto a více let staré

Na starých půdách můžeme najít trámy staré sto a více let. A mnohdy se přesvědčíme, v jak dobrém stavu stále ještě jsou. Budeme-li chtít takový trám použít, je třeba si uvědomit, že většinou je součástí konstrukce krovu. Proto musíme před odřezáním zabezpečit jeho funkci v krovu jiným způsobem. Po odřezání odneseme trám na vhodné místo k jeho úpravě. V první řadě jej pořádně prohlédneme a zjistíme, která místa jsou napadená červotočem nebo jsou uhnilá. Na první pohled je přitom nemusíme najít, protože jsou třeba uschovaná pod vrstvou nátěru. Proto bychom měli do „podezřelých“ míst rýpnout dlátem, šroubovákem nebo jiným ostrým předmětem. Takto poškozená místa bychom měli odstranit až na zdravé dřevo.

Uhnilá a červotočem napadená místa musíme odstranit až na zdravé dřevo

Tip U starých trámů se sice cení jejich červotočem a zubem času zvrásněný vzhled,  ovšem pouze do určité míry. Abychom si odpustili zbytečnou práci a zklamání, je vhodnější zjistit skutečné poškození dřeva ještě před tím, než s trámem začneme cokoliv dělat.

Povrchová úprava trámů

Po odstranění rozsáhlejších napadených míst celý trám obrousíme, nejlépe úhlovou bruskou se speciálním kotoučem. Každé místo brousíme až do chvíle, než se z něj přestane prášit a narazíme na zdravé dřevo. Následně trám očistíme a napustíme jej prostředkem proti dřevokazným škůdcům. Toto ošetření provedeme  ze všech stran raději dvakrát. Poté můžeme trám natřít barvou.

Těžké a delší trámy je třeba vsadit přímo do zdi

Uložení trámu

Pro uložení menších trámů můžeme použít klasické prostředky, jako jsou hmoždinky, šrouby, konzole a podobně. V případě velkých trámů ukládaných pod strop však musíme ukotvit oba konce do zdi. V místě, kde chceme trám uložit, proto musíme vysekat kapsu. Oba konce by měly být vsazeny minimálně patnáct centimetrů ve zdi. Trám seřízneme na požadovanou délku: tedy šířka místnosti plus dvakrát 15 centimetrů. Oba otvory ve zdi musíme udělat hlubší i širší, aby bylo možné trám vsunou do požadované polohy. Podložíme ho  pomocí klínků tak, abychom jej přitlačili až ke stropu a pevně ukotvíme například pomocí kusů cihel a klínků. Oba otvory pak dozdíme.
ab
ab
ab
ab
ab