Kategorie

Jak vybrat tapetu?

Pokud jste se rozhodli pro tapetování, čeká na vás nelehká, ale velmi příjemná povinnost– vybrat z nesčetného množství provedení, barev a povrchů tu správnou tapetu.
K dobré volbě potřebujete především správné informace. Musíte si ujasnit, jaký by měl být výsledek tapetování, kolik finančních prostředků chcete vynaložit a jaký druh stěn budete tapetovat. Také je potřebné vědět, jaké druhy tapet existují a jaké mají vlastnosti – v tom vám pomůže tento článek.

K pestrobarevným tapetám snadno doladíme doplňky, tím docílíme toho, že pokoj bude působit vyváženě a sladěně

Druhy běžných tapet

Tapety hrubovlákenné (papírové) – vás nikdy nezklamou. Proč? Můžete s nimi totiž pracovat jak je libo! Nejenže na stěnách vytvoří zajímavou a jedinečnou strukturu, ale dokonce se dají i natírat omyvatelnou barvou, která lahodí vašim očím. Tyto tapety rozhodně vydrží mnohem déle než malba a jejich údržba je díky omyvatelnosti skutečně snadná. Jejich cena se pohybuje od 100 do 300 Kč za roli (10 m). Vinylové tapety – výborně odolávají oděru, vlhkému prostředí, vyrábějí se v široké škále vzorů. Mívají strukturovaný povrch, který dobře skryje nerovnosti zdí. Vinylové tapety se omývají běžnými saponátovými roztoky. Jejich životnost je deset až patnáct let. Jsou přetíratelné buď běžnými interiérovými barvami, nebo barvami lazurovacími. Tyto tapety dokáží díky svým lesklým fóliím doslova vyčarovat z vašeho bytu luxusní sídlo. Střídání lesklých a matných ploch vyvolává jedinečnou atmosféru a vašemu bytu dodá nečekané kouzlo. Vinylové tapety uvítají všichni, kteří mají rádi extravaganci a neustálou změnu. Proč? Vinylové fólie se totiž postarají o to, že vaše tapety budou mít jiný nádech při světle denním, při umělém osvětlení, nebo za svitu svíček. Při nákupu počítejte s cenou 200–600 Kč za roli (5 m). Rauhfaser – tapety se skládají z několika vrstev papíru, do nichž jsou pevně zapracována dřevěná vlákna, tvořící strukturu drsné vláknité tapety. Jsou přetíratelné běžnými interiérovými barvami.

Je libo něco speciálního?

Skelné tapety – vysoce odolné dekorační tapety ze skelných vláken pro luxusní a namáhané prostory. Odolávají vlhkosti, nebobtnají, mají dlouhou životnost, výborně zakrývají menší trhliny. Jsou ideálním řešením interiérů v bankách, hotelích, kancelářích, nemocnicích, potravinářských provozech a v mnoha dalších objektech. Tapeta ze skelného vlákna s textilní strukturou je čistě přírodní produkt přispívající ke zdravému bydlení.Skelná tapeta je přetíratelná barvou, takže lze dosáhnout jakékoliv barevného zpracování interiéru, buď krycí nebo lazurovací technikou. U tapety ze skelného vlákna nehraje roli, zda jsou plochy ze dřeva, kovu nebo plastu. Drží všude a k tomu nabízí přirozený vzhled, efektní design a různorodost lesku a barev. Textilní tapety – vyrábějí se tradičním způsobem – na podkladovou vrstvu se nanáší textilní vlákno. Působí velmi stylově a hodí se zejména do reprezentativních prostor. V běžném interiéru je příliš nenajdete, protože jsou drahé a jejich údržba je poměrně náročná. Jsou poměrně luxusní komoditou, hlavně kvůli vysoké náročnosti při aplikaci a požadavku na velmi opatrné zacházení. Velmi žádané jsou stále do historických objektů. Vhodné pro dotvoření individuálních a luxusních interiérů, s nenapodobitelnou strukturou a atmosférou. Škála barev a vzorů je u těchto tapet skutečně nekonečná a je tedy z čeho vybírat! Cena je přibližně 700 Kč/m. Fototapety – vytvářejí dojem pohledu z okna na přírodu, na mrakodrap atd.

Bordury jsou nepostradatelné zejména v dětských pokojíčcích, ale své místo naleznou ve všech místnostech

DoplňkyDoplňkem k tapetám jsou bordury – různě široké pásky sloužící k ukončení či předělení tapetované plochy.
ab
ab
ab
ab
ab