Kategorie

Jak zařídit domácí fitness centrum, 1. díl

Přibývající počet domácích fitness center je reakcí na skutečnost, že život je plný stresu, napětí a shonu, který je potřeba nějak ventilovat. V domech se objevují posilovny, které by měly být vybaveny solidními stroji. Jaké parametry by měly vykazovat, aby se jejich používání stalo radostí?
Mezi nejuniverzálnější a nejčastěji používané posilovací stroje, které jsou vhodné do každé posilovny, patří rotoped a multifunkční posilovací stroj.

Začínáme

V okamžiku, kdy se rozhodneme pro zřízení domácí tělocvičny, jsme plní elánu a odhodlání. To však může velmi brzy pominout, proto se pro začátek držíme při zemi. Začít můžeme jedním přístrojem, pokud se naše předsevzetí potvrdí, můžeme nakupovat další posilovací stroje. Investujme v každém případě do kvalitních, stabilních strojů, které nám zaručí bezpečnost, dlouhou životnost a potřebný komfort při užívání.

Multifunkční posilovací stroj ( posilovací věž, pyramida)

Základním zařízením naší domácí tělocvičny by mohla být takzvaná posilovací věž. Jedná se o multifunkční zařízení, které umožňuje procvičování hlavních svalových partií pomocí různých kladek. Můžeme na ní praktikovat více než dvacet různých základních cviků. Podle libosti si můžeme přidávat závaží a stupňovat zátěž. Další výhodou tohoto přístroje je jeho prostorová nenáročnost a nehlučnost. Ceny se pohybují podle kvality a podle toho, kolik různých cviků stroj umožňuje. Cenové spektrum je tedy velmi rozmanité, nejlevnější přístroje se prodávají již od 5 000 korun, ty nejlepší stojí až 100 000 korun.
Výhody multifunkčního posilovacího stroje - procvičuje hlavní svalové partie - skladný - tichý

Rotoped

Rotoped patří mezi vytrvalostní aerobní stoje, jejichž užívání slouží především ke zvýšení tělesné kondice. Trénink s rotopedy je jedna z nejoblíbenějších a nejrozšířenějších forem tréninku. Pro rotoped se rozhodneme v případě, že se chceme zaměřit na tvarování stehen, hýždí a břicha. Pravidelný vytrvalostní trénink má zároveň pozitivní vliv na krevní tlak a snižuje klidový i zátěžový puls. Trénink s rotopedem optimálně posiluje srdce, zvyšuje vitální kapacitu plic. Cvičení na rotopedech je velmi účinné a podporuje spalování tuků. Je to podobné jako jízda na kole, ale s tím, že rotoped můžeme používat celoročně.
Historie rotopedu První rotopedy se objevily již koncem 19. století a sloužily k tréninku závodníků v zimním období. Existovaly rotopedy simulující vysoké kolo i běžný bicykl. V moderní době jsou rotopedy obvykle vybaveny mikropočítačem, který umožňuje regulovat zátěž, sledovat vydanou energii, tepovou frekvenci a další údaje.

Jak vybrat správný rotoped?

Sedlo pro rotoped

Brzdný systém

Rozlišujeme 4 druhy brzdných systémů: magnetický, induktivní, páskový a čelisťový. Páskové a čelisťové systémy patří mezi jednodušší a vyznačují se hlučným chodem. Magnetické a induktivní brzdy jsou naopak plynulé a mají tichý chod.

Zátěžové kolo

Zátěžové kolo má podstatný vliv na kvalitu jízdy na rotopedu. Těžší kolo zaručuje rotopedu plynulejší chod.

Polohovací řídítka

Řidítka rotopedu lze sklápět, avšak kvalitnější rotopedy nabízí také nastavení výšky. Vhodná poloha řidítek je základním požadavkem zdravého cvičení.

Snímače tepové frekvence

Rotopedy by měly být vybaveny snímači aktuální tepové frekvence. Měření tepové frekvence nám říká, v jaké "zóně" tepové frekvence se pohybujeme, jestli spalujeme tuky nebo i svalovou hmotu apod. Lze ji zobrazit na displeji computeru. Snímání se provádí snímači tepové frekvence zabudované v rukojetích, nebo ušním klipem - který je neustále nasazen na uchu sportovce. Případně u dražších modelů se používá hrudní pás pro měření tepu, který je nejpřesnější.

Pulsmetr

Dají se zakoupit i speciální hodinky - pulsmetr pro přesné měření tepu a optimální nastavení parametrů našeho tréninku.

Computer, počítač pro rotopedy

Počítač je dnes standardním vybavením rotopedů. Sportovci poskytuje komplexní přehled o cvičení. Standardní computery se základními funkcemi zobrazují čas cvičení, rychlost v km/h a ujetou vzdálenost. Mezi další funkce pak patří zobrazení množství spotřebovaných kalorií a aktuální tepové frekvence. Dražší rotopedy disponují i měřením výkonu ve wattech. U elektronicky ovládaných strojů pak comuptery přebírají většinu ovládání rotopedu, umožňují nastavit profil trasy nebo například jízdu dle zadané tepové frekvence.

Ovládání zátěže

Sílu odporu lze ovládat buď manuálně nebo elektronicky. U ergometrů  je elektronické ovládání zátěže prováděno prostřednictvím computeru, což umožňuje řídit  zátěž automaticky v závislosti na aktuální kondici sportovce, nebo použít jeden z přednastavených programů. Proměnlivá zátěž během cvičení je pro trénink vhodnější než stabilní manuální nastavení. Ergometr je velmi podobný rotopedu. Hlavní rozdíl mezi ergometry a rotopedy je dávkování zátěže, které provádí ergometr sám na základě naší srdeční zátěže.

Nastavitelné pásky

Správným uchycením nohou v pedálech předejdete možnému zranění a zefektivníte trénink zapojením více svalů.

Ceny

Levné rotopedy koupíme již za 3 000 Kč. Odborníci však tyto levné výrobky označují za „nefunkční“. Solidní přístroje se prodávají za ceny od 10 000 Kč. Nároční uživatelé zaplatí i 18 000 – 25 000 korun. Nejkvalitnější se prodávají za 55 000 Kč. Základním požadavkem je možnost seřízení výšky sedla. Rotopedy vyšší třídy umožňují i seřízení v podélném směru. Nemožnost nastavit správnou polohu sedla může vést k bolestem zad a páteře. Maximální pohodlí poskytují gelová sedla.
ab
ab
ab
ab
ab