Kategorie

Jak zařídit šatnu? Rady a inspirace

Vlastní šatna ve smyslu samostatné místnosti pomalu přestává být luxusem – v novějších bytech se s ní již často počítá, zřídit si ji však můžete nechat i z klasické staré komory. Moderní šatna pak může fungovat nejen jako převlékací místnost, ale i jako skladovací prostor pro sezónní oblečení a různé další potřeby.
Při jejím zařizování pak myslete především na to, k čemu přesně by vám šatna měla sloužit a co vše v ní budete chtít uchovávat. Finální podoba a výběr vybavení je samozřejmě na vás, nicméně my bychom vám zde rádi poskytli inspiraci a několik užitečných rad.

Sloupový systém nebo vestavěné skříně?

Sloupový systém do šaten je v podstatě jakýsi otevřený nosný konstrukt vybavený všemožnými policemi a dalšími doplňky pro uskladňování oblečení (šatní tyče, šuplíky, drátěný program atd.). Už ze své podstaty se hodí pro skladování spíše každodenně nošeného oblečení - vše budete mít přehledně na očích a hned po ruce; prádlo bude také lépe dýchat. Tento regálový koncept šatny se také výborně hodí do menších prostor, jelikož díky němu ušetříte spoustu místa. Naopak vestavěné skříně do šatny s posuvnými dveřmi jsou vhodnější v případě, když potřebujete nějaké oblečení a předměty skrýt - zda to bude ložní prádlo, sezónní či sportovní oblečení, úklidové potřeby nebo něco úplně jiného, to je už jen a jen na vás. Dveře skříně pak mohou sloužit jako pěkný dekorativní prvek, v ideálním případě může jejich výplň sloužit jako zrcadlo.

Vybavení a doplňky šatních skříní

Volba vnitřního vybavení a různých doplňků výrazně ovlivní finální cenu celé šatny. Máte zrovna poněkud nabitý rozpočet či vám v šatně postačí jen základní police? Žádný problém. Vhodným výběrem levnějších materiálů pro rámy a kování, korpus a výplň dveří je možné pořídit i skutečně levné šatní skříně. A naopak – existují takové doplňky a vychytávky, které ze skříně či celé šatny udělají nablýskanou, moderní a neskutečně praktickou záležitost. Z čeho všeho se například může šatní skříň sestávat?
 • Praktické posouvací dveře s dojezdem.
 • Klasické police a všemožné zásuvky .
 • Menší šuplíčky na pásky, šátky či korále.
 • Teleskopické či sklopné šatní tyče.
 • Posuvné či otočné věšáky.
 • Výsuvné drátěné koše a držáky na boty.
 • Speciální kalhotovník a kravatovník pro pány.
 • Úchyty na žehličku či vysavač.
 • Praktické osvětlení.

Uspořádání šatní skříně

Vnitřní uspořádání vestavěné skříně do šatny by mělo vycházet především z vašich potřeb. Opět zde platí, že můžete mít obrovskou šatnu s kupou všemožných vychytávek, doplňků a přihrádek, v jiných případech si zase vystačíte s obyčejnou vestavěnou skříní se základními policemi a jednou šatní tyčí – a variant mezi těmito dvěma řešeními můžete volit skutečně velmi mnoho (inspirovat se můžete např. i touto chytře řešenou rozkládací skříní). Obecně však existuje několik doporučení a tipů, které vám zajistí lepší přehled o uložených věcech a usnadní život:
 • Horní police se hodí pro skladování ložního prádla či sezónní potřeby (člověk průměrné výšky přitom dosáhne do cca 220 cm).
 • Do prostoru mezi výškou očí a pasu, zhruba mezi 70 a 150 cm, ukládejte oblečení pro denní potřebu a drobné doplňky.
 • Dolní část skříně je pak vhodná pro boty, těžké předměty a snadno vyjímatelné věci.
 • Šatní tyč by měla být ve výšce 150-180 cm – zavěšené svršky tak budou nejlépe přístupné a zároveň se nebudou mačkat. Ramínka přitom potřebují hloubku 60 centimetrů (zásuvky alespoň 40 cm).
 • Mělké šuplíky jsou přehlednější. Platí také, že více mělčích zásuvek umožňuje oblečení lépe třídit.
ab
ab
ab
ab
ab