Kategorie

Jak žijí Češi v Kanadě?

Jak žijí Češi v Kanadě?
Máte v plánu odjet z České republiky a usadit se jinde, ale nevíte kde? Podívejte se, jak to chodí v Kanadě.

Jak se do Kanady vlastně dostat?

Záleží na tom, zda chcete do Kanady vycestovat pouze jako turista, či tam zkusit žít a vydělávat si. V tom prvním případě to není vůbec složité. Zažádáte si za pár stovek o cestovní registraci pod názvem eTa a můžete kupovat letenku. V tom druhém případě to tak snadné už není. „O víza do Kanady jsem si zažádala, když jsem studovala ve Švédsku. Otevírají se v lednu a počet je omezený, je to hodně o štěstí. Čekala jsem několik dlouhých týdnů na výsledek. Nakonec mi přišel mail o tom, že právě já vízum dostala. I tak je ale omezené, od vstupu do Kanady mi běží rok. Pak musím zemi opustit,“ říká Veronika, Češka žijící v Kanadě.

Je těžké získat práci?

„Jde o to, jaké máte nároky. Musíte vše předem promyslet. Mám vystudovanou vysokou školu, ale v životopisu to musím zapřít, pokud chci, aby mě vzali co nejdříve například v nějaké kavárně. Pokud bych tam nechala vše podle pravdy, nevezmou mě. Věděli by, že je to pro mě pouze pozice přechodná,“ pokračuje Veronika. Člověk začínající pracovat v cizině se prostě musí spokojit s tím, že bude dělat práce, které jsou zcela mimo jeho obor. Úklid, vaření kávy či stlaní postelí je tak u cizinců na denním pořádku.

Hledání bytu

Asi jako všude je hledání bytu poměrně nesnadná záležitost. A jak to chodí v případě, že všeho zanecháte a rozhodnete se začít nový život na druhé straně světa? Máte vlastně dvě možnosti. Buď zariskovat a zkusit si domluvit byt/pokoj předem a zaplatit tak zálohu někomu neznámému, nebo být trochu dobrodruh a vše začít řešit až na místě. „Já měla to štěstí, že jsem ve Vancouveru měla známé, takže jsem u nich mohla pár dní pobýt a hledat si v klidu byt. Nebylo to ale tak snadné, Kanada obecně, a Vancouver obzvlášť, je strašně drahé místo. Člověk musí mít našetřeno, než sem přijede. Alespoň na ten první nájem. První volný pokoj v centru města jsem našla zhruba po třech týdnech bydlení u známých. Platila jsem 675 kanadských dolarů, to je v přepočtu na naše něco přes 12 tisíc korun. A to jsem měla pouze pokoj, ne celý byt. Po pár měsících jsem se přestěhovala na lepší a hezčí místo, platím sice 700 dolarů, ale pokoj je větší, navíc s výhledem na oceán, ne na protější dům“, dodává Veronika ohledně svých zkušeností.

A mají Kanaďani nějaké zvláštní zvyklosti ohledně bydlení?

Zřejmě každý národ má nějaké zvyky, Švédi jsou typičtí svým nábytkem z IKEA, Japonci nízkými stoly bez židlí, ale co takoví Kanaďani? „Vyloženě žádný zvyk co se týče nábytku nemají. Jsou posedlí na skla a zrcadla, já sama mám v pokoji asi čtyři, v tom předešlém bytě bylo zrcadlo dokonce naproti záchodu. A vzhledem k tomu, že to tu je strašně drahé i pro místní, je zvykem, že Kanaďani se nebojí pronajímat obývák jako pokoj a nechávat tam tak někoho bydlet za plentou za plnou cenu nájmu,“ uzavírá Češka.

Pokud vás bydlení v Kanadě zaujalo, mrkněte se do naší galerie, přinášíme vám fotografie přímo od Veroniky ohledně stylu bydlení ve Vancouveru.

Fotogalerie

+5
+3

Štítky:

bydlení kanada
ab
ab
ab
ab
ab