Kategorie

Jak získat peníze na opravy?

Opravit, vyměnit nebo vylepšit lze každou část domácnosti, vždy k tomu ale budete potřebovat dostatek finančních prostředků. Kde a jak je získat, o tom si povíme v následujícím článku.
Vlastnictví rodinného domu či bytu je vždy spojeno s určitými náklady, které musí vlastník nemovitosti průběžně nebo jednorázově vynakládat. Opotřebení a stáří jednotlivých věcí nás nutí k tomu, abychom nepřetržitě mysleli na určitou peněžní rezervu, kterou se tyto výdaje pokryjí.

Šetrnost nemusí stačit…

Mnoho lidí si na plánované investice do nemovitosti průběžně šetří, aby pak v případě potřeby měli peníze okamžitě k dispozici. Můžete se ale znenadání ocitnout v situaci, kdy potřebnou částku v peněžence nebo na účtu nemáte a přesto ji nutně potřebujete. Z tohoto důvodu jste nuceni přemýšlet, jakým způsobem nutnou opravu zaplatíte.

Vybírejte pečlivě

Každý člověk, který se dostane do situace, že bude potřebovat cizí peníze na vylepšení domácnosti, musí při výběru zohlednit několik hledisek. Mezi nejdůležitější faktory patří zejména výše půjčky či splátky, úroková sazba, související poplatky spojené s úvěrem a v neposlední řadě i dostupnost a rychlost získání peněz. Na konečné rozhodnutí si vyhraďte dostatek času, nikdy se nenechejte vmanipulovat do na první pohled lákavého obchodu, který se následně ukáže jako nejhorší varianta ze všech možných.

Široká nabídka produktů

Z propagačních letáků různých finančních společností nabýváme dojmu, že získat peníze není vlastně až tak složitý problém. Vždyť jednotlivé nabídky bank, stavebních spořitelen a splátkových společností se doslova předhánějí a všichni se vás snaží přesvědčit, že půjčit si peníze právě u nich, je to nejlepší řešení, jaké jste mohli učinit. Úrokové sazby jsou sice na rekordně nízké úrovni, ale i tak záleží na tom, jak vysokou částku si potřebujete půjčit a jaká doba splatnosti je pro vás přijatelná. Samozřejmě byste měli hledat takové produkty, které nabízí splátky bez navýšení nebo s nejnižšími úroky.

Důležitá procenta

Výhodnost úvěrových produktů můžete srovnat podle ukazatele roční procentní sazby nákladů (RPSN), kterou musí ze zákona sdělit každá firma poskytující úvěry. Platí: Čím nižší je sazba RPSN, tím levnější úvěrové prostředky získáváte. Velký pozor a stejně velkou dávku obezřetnosti věnujte tzv. rychlým půjčkám. Obchodní zástupce firmy vám peníze sice doručí až do domu, ale díky vyšším úrokům a dalším, na prvním pohled bezvýznamným poplatkům, se vám půjčka pěkně prodraží.

Rychlá řešení

Jednou z možností financování zařizovacích předmětů do domácnosti, popř. drobných oprav a rekonstrukcí je využití spotřebitelských úvěrů, kontokorentních úvěrů (úvěr sjednaný ke klasickému účtu) nebo platba kreditními kartami. Mezi výrazné přednosti uvedených produktů patří jejich rychlá dostupnost a rozmanitost použití. Určité riziko nese používání kreditních karet. V případě, kdy nesplatíte dluh v určitém bezúročném období, zaplatíte vysoké úroky.

Nákup na splátky

Další alternativou je využití produktů splátkových společností, které spolupracují s jednotlivými prodejci zboží a služeb. V tomto případě buď nepotřebujete vůbec žádné peníze, nebo zaplatíte určitou počáteční částku - akontaci, která je definována jako procentní vyjádření hodnoty zboží (např. 1/8 ceny). Následně splácíte předem stanovené splátky až do celé kupní ceny zboží. Opravdu výhodný nákup je u takové splátkové firmy, která u určitého akčního zboží nejen že nabízí možnost nákupu na dluh, ale zároveň nejste nuceni zaplatit žádné peníze na víc. Za povšimnutí stojí rovněž fakt, že u menších částek již většinou odpadá nutnost prokazovat své příjmy nebo hledat ručitele.

Půjčku získáte i od firmy

Potřebujete vyměnit okna, dveře či rozvody ústředního topení a nemáte dostatek peněz? Asi vás nejdříve napadne vyřídit si u některého peněžního ústavu půjčku. Před tím, než tento krok učiníte, pokuste se ve svém okolí najít firmu, která nabízí služby na splátky, v ideálním případě i bez navýšení. Brzy zjistíte, že konkurence je ve stavebním odvětví taková, že si dokonce budete moci zhotovitele vybírat a nejen to. Firmy totiž v boji o zákazníka došly tak daleko, že vámi požadované práce provedou na splátky a dokonce vám nabídnou „na míru ušitý“ splátkový kalendář. Není výjimkou ani to, že i při postupném splácení zaplatíte úplně stejnou částku jako v případě platby v hotovosti. Tímto způsobem si můžete například nechat vyměnit všechna okna v domě a firmě platit pravidelné měsíční splátky rozložené až do horizontu několika let. Takto můžete v porovnání s klasickými úvěrovými produkty ušetřit poměrně velkou částku.

Jak na větší opravy?

Uvedené řešení nelze pohříchu úspěšně praktikovat kdykoliv a na rozsáhlejší rekonstrukce a opravy budete muset použít peníze z různých druhů úvěrů. Jako nejvýhodnější řešení se v této situaci jeví úvěry ze stavebního spoření. Na poměrně levné cizí zdroje dosáhnete za pomoci tzv. řádného úvěru ze stavebního spoření, který je finančně výhodnější oproti úvěru překlenovacímu. Použití překlenovacích úvěrů není přes všemožné reklamní kampaně stavebních spořitelen pro klienty tak výhodné jako peníze z úvěrů řádných. Překlenovací úvěr je totiž určen pro období, kdy žadatel nesplňuje podmínky pro poskytnutí úvěru řádného. Zřejmou nevýhodou překlenovacího úvěru je skutečnost, že platíte úroky z celé cílové částky a ne jen z opravdu půjčených peněz. Proto lze jen doporučit, aby si žadatel o úvěr rozvážil, zda je použití překlenovacího úvěru neodkladné nebo zda může pár měsíců počkat a tím splnit podmínku pro přidělení úvěru řádného.
Větší rekonstrukce, koupě družstevního bytu nebo dokonce domu, to vše vyřeší úvěr Horizont. Kromě možnosti dlouhodobého splácení se také dostanete na přijatelnou měsíční splátku. Více se dozvíte zde
ab
ab
ab
ab
ab