Velkou výhodou rodinného domu je bezprostřední kontakt s okolní krajinou, většinou zahradou. Ať už ji budeme aktivně využívat nebo se jen pasivně těšit pohledem, vždy je dobré, aby se praktičnost a funkčnost skloubila s estetikou a krásou.
Do zahrady můžeme zakomponovat prvky kamenné, betonové, dřevěné, keramické či železné, vše záleží na našem vkusu a stylu zahrady. Každý celek by měl být v harmonii, a tak je třeba dbát na to, aby celkový výsledek působil přirozeně.
Zahrada není jen zeleň
Pozemky jsou v dnešní době drahé, a tak je někdy s podivem, kolik místa jsou lidé ochotni ubrat zeleni a umístit tam dekorační nebo užitné předměty či stavby. Výsledek se však vyplatí. Kombinace zeleně s vhodně zvolenými doplňky celý prostor nejenom oživí, ale zejména zefektivní je používání. Pergoly, altánky, fontánky, palisády, chodníčky… Vezměme si jako příklad terasy. Terasa slouží jako přechod mezi interiérem a exteriérem. Suchou nohou vejdeme ven, vyhřejeme se na sluníčku pohodlně uloženi v měkkých lehátkách nebo posnídáme pod porostlou pergolou, to vše bezprostředně z pohodlí svého domova, v přírodních kulisách a na čerstvém vzduchu.
Při plánování terasy nezapomeňte:
- Terasa by měla mít mírný spád směřující od domu, aby mohla odtékat dešťová voda.
- Velikost terasy je doporučována alespoň 2x5 metrů, aby se tu pohodlně vešel stůl a židle.
- Jako praktická záležitost se jeví umístění elektrických zásuvek na terase. Můžeme tu pak kdykoli použít elektrospotřebiče, například oblíbený elektrický gril.
Dřevo
Dřevo do zahrady patří, a tak není žádným překvapením, že jsou dřevěné terasy i přes svojí finanční i technologickou náročnost velice oblíbené. Z domácích dřevin se používá modřín, smrk, bříza nebo dub. Mnohem kvalitnější a všeobecně odolnější jsou však cizokrajné dřeviny, jako teak, merbau, ipe, kapur nebo massaranduba. Tyto dřeviny jsou velmi tvrdé, mají dlouhou životnost, jsou více odolné vůči vlivům počasí i dřevokaznému hmyzu. Dřevěné terasy se stavějí z prken, nebo z již připravených dílců ve tvaru obdélníků a čtverců, které skládáme jako stavebnici. Životnost dřevěné terasy je při správné péči až třicet let.
Woodplastic (WPC)
Vyžadujeme-li vzhled dřeva, ale přitom trváme na dvojnásobné životnosti materiálu, zvolíme kompozitní materiál vyráběný z polymeru a vláken dřeva.
Beton
Beton se může na první pohled jevit fádně. Výrobky, které však z tohoto materiálu vznikají, jsou často neodmyslitelnou součásti zahrad. O terasách a chodníčcích dlážděných betonovou dlažbou není třeba dlouho mluvit. Výběr betonových dlažeb je tak bohatý, že se výrobci trefí do vkusu snad každému z nás. Obchody nabízejí různé velikosti dlažby od pár centimetrů až po desítky centimetrů velko-plošné formáty. Povrchy mohou být hladké nebo strukturované, často imitující jiný materiál nebo povrchu přidávají léta a působí zašlým a již ošlapaným dojmem.
Betonové doplňky
Bohatý sortiment dovoluje vybrat k terase i další doplňky, které spolu budou korespondovat. Do zahrady je možné umístit schodiště. Podle vkusu můžeme vybírat z přímých schodů, ale můžeme zvolit i rohové nebo obloukové schodiště. Výrobci betonových výrobků přišli s novinkou, jak chránit betonové prvky. Jedná se o tzv. efekt lotosového listu, díky němuž je beton chráněn před nečistotami, protože k povrchu vůbec nepřilnou. Údržba betonových výrobků je tak mnohem snazší a životnost podstatně delší.
Díky betonovým obrubníkům snadno oddělíme zahrádku od trávníku nebo zvýrazníme, kudy vedou zahradní cestičky. Betonové prvky mohou chránit stromy nebo vymezovat prostor pískoviště. Svažité terény snadno upravíme pomocí palisád. Zahradu dokáží oživit i netradiční betonové dekorace, jako jsou například obří vázy a květináče, nebo betonové koule dosahující až šedesáticentimetrových rozměrů.