Kategorie

Jak vybrat správné osvětlení do pokojů?

Jak vybrat správné osvětlení do pokojů?

Vybrat správné světlo může být složitým úkolem, výběr je velký a parametrů je také mnoho. Dle čeho se tedy řídit?

Nejdůležitější věc, kterou si musíme vůbec před celým výběrem uvědomit, je to, do jaké místnosti osvětlení vybíráme. V nedostatečně osvětleném prostoru vás může jednoduše začít bolet hlava, oči se tak rychleji unaví a práce vám bude trvat mnohem déle.

Obývací pokoj

Obývací pokoj je takovým srdcem celého bytu či domu, je reprezentativní místností, místem, kde relaxujeme a kde přijímáme návštěvy. Pryč už jsou dávno ty doby, kdy byl centrální lustr uprostřed místnosti tím jediným osvětlením. Zde je lepší zvolit několik svítidel, mezi kterými budete moci libovolně přepínat. Máte-li vyšší strop, doporučujeme použít závěsné stropní svítidlo, které zajistí celkové osvětlení místnosti. Do obývacího pokoje volte světlo měkké a neutrální, ideálně vybavené LED zdrojem s teplou barvou.

Kuchyň

Kvalitní osvětlení kuchyňské linky je předpokladem ke kvalitní přípravě jídla, svítidlo by zde tedy mělo být relativně intenzivní. Zdroje světel mohou být umístěny pod skříňky nad pracovní linkou (opět tedy nemít jen jedno hlavní světlo uprostřed místnosti). Zároveň by osvětlení nemělo vrhat žádné stíny a odlesky, které nás mohou při přípravě jídla zmást. Vhodná je bílá barva světla (na obalu označená jako 4000 K) případně typ denního světla (na obalu jako 6000 K).

Koupelna

Nejvhodnější variantou osvětlení do koupelny zpravidla bývá kombinace stropního svítidla a osvětlení zrcadla. Lepší je vyhnout se bodovým svítidlům a místo toho zvolit světlo, které zajistí rovnoměrné osvětlení a nebude vás oslňovat. Nedoporučuje se ovšem instalovat svítidla přímo nad vanou nebo sprchovým koutem. V jejich blízkosti to ovšem lze, svítidla ale musí splňovat jisté stupně ochrany.

Ložnice

Jako stropní svítidlo do ložnice můžete zvolit klasický lustr, je ale třeba dbát na to, aby světlo nebylo ostré ani příliš intenzivní. Před bodovým osvětlením dejte přednost rozptýlenému, lze doporučit i mléčně zbarvené žárovky nebo stínidla, která zabrání tomu, aby vás světlo oslňovalo. Zvolte svítidla s teplejším odstínem. Pokud máte v ložnici zároveň i šatnu, je vhodné použít menší žárovku i přímo do ní, ať kvůli výběru osvětlení nemusíte rozsvěcovat celou místnost.

ab
ab
ab
ab
ab