Kategorie

Jak vybrat zahradní nábytek?

Jak vybrat ten nejlepší zahradní nábytek?

Co všechno byste si měli promyslet, než si koupíte nový zahradní nábytek? Dáte přednost ratanu, plastu nebo kovu? A jak si vlastně ze všech těch možností vybrat? 

Jak vybrat ten správný materiál?

Nejprve si promyslete, kde budete nábytek mít a jak často ho budete uklízet nebo schovávat. Pokud vybíráte sezení pod zastřešenou pergolu, který na zimu ukládáte do sklepa nebo zahradního domku, nepotřebujete tak odolný materiál, jako když necháte stát stolek a židle celý rok pod širým nebem.

Nábytek, na který bude pršet, foukat padat listí a pyl, by měl být spíše z kovu, nerezu neb umělého ratanu. Takovým materiálům nevadí výkyvy teplot, déšť ani mráz. Jak ale poznat, že koukáte na kvalitní ratanový nábytek?

Jak poznat kvalitu zahradního nábytku?

Zaměřte se hlavně na konstrukci nábytku. Ty nejlevnější mají dřevěnou konstrukci, na tu ale může neblaze působit vlhkost. Takový nábytek je těžký, špatně se sním manipuluje a má menší nosnost. Je třeba počítat s tím, že vám vydrží třeba jen dvě sezóny.

A jak poznáte kvalitní ratan? Podle toho, že obsahuje vysokou hustotu polyetylenu. Takový materiál má pak mnohem větší pružnost a hladkost. Umělý ratan navíc nepraská a nezachytává oblečení, jak by tomu mohlo být u přírodního ratanu. A také je velmi pohodlný.

Jaké jsou výhody kovového nábytku?

Bezesporu je to odolnost, nosnost a stabilita. Naopak se s takovým nábytkem hůře manipuluje a určitě bude potřeba vybavit ho nějakými příjemnými podsedáky a opěrkami. Pozor také na to, že kokové židle mohou poškrábat dřevěnou podlahu, případně zapadávat do travnatého povrchu.

Nejlepší volbou je pak hliník. Ten je stabilní, odolný, navíc lehký. Neovlivňuje ho vlhko ani teplo. Nerezaví, má dlouhou životnost a nemusíte o něj nijak zvlášť pečovat. Navíc ho můžete nechat po celý rok venku.

Nepodceňujte plastový nábytek

I plastový zahradní nábytek patří mezi ty odolnější. Je ale potřeba do něj zainvestovat, aby měl požadovanou nosnost, a ještě k tomu hezky vypadal. Ideální bude tak zvaný masivní plast. Jeho velkou výhodou je to, že je lehký, dobře se přenáší, snadno se myje, je pohodlný a dobře vypadá. Jako bazénové posezení ideální.

Hodí se i dřevěný nábytek?

Hodí, dřevěný nábytek je jednoduše krásný. Pokud zvolíte masiv, máte jistotu, že jste kápli na eleganci a kvalitu. Nicméně nikdy se neobejde bez průběžné údržby. Dvakrát ročně byste jej měli pořádně vyčistit a napustit speciálním olejem, který se hodí pro dřevo, ze kterého je vyrobený váš zahraní nábytek (olej na dřevo; lazura na dřevo, na nábytek z teaku; impregnace).

Něco na relax

Pokud si chcete na zahradě, pod pergolou nebo na balkoně pořádně odpočinout, zvažte i možnost polohovacích lehátek, nejrůznějších „váledel“ nebo třeba houpačku či houpací závěsné křeslo.

ab
ab
ab
ab
ab