Kategorie

Jak vyměnit rozbitou okenní tabulku

Moderní technologie výroby oken již většinou neumožňují kutilům dlouhá léta běžné opravy rozbitých okenních tabulí. Stále však ještě existuje dostatek příležitostí pro výměnu rozbité tabulky klasickým způsobem pomocí sklenářského tmelu nebo silikonu.

Rozbité okno nepotěší, ale v případě klasického typu můžeme provést opravu sami

Zbavíme se střepin

Poškozené okno vysadíme a položíme na pracovní desku. Z rozbité tabule vyjmeme uvolněné střepiny, pevné části vyrazíme opatrným poklepem kladívka. Střepy, které zůstaly zaklíněny v tmelu, vytáhneme kleštěmi nebo použijeme zářezy na boku řezače skla. Při práci používáme zásadně rukavice.

Střepy můžeme vylomit zářezy na boku řezače skla

Pryč musí i starý tmel

V další fázi musíme odstranit z drážky starý tmel. Ten bývá dosti tvrdý, proto se musí odstranit dlátem. Vhodnější je vysekávat tmel od hrany směrem do drážky. Předejdeme tak možnému poškození rámu okenního křídla. Po odstranění hrubých částí vyčistíme rám drátěným kartáčem nebo brusným papírem.
TipPřed vložením nového skla je dobré, natřít dřevo v drážce základovou barvou. Vzhledem k tomu, že nové zatmelení budeme muset stejně natřít, můžete opatřit novým nátěrem zrovna celý okenní rám.

Ukládání nové tabule

Novou tabulku si můžeme nechat uříznout u sklenáře nebo si ji připravíme sami. V každém případě by však měla mít přesné rozměry. Mezera mezi rámem a tabulí by měla měřit zhruba dva až tři milimetry. Pro uložení tabule si důkladně připravíme lůžko ze sklenářského tmele. Hmotu důkladně hněteme v dlaních tak dlouho, až se nelepí na ruce. Vymodelujeme si z ní tenký váleček, vložíme jej do drážky a zatlačíme navlhčenou stěrkou. Vhodným nožem srovnáme povrch s přední hranou rámu. Skleněnou tabuli rovnoměrně vtlačíme do tmelového lůžka. Následně zatloukáme z boku do okenního rámu sklenářské hřebíčky ve vzdálenosti asi deset centimetrů. Do osazení naneseme na sklo další vrstvu tmelu, uhladíme ji do šikmé roviny mezi vnitřní hranu osazení a sklem. Šikmé plochy by měly na sebe plynule navazovat ve všech rozích. Nečistoty na skle odstraníme a umyjeme dříve než zaschnou.

Vrstvu tmelu uhladíme do šikmé roviny mezi vnitřní hranu rámu a sklo

Co je to sklenářský tmel Sklenářský tmel se vyrábí ze lněného oleje a plavené křídy. Ze lněného oleje se na vzduchu stává pryskyřičný materiál, ztvrdne a okenní tabulku tak pevně drží v rámu. Tmel lze pořídit i v tubách, takže se nanáší vytlačovací pistolí podobně jako silikon. Pozor! V dnešní době se k zasklívání dřevěných oken spíše než tmel používá silikon. Na rozdíl od tmelu je  pružný, takže vyrovnává případné pnutí v rámu. Je rovněž odolný proti vlivu počasí a vyrábí se v celé řadě barev.

Místo sklenářského tmelu se k zasklívání používá silikon. Nanáší se vytlačovací pistolí

ab
ab
ab
ab
ab