Kategorie

Jak zařídit to nejlepší zahradní posezení. Rady a tipy pro vás

Na zahradě vlastně můžeme sedět na všem, co nás udrží. Ale my chceme sedět lidsky, důstojně. Na něčem, co nejen krásně vypadá, ale co nám také vydrží a poslouží. Vyberte s námi ten správný zahradní nábytek. Nechte si poradit, jaký materiál je ten správný. Pořiďte si zahradní nábytek s námi.
Dříve, než zahradní nábytek koupíme, je třeba si uvědomit, co od něj vlastně chceme. Chceme, aby byl co nejlevnější? To není správná cesta. Chceme jej na zahradu a víme, že jej přes noc nebudeme schovávat? Pak by měl být pevný a trvanlivý. Nebo chceme nábytek do altánku, který je zastřešen ze všech stran? Každý z nás má jiné požadavky. Pusťme se do jejich vyřešení.

Jak vybrat to pravé pro naši zahradu

Zahradní nábytek by měl být vhodně tvarovaný. Na naší zahradě by neměl působit jako pěst na oko. Měl by se nechat sklopit a následně pak uschovat, případně na malém prostoru zazimovat. Měl by být kvalitní a tady si připomeňme jedno známé přísloví. Nejsme tak bohatí, abychom kupovali levné věci. Když už zahradní nábytek, pak takový, aby byl kvalitní, s dlouhou životností a bez ostrých hran.
Zaprvé je dobré si uvědomit, kde bude váš budoucí zahradní nábytek stát, taky jak velký máte prostor, kde by měl stát. Pro pohodlné sezení jedna rada: Měli byste mít dostatek místa jak pro vás samotné, tak pro vaše přátelé, kteří budou chtít vedle vás pohodlně sedět, vstát a třeba se projít. Změřte si místo, kde má nábytek stát a následně si změřte také nábytek samotný.

Materiál

Všeobecně platí, že čím víc za zahradní nábytek utratíme, tím bude kvalitnější. Pokud jste si už teď stoprocentně jisti, že nechcete utratit mnoho, podívejte se na zahradní nábytek z plastu či PVC.

Plast

 Je jedním z nejpoužívanějších materiálů, a to hlavně díky své ceně.

Hliník

Vzpomínáte na léta dávno minulá, kdy byl námi velice oblíben kempinkový nábytek s hliníkovou konstrukcí? I tak se hliníkový nábytek může lišit v mnoha parametrech. Tím nejdůležitějším je síla použitého materiálu. Nejlevnější modely se dováží převážně z asijských zemí. Toto ale nedoporučujeme, často je pak používán velice tenký materiál, který dosahuje šíře stěny 0,8 mm. Představte si robustnějšího přítele či přítelkyni, jak na takovéto křesílko usedá.
Mohl by také usednout naposledy. Když hliník, určitě volte sílu stěn 1,2 až 2 mm. Samozřejmě cena tady bude vyšší, ale určitě bude posezení bezpečnější. Hliník se dá taky velice elegantně opracovávat. Je všeobecně známo, že na dotek studí, proto je často kombinován s hřejivými materiály v místech, kde dochází ke kontaktu těla s kovem, tedy především na sedací části a opěradlech. Zahradní nábytek z tohoto materiálu se prodává společně s plastem nejvíce. Není ani tak těžký jako nábytek z oceli či ze železa.

Tvrdý teak

Teakové dřevo je tvrdé, těžké, mastné, odolné proti vlhkosti a plísni, odolné proti zimě i proti teplu, je dokonalé pro výrobu venkovního nábytku. Může zůstat na zahradě po celý rok. Vlivem počasí se na něm postupně vytváří stříbrná patina, která mu dodává nezaměnitelnou podobu, hodící se do zahrady. Nevýhodou je vysoká cena. Za sestavu dvou lavic, dvou křesel a stolu dáte klidně i šedesát tisíc korun. Pro náročné návštěvníky serveru www.svet-bydleni.cz se určitě hodí říci, že pokud už budete investovat do nábytku z tvrdého teaku, peníze se vám určitě vrátí. Na rozdíl od nábytků z jiných materiálu stačí dvakrát, třikrát ročně ošetřit nábytek teakovým olejem či ochranným nátěrem.

Ocel

Výhodou tohoto materiálu je vysoká pevnost a dlouhá životnost. Toto platí ovšem za předpokladu, že jednotlivé díly mají pevné spáry a že povrchová úprava, která je jedním z nejdůležitějších prvků ocelového nábytku, je vysoce kvalitní.

Ratan

Je velice oblíbený, je lehký, pružný, vzdušný, snadno se udržuje. Do zimní zahrady je vhodný takzvaný pulut nebo také natur, což je neloupaný ratan. Ovšem pozor, ratan není vhodný na volné prostranství, mohl by začít z vlhka plesnivět. Pořizovací cena je přijatelná. Pokud ale chcete, aby vám dlouho vydržel hezký, je třeba jej umístit do zastřešených částí domu.

Dřevo

Nábytek ze dřeva je většinou z borovice či ze smrku. Na tyto druhy se obvykle zaměřují velká zahradnická centra. Aby nebylo smrkové dřevo či dřevo borovice napadeno škůdci a dřevokaznými houbami, používá se na dřevo povrchový nátěr či důkladná impregnace.
Od věci nejsou také různé doplňky na nábytek. Určitě nezapomeňte na polštáře a matrace na sedací plochu. Barvu zvolíte sami, jestli pestré či méně pestré, záleží jen na vás.
Závěrem si shrňme některé zásady. Nezapomeňme si uvědomit, kde náš zahradní nábytek bude stát. Před tím, než se definitivně rozhodnete pro ten či onen, přeměřte si šířku a hloubku sedáku, vyzkoušejte sklon opěradla. Židle by měla mít šířku i hloubku sedáku 40 – 50 cm, výška sedáku se pohybuje mezi 45 až 55 centimetry.
Přeji nádherné posezení například u jedné z nejoblíbenějších letních činností, a sice u grilování.
ab
ab
ab
ab
ab