Pracovat každý den v tom samém prostředí může člověku občas lézt na mozek. Monotónní a neměnný prostor, v němž trávíme průměrně osm hodin denně, se postupně stává naším druhým domovem. Navíc v dnešní době, kdy je velmi nízká nezaměstnanost, může být útulná a promyšlená kancelář lákadlem pro nové zaměstnance. Následující fotografie designově důmyslných pracovních prostor představují skvělou inspiraci. Vždy je přeci co vylepšovat.

Originální coworkingové centrum Paper Hub najdete v pražské Dělnické ulici. Jedná se o pracovní prostor technologické neziskové organizace Paralelní Polis. Kromě pracovního hubu tu najdete také příjemnou kavárnu a Institut kryptoanarchie. Interiér hraje světlými tóny a nábytek je vyroben z lehkého voštinového dřeva, s nímž se dá díky jeho lehkosti snadno manipulovat. Doplňky byly vytištěny na 3D tiskárně. Členství se zde platí kryptoměnou bitcoin.

Za zmínku jistě stojí také pražská centrála společnosti Seznam.cz. Tato firma vidí pracovní prostředí jako místo k relaxaci, důležitá je vnitřní pohoda pracovníků. Podle toho jsou zařízeny také jejich zasedací místnosti. Jedna z nich se dokonce skládá pouze ze dvou závěsných křesel v prosklené místnosti. Součástí celé budovy je také horolezecká stěna a mnoho dalších vychytávek určených k odpočinku.

Zateplovací firma LIKO-S se rozhodla zaměřit na zdraví svých zaměstnanců a nechala si postavit velice šetrné a ekologické kanceláře pro své vývojové centrum LIKO-Noe. Fasádu lemuje travnatý porost. Ten skvěle slouží nejen jako estetický prvek, ale zároveň šikovně chrání budovu před různými přírodními vlivy a díky vlhkosti půdy také před ohněm.

V kancelářích Avastu si najde každý to svoje. Je zde ukázkově propojeno pracovní prostředí s osobní a relaxační zónou. Když zaměstnanci nepracují, mohou využít například nahrávací studio, kino, dílnu, posilovnu, knihovnu, houpací sítě či golfový simulátor. Interiérový designéři se při řešení prostor navíc inspirovali přímo u největších technologických gigantů v Silicon Valley.

Cenu zasedačka roku 2016 vyhrála společnost BlueLink, která se stará o klientskou podporu leteckých společností. Téma letectví se odráží i v realizaci kanceláří. Objevují se zde akustické elementy ve tvaru vlaštovek, recepční pult připomínající křídla stíhačky a runway jako hlavní komunikační osa prostoru. V kancelářích o rozloze 2700 metrů čtverečních najdete kromě 14 zasedacích místností také kuchyňky, hernu s konzolí a stolním fotbálkem včetně relaxačních zón a dvě „tiché místnosti“, kde mohou zaměstnanci ve tmě a v naprostém klidu odpočívat.