Kategorie

Jak zařídit pokoj pro miminko a batole?

Miminko toho v pokoji nepotřebuje moc, protože středobodem jeho království bude postýlka. Jak ale z miminka roste batole, zařízení pokoje se pochopitelně musí trochu proměnit. Jaký nábytek tedy potřebujete do pokojíčku pro malé dítě?
V současné době si můžete vybrat z celé škály úžasných sestav kompletních pokojíčků,  které většinou obsahují postýlku, přebalovací pult, komodu a někdy také police na stěnu ve stejném barevném a materiálovém provedení. Pokud ale máte momentálně hlouběji do kapsy nebo máte pocit, že za zavřenými dveřmi by váš drobeček byl příliš sám, není nezbytně nutné pořizovat pokojíček již od narození. V prvních měsících svého života potřebuje miminko především jednu hlavní věc a tou je náruč milujících rodičů.

Vybavení pro miminko nezbytné: Dětská postýlka

Z vybavení je pro začátek nejdůležitější postýlka. Záleží jen na Vás, zda budete preferovat výrobky z umělých hmot či přírodního materiálu, levnější postýlky z borovicového dřeva nebo dražší a kvalitnější bukové, dáte-li přednost barevným variantám před provedením přírodním. Jedno je ale jisté – vždy vybírejte postýlku s atestem nezávadnosti pro děti do tří let.

Jak vybírat dětskou postýlku?

Při výběru dětské postýlky bychom neměli zapomenout na některé důležité parametry, a to zejména možnost nastavit dno postýlky do různých výšek, přítomnost stahovacího zábradlí a koleček na předních nohách. Kvůli bezpečí miminka nesmí vzdálenost mezi jednotlivými příčkami postýlky přesáhnout 6,5cm. Rodiče by také měli brát v potaz kvalitu a nezávadnost materiálu, z nějž je postýlky vyrobena i kvalitu provedení, například zaoblení hran a nevyčnívající šrouby, se kterými se často můžeme setkat u starších postýlek. Pro bezpečnost děťátka je důležitý také rozměr matrace, který musí přesně odpovídat velikosti postýlky.

Skvělý pomocník: přebalovaní pult pro miminko

Přebalovací pult je skvělým pomocníkem, aby maminku nebolela záda a strávila s miminkem příjemné společné chvilky nejen při přebalování, ale také při první komunikaci a roztomilém žvatlání. Komoda nebo skříň poslouží k uložení výbavičky, dětských plen a dalších nezbytností.

Textilie do dětského pokojíku

Pokud již máte koupenou správnou postýlkou i matraci, ještě vám zbývá vyřešit otázku povlečení a dalších textilních doplňků, jako jsou ochranné límce do postýlky, kapsáře, nebesa, která mají kromě estetické funkce i praktický význam jako ochrana před průvanem či tlumení hluku zvenčí. Nezapomeňte, že v postýlce stráví miminko hodně času, proto není dobré na tomto místě šetřit a určitě stojí za to vytvořit miminku pěkné a příjemné „hnízdečko“!

Bavlna je pro miminko ideální

Nejvhodnějším materiálem pro tento účel je po staletí osvědčená bavlna, která je k dostání s nejrůznějšími vzory a motivy, záleží jen na vašem vkusu. Pokud má vaše dítě již vlastní pokojíček, je vhodné textilie do postýlky barevně sladit se stěnami, kobercem a závěsy. I u textilií nezapomeňte zkontrolovat, zda je výrobek nezávadný pro děti do tří let!

Když máte doma batole

Vaše dítě ale nebude miminkem věčně, co nevidět se začne batolit a poznávat svět z nového úhlu pohledu. Ten může být pro dospělé jen těžko představitelný, proto před lety švédská firma Stokke zabývající se výrobou nábytku připravila expozici nadměrného nábytku, aby se dospělí mohli podívat na svět pohledem dětí. Ke svému překvapení nedokázali vylézt na židli ani nedosáhli na stůl. Nebojte se tedy investovat do malého nábytku pro děti, malého stolečkužidliček. Uvidíte, že se velmi osvědčí a děti u něj stráví hodiny a hodiny u malování, skládání, modelování z plastelíny a dalších oblíbených činností.

Bezpečnost dětí je na prvním místě

Větší pohybové schopnosti dětí a touha vše poznávat a ochutnávat vyžadují od rodičů čím dál větší pozornost a obezřetnost. Existuje ale spousta možností, jak některým nepříjemným situacím předem zabránit. Zpočátku se dítě spokojí s hrou a zkoumáním v dětské ohrádce, ale časem už mu to bude málo. Pořiďte si proto do místností, v nichž se dítě pohybuje, ochrany rohů a zásuvek, zábrany ke schodům, do dveří, uzávěry skříněk a další pomůcky, díky kterým se nebudete muset stále strachovat o bezpečnost svých ratolestí.

Tip pro spokojené dítě: hrací deka

O své vlastní zkušenosti s hrací dekou  se s námi podělila Lenka, maminka čtyřleté Klárky a dvouletého Honzíka: „Sama bych si hrací deku asi nekoupila, ale dostala jsem jednu na pohled docela jednoduchou bavlněnou hrací deku od kamarádky a teď na ni nedám dopustit. Dokud byly děti menší, mohla jsem je položit na zem na hrací deku, „pást koníky“ a trénovat přetáčení bez obavy, že by kamkoli spadly. Navíc je deka měkká, příjemná na omak i hezká, nepouští žádné nebezpečné chlupy a dá se vyprat. Vždycky jsem ji brala sbalenou pod kočárkem s sebou na návštěvy i ven na zahradu, aby měly děti vždycky pohodlí. Dnes ji ještě pořád používáme, děti si na ni doma rády hrají a já mám alespoň jistotu, že jim není od podlahy zima. V létě slouží celé rodině venku.
ab
ab
ab
ab
ab