Kategorie

Jak zazimovat zahradní techniku a nářadí?

Nádherné počasí v říjnu vybízí k posledním úpravám zahrady, ale brzy přijde čas dopřát zahradní technice, nábytku i nářadí zasloužený zimní odpočinek. Na co nezapomenout?

Pravidla zazimování sekačky

Nejdůležitější je motor. Ten nikdy nemyjeme proudem vody, mohla by se poškodit zapalovací soustava, případně vniknout voda do oleje či benzínu. Úplně postačí vlhký zahradní hadřík, kterým motor jemně setřeme a zbavíme zaschlých nečistot a zbytků trávy. Určitě musíme vylít benzín z karburátoru, vyprázdnit nádrž a pod svíčku je dobré stříknout trochu oleje. Vyměnit olej, to je pravidlo, které musíme dodržet  před každou sezonou. Na oleji určitě nešetříme. Lije se nejlépe z jara, ale někdo toto dělá přes zimu. Pokud si nejsme jisti, nebo servis sekačky není naše hobby, je dobré stroj vložit do rukou odborníků. Některé firmy toto dokonce vyžadují, aby nepropadla záruka. Ujistěte se, zda to není i váš případ.

Kontrolujeme sekačku sami

Olej už jsme vyměnili, také je třeba zkontrolovat vzduchový filtr, řádně jej vyčistit a vložku vyměnit za novou. Zapalovací svíčku stačí pouze očistit mosazným kartáčkem. A opět připomínáme, po vyjmutí zapalovací svíčky nezapomeňme nastříkat otvor pro ni kapičkou motorového oleje. Dále zkontrolujeme nože, pokud žádají přebroušení, přebrousíme. Pozor na neodborné nabroušení, nůž se může stát nevyvážený a pak ta sekačka tzv. kope tak, jako kdybychom nevyvážili kola na autě. A může poškodit ložiska klikové hřídele motoru.

Nezapomeňte na zahradní hadici

Ještě než přijde zima, hadici vylijme a stočme. Je dobré ji i další plastové předměty uskladnit ve tmě. Každá umělá hmota se dlouhodobým působením ultrafialového záření poškozuje.

Chemické prostředky ukliďte domů

Veškerá hnojiva, prostředky k udržování vody v bazénu a prostředky k péči o rostliny přestěhujme z venkovních skříní do domu. Pokud bychom tak neučinili, prostředky by ztratily svou účinnost, prášková či granulovaná hnojiva by zhrudkovatěla a nedala by se použít.

ab
ab
ab
ab
ab