Kategorie

Jak zazimovat zahradu? Nastává ten nejvyšší čas

Pozdní podzim je tu a zahrada si zaslouží uložit k zimnímu spánku. Jak na to? Přicházíme, abychom vám poradili, společně si řekli základní fakta a  na nic nezapomněli. I dnes vám redakce Světa bydlení přinese zajímavosti a cenné zkušenosti zahradního architekta Ing. Vlastimila Šindeláře.
 

Čím na podzim na zahradě začít? Třeba trávníkem

Naposledy vytáhněme zahradní sekačku či traktůrek a trávník posekejme zhruba na velikost 2 – 3 cm. Trávník je důležité dobře prohrabat a zbavit listí a určitě přihnojit speciálním hnojivem. Jakým travním hnojivem a jakým způsobem trávník přihnojit se dozvíte v našem audio záznamu.

Poslechněte si rozhovor o zazimování zahrady se zahradníkem a zahradním architektem ing. Vlastimilem Šindelářem. Naleznete jej ve formátu mp3 v pravém sloupci mezi soubory ke stažení.

Hnojivo na trávník musí mít vysoký obsah draslíku

Jedno je jisté, trávník se musí obohatit hnojivem, které podpoří jeho přezimování. Nutné je hnojivo s vysokým obsahem draslíku. Ten chrání náš trávník před krutým počasím a plískanicemi.

Projděte se před zimou po vlastní zahradě

Pokud máte mladé nebo čerstvě vysázené stromky, bude třeba zajistit jejich ochranu před okusem a ohryzem lesní zvěří. Udělejte si procházku po zahradě a ujistěte se, že máte svůj plot v pořádku. Že v něm nejsou žádné díry, uvolněné dřevěné pásy či potrhané pletivo. Stačí málo a nezvaná srnčí nebo zaječí návštěva může zničit vše, na čem jste si dávali tak záležet. Nemusíme připomínat, že okousané stromky těměř vždy zajdou. A mějme na paměti, že srnky zbožňují i túje, mohou je okousat až do metrové výšky.

Odpočinek s rýčem – na podzim záhony ryjeme hluboko

Odpočinout si od práce hlavou na své vlastní zahrádce, to je pro mnohé čtenáře doslova balzám na duši. Popadněte rýč, přichystejte masírovací krém na zmožené svalstvo a s chutí se pusťte do práce. Hluboce zrýt záhony je před zimou velice důležité. Hroudy nemusíme uhrabovat, neboť sněhové podmínky v zimě hroudy samy rozdrobí. Sníh a dešťová voda pak můžou snáze pronikat do půdy.

Hnojení záhonů před zimou

Nejlepší je pro podzimní hnojení záhonů odleželý hnůj nebo kompostovaná zemina, hnojivá rašelina či dobrá listovka. Ale i tzv. zelené hnojení a zbytky rostlin, pokud neobsahují semena a zárodky nemocí a plísní vykonají záhonům dobrou službu. Tyto organické hmoty by ale neměly přijít hluboko do země - stačí je zapracovat mělce do vrchní vrstvy ornice. Na hnojení záhonů můžeme použít i pomalu působící průmyslová hnojiva - Thomasovu moučku, draselnou sůl nebo dusíkaté hnojivo. Pro úplnost dodáváme zásadu, že

  •  záhony pro kořenovou zeleninu se nehnojí.

Přivítejte zimu s dobrým pocitem a  zaopatřenou zahradou

Při vlezlém podzimním období si dejte skleničku svařeného vína a zahradu pečlivě zazimujte. Pak už zbývá jen společně doufat, že práce, kterou teď své zahrádce věnujete, se vám na jaře bohatě zúročí nádherným trávníkem a hojně kvetoucími záhony.

ab
ab
ab
ab
ab